وزیران خارجه عراق، مصر و امارات اوضاع منطقه را بررسی كردند

بغداد - ایرنا - وزیر امور خارجه عراق در تماس تلفنی با همتایان مصری و اماراتی خود اوضاع منطقه و روابط دو جانبه را با آنان بررسی كرد.

محمد علی الحكیم وزیر امور خارجه عراق روز سه شنبه بطور با 'سامح شكری' و 'عبدالله بن زاید' وزیران خارجه مصر و امارات جداگانه تلفنی گفت و گو كرد.
بیانیه های وزارت امور خارجه عراق حاكی است: الحكیم در این تماس های تلفنی، درباره روابط دو جانبه، راههای تقویت آن و نیز آخرین اوضاع منطقه و بین الملل با همتایان خود بحث و تبادل نظر كرد.
ضرورت تلاش برای حفظ امنیت و ثبات منطقه و همكاری و گفت و گو برای حل مشكلات و بحران ها و خودداری از تشدید اوضاع كه به نفع منطقه نخواهد بود، محورهایی دیگری بود كه در تماس تلفنی وزیران خارجه عراق و مصر مطرح شد.
این تماس های تلفنی در حالی انجام می شود كه كشورهای منطقه از تنش آفرینی، تهدیدات و اقدامات تحریك آمیز آمریكا در منطقه و تبعات آن بر خود نگران هستند.
عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق نیز روز سه شنبه در كنفرانس خبری هفتگی خود گفت كه تلاش های فراوانی را برای خروج از بحران ناشی از اختلاف میان ایران و آمریكا انجام داده و همچنان انجام می دهد.
وی اظهار داشت: سه مكالمه تلفنی با مایك پمپو وزیر امور خارجه آمریكا پیش از سفر اخیرش به بغداد داشتم و با وی در خصوص مسائل منطقه و نقشی كه عراق می تواند در پیشگیری از بروز خطر ایفا كند، صحبت كردم.
دولت آمریكا بویژه از زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ با نقض تعهدات خود در برجام و سپس خروج یكجانبه از این توافقنامه بین المللی، بر خلاف قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل كه آمریكا نیز به آن رای داده بود، مجموعه ای از تحریم ها و تهدیدات را علیه جمهوری اسلامی ایران در دستور كار خود قرار داده و برغم هشدار بسیاری از كشورها نسبت به یكجانبه گرایی و تنش آفرینی دولت آمریكا، این روند همچنان از سوی دولتمردان این كشور و برخی وابستگان منطقه ای آنها ادامه دارد.
خاورم**4**380*