وزارت جهاد كشاورزی برای كاهش هزینه حمل چغندرقند ورود كرد

تهران - ایرنا - مجری طرح چغندرقند و نیشكر كشور از ورود وزارت جهاد كشاورزی به موضوع افزایش قیمت كرایه حمل چغندرقند و تلاش برای جلوگیری از زیان چغندركاران و كاهش قیمت كرایه حمل این محصول كشاورزی خبر داد.

«علیرضا یزدانی» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: با وجود اینكه امسال بخش خدمات همانند دیگر بخش ها شامل افزایش قیمت شده، اما بخشی از گرانی حمل و نقل بار توسط كامیون داران به همزمانی برداشت محصولات گندم، كلزا، صیفی جات و چغندر قند پاییزه و همچنین كالاهای وارداتی از قبیل خوراك دام به بنادر استان خوزستان و كمبود كامیون برمی گردد.
وی با تاكید بر اینكه وزارت جهاد كشاورزی در خصوص كاهش هزینه كرایه حمل و نقل بخش كشاورزی ورود پیدا كرده و به دنبال رفع این مشكل است بیان كرد: فردا چهارشنبه نشستی در اهواز با مسئولان استانداری، شركت های حمل و نقل ، پایانه حمل و نقل، كارخانجات تولید كننده قند و شكر و راهداری برگزار می شود تا با همكاری یكدیگر شرایطی برای كامیون داران فراهم شود كه هزینه حمل و نقل تولید كنندگان بخش كشاورزی را كاهش دهند.
به گفته مجری طرح چغندرقند و نیشكر كشور این تسهیلات می تواند در زمینه ارایه سوخت، روغن و لاستیك با بهای كم باشد.
وی افزود: همچنین پارسال كارخانجات قند و شكر برای همكاری و كمك به كشاورزان، بخشی از كرایه حمل و نقل را برعهده گرفتند كه انتظار می رود امسال نیز در حمایت از كشاورزان این اقدام را انجام دهند.
مجری طرح چغندرقند و نیشكر كشور افزود: در سال زراعی جاری 15 هزار هكتار زیركشت چغندر قند پاییزه است كه حدود 11 هزار هكتار آن با تولید 800 هزار تن چغندر فقط مربوط به استان خوزستان (دزفول، اندیمشك و شوش) می شود و بقیه سطح زیركشت مربوط به استان های گلستان، فارس، كرمانشاه و اصفهان است.
وی درباره خسارت سیل به زمین های چغندرقند گفت: عمده كشت چغندر قند مربوط به شمال استان خوزستان می شود بنابراین در پی وقوع سیل فروردین این زمین ها و تولیداتشان آسیب چندانی ندیده است.
یزدانی شكر را كالایی استراتژیك و مهم برشمرد و بیان كرد: پیش بینی می شود از حدود 800 هزارتن چغندر قند تولیدی استان خوزستان حدود 90 هزارتن شكر استحصال شود كه می تواند در شرایط فعلی برای بازار كشور مفید باشد.
وی با بیان اینكه برداشت چغندر قند پاییزه از اكنون شروع و تا پایان خرداد ادامه دارد، گفت: هر كیلوگرم چغندر قند پاییزه به قیمت سه هزار و 642 ریال با عیار 15 خریداری می شود.
به گفته مجری طرح چغندرقند و نیشكر كشور، نرخ خرید تضمینی چغندر قند بهاره با عیار 16 نیز سه هزار و 742 ریال است.
به گزارش ایرنا، با شروع فصل برداشت چغندر قند در استان خوزستان، چغندركاران برای حمل و نقل این محصول به كارخانجات دچار مشكل افزایش قیمت شده اند به طوری كه كامیون داران نرخ های خود را بابت حمل هر تن چغندر قند دو تا سه برابر افزایش داده اند كه موجب نگرانی و ضرر تولید كنندگان شده است.
اكنون برای یك مسافت 700 كیلومتری بابت حمل هر تن چغندرقند 160 هزارتومان دریافت می شود.
اقتصام**9186**2022 / 6037