تجمع دانشگاه تهران به پروپاگاندای سیاسی تبدیل شد

تهران-ایرنا- مجید سرسنگی معاون فرهنگی دانشگاه تهران معتقد است درباره تجمع و اتفاقات دانشگاه تهران غلو شده است. از نظر وی دو گروه در داخل و خارج از كشور به دنبال بهره‌بردای سیاسی از ماجرا هستند. سرسنگی معتقد است تجمع اخیر اتفاق ویژه و متمایزی از اعتراضات دانشگاه نبوده و نباید آن را سیاسی كرد.

** در خصوص ریشه‌یابی تجمع اخیر دانشجویان در دانشگاه تهران، برخی دانشجویان معترض خود دانشگاه را مسبب اعتراضات اخیر می‌دانند. آنها ریشه تجمع «حجاب» را به طرح اخیر دانشگاه تهران درباره پوشش دانشجویان نسبت می‌دهند. شما چقدر این تحلیل را می‌پذیرید؟
یكی از سوتفاهمات بین دانشگاه و دانشجویان این است كه گویی قرار است طرح جدیدی در مقوله پوشش و حجاب اجرا گردد. دانشجویان معترض نیز تصور می‌كردند قرار است طرح جدیدی در دانشگاه اجرا شود. اما تازه‌ترین تصمیم شورای فرهنگی دانشگاه در سه بند قابل بیان است. اول اینكه شورای فرهنگی دانشگاه تهران تصمیم گرفت در هفته اخر ماه شعبان دانشجویان داوطلب نمازخانه‌های دانشكده‌ها را غبارروبی كنند. دومین تصمیم این بود كه افرادی كه نمی‌توانند روزه بگیرند، جایی برای صرف غذای آنها در نظر گرفته شود تا حرمت این ماه شكسته نشودو در نهایت قرار شد بوفه‌های دانشگاه در ایام رمضان تعطیل گردند. البته انتظامات دانشگاه تهران هرساله در ماه رمضان مقداری نسبت رعایت شعائر اسلامی در سطح دانشگاه حساس‌تر عمل می‌كند و كسانی در سطح دانشگاه گشت می‌زنند و درباره از بین رفتن حرمت این ماه تذكر می‌دهند. یا اگر بنابر قوانین دانشگاه، شخصی پوشش و حجاب نامناسب داشت، به او محترمانه تذكر داده می‌شود.

** دانشجویان نگرانند بازگشت نیروهای حراست خانم در محیط دانشگاه زمینه چینی برای بازگشت گشت‌های ارشادی در دانشگاه باشد.
این نگرانی خیلی درست نیست. از طرف نباید ماموران مرد برای تذكر به خانم‌ها وارد عمل شوند. به همین دلیل یك نفر در پردیس مركزی مستقر شده كه این موارد را تذكر می‌دهد و این بیشتر درباره افرادی است كه نه دانشجو و نه استاد و نه كارمند دانشگاه هستند. در واقع حراست در وهله اول با كسانی كه نسبتی با دانشگاه ندارند و با ظاهری ناهنجار وارد محیط می‌شوند برخورد خواهد كرد.

** اما گویا قرار است سخت‌گیری بیشتری در خصوص پوشش (به ویژه خانم‌ها) اعمال گردد؟
تاكنون هیچ كس برای موضوع حجاب، پوشش یا روزه به كمیته انضباطی نرفته است. هیچ تصمیمی ورای قوانین موجود گرفته نشده است. هیچ طرحی برای اجرای یونیفورم دانشجویی نیست و اینها همگی شایعه و كذب هستند. ما اجازه نمی‌دهیم كرامت دانشجویان خدشه دار شود. حتی كسی كه تذكر می‌دهد نیز مصون از خطا نیست، آن فرد نباید با دانشجو رفتار و لحن توهین آمیز داشته باشد؛ اگر توهینی صورت بگیرد دانشجویان گزارش دهند تا پیگیری شود.

** دانشگاه تهران الزامات عرفی خودش را دارد. محیط عرفی هر دانشگاهی با دانشگاه‌ دیگر متفاوت است. تلاش برای تغییر قهرآمیز این فضاهای خودجوش تنش آفرین خواهد بود. هیات رئیس دانشگاه چه نظری درباره حفظ نظم خودانگیخته دانشگاه دارد؟
هر جامعه‌ای برای خود قوانین و عرف‌هایی دارد؛ مردم خود را موظف به رعایت عرف‌ها می دانند. تا زمانی كه قانون هست همه باید خود را موظف به رعایت قانون بدانیم و اگر هر فردی خود راهم قانون گذار و هم مجری قانون بداند ثبات از بین خواهد رفت در جوامع مترقی درجایی كه قانون اشكال دارد با فعالیت‌های مدنی برای اصلاح آن تلاش می‌كنند. ما استقبال می كنیم در موضوع حجاب و پوشش كرسی آزاد اندیشی و مناظره برگزار شود.

