985 تن از اهالی یك روستا در كبودراهنگ مسموم شدند

همدان - ایرنا - مدیر اورژانس كبودراهنگ گفت: 985 تن از اهالی روستای «قورجینه» از توابع این شهرستان بر اثر استنشاق گازهای گوگردی «مركاپتان» دچار مسمومیت شدند.

داود مرادی روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا بیان كرد: فرد فعال در خرید و فروش مواد ضایعاتی اقدام به خرید چند منبع و بُشكه كرده كه یكی آنها آغشته به مواد شیمیایی بود.
وی اضافه كرد: شستشوی منبع آغشته به مواد شیمیایی و جاری كردن این مواد بر روی زمین موجب بخار شدن این ماده شد كه به علت استنشاق گاز ناشی از این ماده تمامی اهالی روستا دچار مسمومیت از جمله سرگیجه و تهوع می شوند.
مدیر اورژانس كبودراهنگ اظهار داشت: پرسنل و كارشناسان بهداشت محیط با حضور در روستای یاد شده اقدام به بررسی منبع این گاز كردند؛ همچنین به روستاییان اعلام شد در صورت بروز مشكل به مركز درمانی مراجعه نمایند.
وی بیان كرد: 985 تن از اهالی روستا قورجینه آلوده به تنفس این ماده شیمیایی شده بودند كه از این تعداد 63 تن به صورت حضوری به مراكز درمانی، درمانگاه و خانه بهداشت مراجعه كرده و تعداد 7نفر توسط 2 كد آمبولانس 115 «علیصدر» و «كوهین» به بیمارستان امام رضا(ع) منتقل شدند.
وی ادامه داد: هیچیك از مراجعه كنندگان نیاز به بستری نداشتند بلكه پس از تحت نظر قرار گرتفن چند ساعته، از مركز درمانی مرخص شدند و هم اینك وضعیت به حالت عادی بازگشته است.
روستای «قورجینه» از توابع كوهین شهرستان كبودراهنگ واقع در استان همدان است.
مركاپتان ها نوعی از سولفیدهای آلی هستند كه به‌طور گسترده ای در محصولات نفتی وجود دارند و اغلب موجب كاهش كیفیت محصول نهایی آن‌ها می شوند. به همین دلیل حذف تركیبات سولفوره از هیدروكربن های نفتی كه در صنایع نفت و گاز به عملیات شیرین سازی مشهور است، به ضرورتی اجتناب ناپذیر تبدیل شده است.
7526**2090