۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۵۰
کد خبر: 83314637
T T
۰ نفر
معاون رئيس جمهوري: دولت نبايد به حوزه كسب و كار ورود كند

يزد - ايرنا - معاون علمي و فناوري رئيس جمهوري گفت: دولت فقط فراهم كننده زيرساخت هاي كسب و كار است و نبايد بالاتر از آن به اين حوزه ورود كند.

به گزارش ايرنا، سورنا ستاري عصر سه شنبه در نشست شوراي هماهنگي فناوري و نوآوري استان يزد افزود: ورود دولت به محيط كسب و كار رانت ايجاد مي كند و افرادي كه شايسته نيستند با پول نفت اعتبار به دست مي آورند.
وي با بيان اينكه پارك هاي علم و فناوري، محل زايش كسب و كار هستند، اظهار داشت: پارك، مفهوم فيزيكي ندارد و همه شهر را در بر مي گيرد؛ هر كس ايده اي دارد بايد بتواند فعاليت كند.
معاون رئيس جمهوري با يادآوري حمايت دولت براي تامين زيرساخت‌ هاي ايجاد كارخانه و منطقه نوآوري در يزد خاطر نشان كرد: سرمايه گذاري در اين حوزه بايد توسط شتاب دهنده‌ هاي بخش خصوصي صورت گيرد تا كارخانه نوآوري به زايشگاهي براي شركت‌ هاي دانش بنيان تبديل شود.
ستاري تصريح كرد: بايد همه به اين درك برسند كه موفقيت و آينده شهرها در بلند مرتبه سازي و برج سازي نيست، بلكه استقرار شركت‌ هاي دانش بنيان و فناوراني متضمن آينده است.
وي با بيان اينكه يزد جزو استان‌هاي توسعه يافته با مزيت رقابت نيروي انساني است، اظهار داشت: توسعه فناوري و نوآوري و اقتصاد دانش بنيان در استان در گرو همدلي و هماهنگي همه دستگاه‌ها در يك اكوسيستم است.
ستاري افزود: باوجود اختصاص يك سوم بودجه كشور به آموزش و پژوهش در برهه كنوني نتوانستيم مانند گذشته دانشمند در اين حوزه معرفي كنيم كه اين موضوع به نوع نگاه به فناوري و نوآوري باز مي‌گردد.
معاون رئيس جمهوري ادامه داد: به جاي توسعه اقتصاد دانش‌ بنيان در كشورمان، كارخانه‌هاي مختلف به نام صنعت ايجاد كرديم.
وي تصريح كرد: واردات خط توليد از خارج كشور كارخانه است و صنعت نيست؛ صنعت به مهندساني نياز دارد كه به طراحي و ماشين سازي بپردازند.
معاون رئيس جمهوري با يادآوري مشكلات ناشي از اقتصاد تك قطبي از جمله توقف پيشرفت و بروز ناامني يادآور شد: بزرگترين خيانت درآمد نفتي، نابود كردن فرهنگ كارآفريني است.
ستاري افزود: وقتي كشور به درآمدهاي نفتي متكي شود و پول بدون زحمت به دست آيد، افراد به دنبال نوآوري‌ و فناوري‌هاي جديد نمي‌ روند و پيشرفت حاصل نمي شود.
معاون رئيس جمهوري با بيان اينكه اگر سيستم‌ هاي سنتي در استارتاپ ها سرمايه گذاري نكنند در آينده بازار خود را از دست مي‌ دهند، خاطر نشان كرد: كارخانه و منطقه نوآوري زمينه ساز فرهنگ تلاش در اين عرصه است.
در اين نشست برخي از اعضاي شوراي علم و فناوري استان يزد و مديران شركت هاي دانش بنيان به بيان مشكلات مرتبط حوزه فعاليت خود پرداختند و حمايت بيش از پيش دولت از فعالان حوزه علم و فناوري را خواستار شدند.
7532/ 2047/

سرخط اخبار استان‌ها