**پس از اتفاقات اخیر دانشگاه تهران، برخی مقامات سیاسی درباره آن اظهار نظر كردند؛ دانشگاه تهران این واكنش‌ها را چطور می‌بیند؟
پوشش مساله ای نیست كه بخواهیم آن را سیاسی كنیم. اجازه ندهیم موضوعات ماهیت اصلی خود را از دست بدهند و فضا منحرف و ملتهب شود. كسانی كه دانشگاهی نیستند یا فضای دانشگاه تهران را درك نكرده‌اند تصوری اغراق آمیز از این اتفاقات دارند. تجمع اخیر دانشگاه تهران اتفاق تازه و جدید نبوده است و در سال‌های اخیر دانشجویان بارها نقدهای خود را نسبت به قوانین دانشگاه، قوانین كشوری و سیاست‌های خرد و كلان كشور بیان كرده‌اند همواره دانشجویان بعضا با قرائت بیانیه بیانیه یا حضور در صحن دانشگاه موضع خود را نسبت به امورات جاری كشور بیان می‌كرده‌اند. اما تجمع اخیر در دانشگاه تهران بیش از آن چیزی كه واقعیت داشت بزرگ شد. تا جایی كه تبدیل به پروپاگاندای سیاسی شد.

**چطور معتقدید این اتفاق تبدیل به پروپاگاندای سیاسی شده است؟
ماجرای اخیر دانشگاه تهران، با غلو زیادی در برخی رسانه‌های داخلی و خارجی منعكس شد. همین موضوع باعث حساسیت‌زایی مساله شد. حتی برخی رسانه‌های خارجی با تقطیع فیلم‌هایی، تجمع اخیر دانشگاه را به ناآرامی‌های دی ماه ربط دادند و تلاش كردند موضوع را بزرگ جلوه دهند. این در حالیست كه ما در دانشگاه تهران در طول سال‌ها بارها شاهد چنین تجمعاتی هستیم. از نظر ما دانشگاه محل نقد است.
من باید از همه مسئولانی كه كمك كردند این اتفاق مسیر عادی خود را طی كند، تشكر كنم. امیدوارم ما وارد زمین بازی دشمنان نشویم و در شرایطی كه كشور بیش از همه چیز نیازمند وفاق و همدلی است ، این همدلی شكسته نشود و بتوانیم جامعه ایده‌آل را بسازیم.

**گروه‌هایی نیز با صدور بیانیه و مصاحبه از نهادهای بیرونی خواسته‌اند تا وارد عمل شده و اتفاقات اخیر دانشگاه تهران را بررسی كنند. شما حضور نیروهای بیرونی را چطور می‌بینید؟
برخی اصرار دارند موضوعات دانشگاه را به بیرون از دانشگاه ببرند و از این موضوع خوشحال می‌شوند.آنها متوجه این حقیقت نیستند كه دانشگاه و آموزش عالی قوانین خودش را دارد و حتی در مسائل انضباطی بر مبنای قوانین داخلی خودشان عمل می‌كنند. به باور ما موضوعات دانشگاه باید در درون دانشگاه حل شود؛ مادامی كه مسائل در خود دانشگاه و توسط دانشگاهیان مورد بررسی قرار گرفته است، نتایج بهتری حاصل شده ست.
همین دیروز علیرغم شور و هیجان بالای حاكم بر فضا اما در نهایت موضوع خاتمه پیدا كرد؛ این سطح از هیجان می‌توانست اتفاقات بدی را رقم بزند اما فضاهای دانشجویی قواعد خودش را دارد كه درك آن برای غیر دانشگاهیان آسان نیست.

**برخی چهره‌های سیاسی و نمایندگان مجلس هم نسبت به این موضوع واكنش نشان داده‌اند و دانشگاه تهران را مقصر دانسته‌اند.
واقعیت این است برخی سیاستمداران عادت كرده‌اند تا از هر اتفاقی بهره برداری كنند و در این اتفاقات خود را قهرمان نشان دهند؛ ما بعضا توجه نمی‌كنیم بزرگ كردن این اتفاقات چقدر می‌تواند جامعه را ملتهب كند. اتفاقات این چنینی یك شبه شكل نمی‌گیرند و هر كدام زمینه‌ها و عوامل شكل‌گیری ویژه خود را دارند. امیدوارم مسئولان قبل از اظهار عقیده، درباره اصل ماجرا تحقیق كنند و ریشه‌های مسائل را تشخیص دهند.