اجراي نمايش مفهومي براي تالاب انزلي در روز پرندگان مهاجر

رشت - ايرنا - هنرمندان تئاتر بندرانزلي با اجراي نمايش مفهومي (پرفورمنس) براي تالاب بين المللي انزلي در روز جهاني پرندگان مهاجر، نگراني خود را در خصوص وضعيت اين تالاب و لزوم توجه ويژه مسئولان به اين موهبت الهي به نمايش گذاشتند.

به گزارش خبرنگار ايرنا عصر سه شنبه تالاب بين المللي انزلي در منطقه قلمگوده شاهد اجراي نمايش مفهومي (پرفورمنس)هنرمندان تئاتر اين شهر در راستاي نمايش نگراني هاي شهروندان براي وضعيت تالاب و لزوم توجه ويژه مسئولان به عنوان دغدغه هاي مردم و سمن ها بود.
كارگردان اين پرفورمنس در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: اجراي اين نمايش مفهومي كاري از گروه تئاتر فرياد بندرانزلي بود كه براي حمايت از تالاب انزلي و لزوم توجه به احياي آن به معرض نمايش گذاشته شد.
جواد لاله دوست افزود: هدف از اجراي اين نمايش حمايت از تالاب با زنجيره انساني بود تا مردم بدانند تالاب با كمك همه مردم و مسئولان نجات پيدا مي كند.
وي با بيان اينكه با اجراي اين نمايش مفهومي قصد هشدار به مردم در خصوص وضعيت تالاب را داشتيم يادآور شد: در اين نمايش از پارچه اي آبي رنگ به نشانه زلال بودن آب تالاب در چند دهه گذشته استفاده شد و دو بازيگر كه خود را گل مالي كرده بودند ميزان رسوبات و لجن موجود در تالاب امروز را نمايش مي دهد كه با افزايش روزانه اين لجن ها و رسوبات و زباله ها علاوه بر به خطر افتادن موجودات و محيط زيست تالاب باعث كاهش عمق تالاب مي شود.
لاله دوست همچنين گفت : در اجراي اين نمايش دريا صيد دوست، آسيه عسگر پور، مبينا نگهبان وطن، مهسا شفيعي، ترمه آ پور حسيني ، معين غفوري، محمد حسين ترابي، ياشار باقريا، مهدي حسيني، ابوالفضل صداقت كار، ابوالفضل تقي پور، اميد بحري، ندا منفرد و نهال سيفي به هنر نمايي پرداختند.
در ادامه اين مراسم رئيس اداره حفاظت محيط زيست بندرانزلي نيز به خبرنگار ايرنا گفت: به مناسبت بزرگداشت روز جهاني پرندگان مهاجر به اتفاق دانش آموزان ، سمن هاي انزلي و هنرمندان آموزشگاه هنري فرياد امروز دور هم جمع شديم تا دانش و آگاهي هايمان را درباره پرندگان مهاجر و عواملي كه آن ها را تهديد مي كند و همچنين مواردي كه مي تواند باعث نجات آنان شود را افزايش دهيم .
احسان هادي پور افزود: بيش از 250 گونه پرنده مهاجر سالانه وارد تالاب انزلي مي شوند و اين تالاب به دليل تنوع زيستگاهي كه دارد بيشترين جمعيت پرندگان مهاجر گيلان در اين تالاب مشاهده مي شود.
وي در پاسخ به سوال خبرنگار ايرنا در خصوص دلايل صدور مجوز شكار پرندگان از سوي سازمان محيط زيست اظهار كرد: بخشي از درآمدهاي سازمان محيط زيست كه بايد براي حفاظت از زيستگاه ها و جمعيت هاي حيات وحش در سراسر كشور هزينه شود از طريق صدور اينگونه پروانه ها تامين مي شود و سازمان محيط زيست با پايش جمعيت هاي حيات وحش تلاش مي كند به اندازه اي مجوز شكار صادر كند كه به جمعيت پرندگان حيات وحش آسيبي نرسد.
هادي پور افزود: مهمترين عامل انقراض گونه هاي پرندگان در سراسر دنيا ، هيچ وقت شكار نبوده و تخريب محيط زيست و آلودگي و از بين رفتن زيستگاه ها از جمله مواردي است كه عامل انقراض گونه هاي پرندگان مهاجر بوده است .
وي خاطرنشان كرد: گونه هاي حيات وحش به دليل ميليون ها سال تكامل مي توانند در تنش هايي مانند شكار از خود مقاومت نشان دهند اما اتفاقات جديد 200 سال اخير مثل آلودگي ها باعث شده كه گونه هاي مختلف پرندگان مهاجر در برابر آن ها تكامل نيافته و از طرفي زيستگاه هاي آنان نيز به سرعت در حال از بين رفتن است.
هادي پور گفت: بعنوان نمونه در تالاب بين المللي انزلي نيز از بين رفتن زيستگاه هاي محيط زيست به واسطه آلودگي ها و همچنين تصرفات غير مجاز و تغييرات كاربري باعث شده تا هر ساله شاهد كاهش مهاجرت پرندگان مهاجر به اين تالاب باشيم.
به گزارش ايرنا، تالاب انزلي بعنوان يكي از زيست بوم هاي ارزشمند جهان، مهار كننده سيل هاي ويرانگر ، تعديل كننده آب و هواي منطقه و زيستگاه گونه هاي زيادي از آبزيان، پرندگان و گياهان سال 1354 در فهرست تالاب هاي بين المللي رامسر به ثبت رسيد.
علاوه بر تاثيرات اقليمي، تالاب انزلي از مراكز مهم جذب گردشگر گيلان محسوب مي شود و معيشت جمعيت قابل توجهي از ساكنان حاشيه تالاب از نظر كشاورزي، صيادي و تامين مواد اوليه صنايع دستي به حيات آن وابسته است.
فاضلاب هاي صنعتي، خانگي، بيمارستاني، ضايعات كشتارگاهي ، سموم كشاورزي، پسماندها و نخاله ها ، گياهان مهاجمي چون آزولا و سنبل آبي ، تصرف اراضي و ساخت و ساز در حريم تالاب، آتش زدن نيزارها با هدف تصرف، ورود رسوبات از رودخانه ها و انتقال آلودگي از دريا و كاهش ميزان آب موجود ، حيات تالاب انزلي را به شدت به خطر انداخته است.
اين معضلات تالاب انزلي را سال 1993 در فهرست تالاب هاي در معرض خطر (مونترو) قرار داد.
رعايت حقابه تالاب، مديريت رسوبات، پساب و پسماند، آبخيزداري در حوضه تالاب، جلوگيري از تصرف اراضي تالابي و برداشت بي رويه آب از تالاب از الزامات است.
7471/2007