طرح توسعه جنگل در 100 هكتار اراضي ملي مريوان آغاز شد

سنندج - ايرنا - رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري مريوان گفت: طرح توسعه جنگل در 100 هكتار از اراضي ملي اين شهرستان با هدف احيا و توسعه جنگل ها آغاز شد.

شاهرخ محمودي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: اين طرح در روستاهاي قاميشله و گله از محل اعتبارات صندوق توسعه ملي اجرا مي شود.
وي افزود: با توجه به تغيرات اقليمي ناشي از احداث سد گاران، عمليات احيا و توسعه جنگل در محدوده كاسه اين سد در روستاهاي مذكور به غني شدن جنگل و افزايش سطح جنگل هاي شهرستان مريوان منجر خواهد شد.
رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري مريوان يادآور شد: طرح توسعه جنگل در محدوده هايي از اكوسيستم جنگلي اين شهرستان كه تاج پوشش آن كمتر از پنج درصد است، اجرا مي شود.
وي اضافه كرد: هدف از اجراي اين طرح بالا بردن تاج پوشش جنگل هاي فقير شهرستان مريوان است كه به نوبه خود نقش بسزايي در جذب ريزگرد ها و كاهش گرد و غبار ايفا مي كند.
محمودي گفت: هر هكتار جنگل توانايي جذب 2 تُن گرد و غبار را دارد و در تلطيف هوا نقش و جايگاه ويژه اي دارد.
وي از رويش بذر كاشته شده در اراضي ملي حوزه آبخيز اسلام دشت اين شهرستان خبر داد و افزود: با توجه به اينكه سال گذشته عمليات كپه كاري در روستاي جانوره حوزه اسلام دشت از محل اعتبارات صندوق توسعه ملي در سطح 400 هكتار اجرا شد با شروع فصل بهار شاهد رويش فوق العاده بذور در مراتع اين حوزه بوديم.
محمودي تاكيد كرد: با توجه به حصول نتايج ارزشمند از اجراي پروژه هاي بيولوژيك در حفظ خاك و كمك به تاسيسات مهم آبي و همچنين افزايش توليد، اين پروژه ها در سال آينده در حجم بيشتري در حوزه هاي مهم آبخيز اين شهرستان اجرا خواهد شد.
رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري مريوان يادآور شد: هدف از اجراي اين پروژه اصلاح، احيا و توسعه مراتع حوزه آبخيز اسلام دشت به عنوان يكي از سرشاخه هاي سد آزاد است كه باعث جلوگيري از رسوب گزاري در تاسيسات سد مذكور مي شود.
شهرستان مريوان با 153 هزار نفر جمعيت در فاصله 120 كيلومتري سنندج مركز استان كردستان واقع شده است.
7354/9102