كرملین: پوتین سیاست فشار آمریكا بر ایران را غیرموثر می داند

مسكو - ایرنا - سخنگوی رئیس جمهوری روسیه اعلام كرد: ولادیمیر پوتین سیاست فشار آمریكا بر ایران ر ا غیرموثر می داند.

به گزارش ایرنا، دمیتری پسكوف روز سه شنبه در جمع خبرنگاران گفت: سیاست فشار بر ایران از سوی آمریكا هیچ نتیجه ای نمی دهد.
پسكوف گفت: رئیس جمهوری روسیه بارها گفته است كه سیاست فشار حداكثری بر ایران را درك نمی كند و با ارائه استدلال اثبات كرده است كه همواره یك طرف بر اثر چنین سیاستی به مخمصه افتاده است.
وی با بیان اینكه چنین سیاستی هیچگاه ثمربخش نیست، اظهار كرد: برعكس این سیاست، روند حل و فصل مساله را به بن بست می كشاند و به قابلیت كسب توافق طرف ها كمكی نمی كند.
سخنگوی رئیس جمهوری روسیه یادآوری كرد كه روسیه و كشورهای اروپایی خواهان حفظ برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) هستند.
پس از خروج آمریكا از برجام در روز 18 اردیبهشت‌ماه سال 97 و بازگشت تحریم‌ها، ایران هفته گذشته به كشورهای باقیمانده در برجام 60 روز برای اجرای تعهدات خود به‌ویژه در حوزه‌های بانكی و نفتی فرصت داد و تاكید كرد: هر زمان كه خواسته‌های ما تأمین شود؛ ما نیز به همان میزان اجرای مجدد تعهدات متوقف‌ شده را از سر خواهیم گرفت، اما در غیر این صورت، جمهوری اسلامی مرحله‌ به‌ مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد كرد.
اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای تاكید كرد كه برای پیاده‌سازی كامل برجام تلاش می‌كند. در همین پیوند وزرای 28 كشور اروپایی دیروز در نشستی در بروكسل درباره تصمیم ایران تشكیل جلسه دادند.
فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از پایان این نشست ضمن تاكید بر پایبندی اروپا به اجرای كامل برجام ابراز امیدواری كرد: نخستین تراكنش سازوكار ویژه مالی اروپا و ایران ظرف چند هفته آینده انجام شود.
اروپام*391*1346**