۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۱
کد خبر 83314828
۰ نفر
بازتاب سخنان رهبر انقلاب در رسانه های آلمانی

تهران - ایرنا - تاكید رهبر انقلاب اسلامی بر مقاومت ملت ایران و عقب نشینی ناگزیر آمریكا در رویارویی با جمهوری اسلامی بازتاب گسترده ای در رسانه های آلمانی داشته است.

رسانه های آلمانی با پرداختن به سخنان مهم رهبر انقلاب در جمع كارگزاران نظام، بخش هایی از این سخنان بویژه در خصوص تنش های اخیر بین تهران و واشنگتن را بازتاب دادند.

**د پ آ
خبرگزاری د. پ. آ. آلمان در مطلبی با پرداختن به سخنان سه شنبه شب رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان نظام نوشت: رهبر ایران معتقد است درگیری نظامی با آمریكا رخ نخواهد داد.
بر این اساس با وجود افزایش تنش ها با آمریكا، رهبر مذهبی ایران وقوع جنگ بین دو كشور را رد می كند.
به نوشته این خبرگزاری، در رویارویی بین تهران و واشنگتن دو طرف بیشتر بر جدیت و عزم خود تاكید دارند تا بر توان نظامی.
این در حالی است كه طرف آمریكایی نیز بر این نكته تاكید دارد. از جمله «مایك پمپئو» وزیر خارجه آمریكا در دیدار با همتای روس خود گفته است كه واشنگتن به دنبال جنگ با ایران نیست.

** فرانكفورتر آلگماینه
نشریه آلمانی فرانكفورتر آلگماینه نیز با اشاره به سخنان آیت الله خامنه ای نوشت: ایران به دنبال رویارویی نظامی با آمریكا نیست.
براین اساس دو طرف در حالی كه به عرض اندام و قدرت نمایی در عرصه سیاسی و نظامی می پردازند، جنگ را رد می كنند.
این روزنامه آلمانی به نقل از رهبر انقلاب افزود: آمریكایی ها می دانند كه چنین چیزی به نفع آنها نخواهد بود.
در همین حال «دونالد ترامپ» گزارش رسانه ها مبنی بر تصمیم واشنگتن برای اعزام 120 هزار نظامی به خاورمیانه را تكذیب كرد.
در این گزارش همچنین به مهلت 60 روزه ایران به اروپایی ها برای عمل به وعده هایشان برای دور زدن تحریم های آمریكا اشاره شده است.

** دی ولت
نشریه آلمانی دی ولت نوشت: رهبر مذهبی ایران اطمینان داد كه جنگی بین این كشور و آمریكا رخ نخواهد داد، زیرا «آنها می دانند كه این مساله به نفعشان نیست».
همچنین وزیر خارجه آمریكا در سوچی روسیه نیز گفت كه « ایالات متحده اساسا خواهان جنگ با ایران نیست».
در همین حال ترامپ اخبار مربوط به اعزام نظامیان آمریكایی به خاورمیانه را «خبر جعلی» خواند.
به نوشته دی ولت، طی یك هفته اخیر و با اعلام توقف بخشی از تعهدات برجامی از سوی ایران، تنش ها بین دو كشور به اوج رسیده است.

***برلینر سایتونگ
این روزنامه چاپ برلین نیز به پوشش سخنان مقام معظم رهبری پرداخت و نوشت: رهبر ایران می گوید تهران و واشنگتن در صف آرایی در مقابل هم «عزم» یكدیگر را می آزمایند.
بر این اساس آیت الله خامنه ای اطمینان داد كه نه آمریكا و نه ایران خواهان جنگ نیستند.
بر این اساس در حالی كه آمریكا از اعزام ناو جنگی خود و سامانه دفاع موشكی پاتریوت به منطقه خبر داده، وزیر خارجه این كشور می گویدكه واشنگتن تمایلی به جنگ با ایران ندارد.
با این حال افزایش فشارهای آمریكا به ایران در هفته گذشته با واكنش این كشور مواجه بود و موجب شد تهران بخشی از تعهدات خود بر اساس توافق هسته ای را كنار بگذارد.

**دویچه وله
در همین حال دویچه وله آلمان نوشت: رهبر جمهوری اسلامی ایران در دیدار با مسئولان حكومتی گفت كه جنگی میان ایران و آمریكا رخ نخواهد داد.
(آیت الله )خامنه‌ای مذاكره با دولت ترامپ را «سم مضاعف» خواند و تاكید كرد ایران توان موشكی خود را محدود نخواهد كرد.
بر این اساس این سخنان در حالی بیان می‌شود كه تنش‌ها میان ایران و آمریكا شدت گرفته است.
آمریكا در پی ادامه تحریم‌های حداكثری علیه جمهوری اسلامی است.
(آیت الله) خامنه‌ای در خطاب به طرفداران داخلی مذاكره با آمریكا، بار دیگر مذاكره با دولت ترامپ را رد كرد و آن را «سم» خواند.
وی گفت: «تا وقتی آمریكا این است كه الان هست، مذاكره با دولت كنونی آمریكا یك سم مضاعف است. مذاكره یعنی معامله و داد و ستد اما آنچه در نظر آمریكا است، نقاط قوت ماست.»
شبس**اروپام**6143** 1917