افزایش یك متر و 15 سانتیمتری تراز آب دریاچه ارومیه

تهران- ایرنا- بررسی دریاچه ارومیه با استفاده از داده‌های ماهواره‎ای نشان از افزایش قابل‌ملاحظه یك متر و 15 سانتی‌متری از آب این دریاچه در بهار ١٣٩٨ نسبت به زمان مشابه در سال گذشته دارد، مساحت و حجم آب دریاچه نیز به ترتیب به میزان 1093 كیلومتر مربع و 3.3 میلیارد متر مكعب افزایش یافته است.

مدیریت آبنگاری و امور جزرومدی سازمان نقشه‌برداری كشور با بررسی نمودار تغییرات نسبی تراز آب دریاچه ارومیه در اردیبهشت سال‌ 1398 و مقایسه آن با تراز آب این دریاچه در سال گذشته نشان داد كه تراز دریاچه در نتیجه افزایش آب‌های ورودی به این دریاچه نسبت به سال گذشته به میزان یك متر و 15 سانتی‌متر افزایش یافته است كه این افزایش از دی‌ماه سال 1397 آغاز شده است.
همچنین محاسبه تغییرات تراز آب دریاچه ارومیه در 30 سال گذشته و همچنین به‌طور دقیق‌تر در سه سال گذشته كه از داده‌های ماهواره‌های ارتفاع سنجی به دست آمده‌اند نشان‌دهنده آن است كه تراز آب این دریاچه از سال 1375 شمسی كاهشی شده و این روند در سال‌های بعدی شتاب بیشتری به خود گرفته است.
این روند اگرچه در سال‌های اخیر كُند شده و بعضاً افزایشی شده است، اما افزایش تراز آب، قابل‌ملاحظه نبوده و نتوانسته نگرانی‌های موجود در خصوص این دریاچه را مرتفع كند.
اما افزایش تراز آب این دریاچه در ماههای اخیر با نرخی بی‎سابقه، امید زیادی در راستای احیای این دریاچه ایجاد كرده است؛ به طوریكه تراز آب دریاچه هم‌اینك به تراز 10 سال گذشته نزدیك شده است.
مطالعه پهنه آبی این دریاچه همچنین با استفاده از تصاویر ماهواره سنتینل (Sentinel) نشان‌دهنده افزایش قابل‌ملاحظه سطح این دریاچه است به‌طوری‌كه سطح دریاچه از 2363.362 كیلومتر مربع در سال گذشته هم‌اینك به 3455.985 كیلومتر مربع در امسال افزایش یافته است كه افزایش سطحی به میزان 1092.623 كیلومتر مربع را نشان می‏دهد.
«ماهواره‌های سری Sentinel توسط اتحادیه اروپا، ایجاد و طراحی شده‌اند و تاكنون 5 سری از این ماهواره‌ها به فضا پرتاب شده است، این ماهواره مدار قطبی است كه به‌صورت راداری تصویربرداری را انجام می‌دهد و قادر است كه پدیده‌ها و عوارض را در شب و روز بدون در نظر داشتن شرایط آب و هوایی جمع‌آوری و اخذ كند. همچنین می‌تواند در بدترین شرایط آب و هوایی نیز به جمع‌آوری اطلاعات از سطح زمین بپردازد.
همچنین بررسی تصاویر ماهواره‌ای حاكی از آن است كه مجموع مساحت كل جزایر كوچك و بزرگ در داخل دریاچه از جمله جزایر كبودان، اشك، آرزو و اسپیر نسبت به سال گذشته حدود 115 كیلومتر مربع كاهش یافته كه نشان‌دهنده بالا آمدن قابل‌ملاحظه آب دریاچه است.
با توجه به افزایش تراز آب و سطح این پهنه آبی می‌توان نتیجه گرفت كه میزان آب موجود در این دریاچه اكنون (اردیبهشت 98) نسبت به زمان مشابه در سال گذشته حدوداً به میزان 3.345 میلیارد مترمكعب افزایش یافته است.
البته تراز دریاچه ارومیه هنوز در مقایسه با ماكزیمم تراز این دریاچه در اواسط دهه 70 شمسی فاصله زیادی دارد (حدود شش متر) و امید است ادامه نزولات جوی در امسال و سال‌های آتی موجبات بازگشت كامل این دریاچه به حیات طبیعی خود را فراهم آورد.
علمی ** 1836 ** 1055