وزیر كشور لبنان: حزب الله با راهبرد دفاعی لبنان گره خورده است

تهران- ایرنا- 'ریا الحسن' وزیر كشور لبنان تاكید كرد ، حزب الله جزئی لاینفك از بافت اجتماعی لبنان و سلاح آن نیز با راهبرد دفاعی این كشور در مواجهه با اسرائیل گره خورده است.

وی در مصاحبه با روزنامه سعودی عكاظ كه روز سه شنبه منتشر شد با رد خلع سلاح حزب الله لبنان این مطلب را بیان و تصریح كرد ، اختلاف های استراتژیك درباره خلع سلاح حزب الله كنار گذاشته شده است.
وزیر كشور لبنان خاطر نشان كرد، این موضوع باید در زمان مناسب به صورت عمیق و در چارچوب استراتژی دفاعی لبنان در مواجهه با اسرائیل مورد بررسی قرار گیرد.
الحسن تصریح كرد، در این مرحله ما سعی داریم تا بارمشكلات را از روی دوش كشور برداریم و می خواهیم كه بشكل اساسی و عملی شواری وزرا و نمایندگان همكاری كنند.
وی ادامه داد، چرا كه ما قادر به انجام این مهم بدون حضور این گروه بزرگ سیاسی با جریان امل در پشت یك میز نیستیم و در این مرحله برای این امر یعنی ایجاد ارتباط بین همه جناح های سیاسی تلاش می كنیم.

** رد ادعای تسلط حزب الله بر فرودگاه بیروت
الحسن با رد ادعای و شایعات در باره تسلط حزب الله بر فرودگاه بین المللی بیروت افزود ، حزب الله امروز به عنوان بخش جدایی ناپذیر از جامعه لبنان در انتخابات شركت می كند و در پارلمان این كشور نماینده و در دولت وزیر دارد.
وی با تاكید بر اینكه این فرودگاه تحت سیطره هیچ حزب و گروهی خارج از نهادهای رسمی نیست، ادامه داد، در خصوص این ادعاها بسیار مبالغه می شود در حالی كه حزب الله در ساختار این كشور حضور دارد و شایعات در باره تسلط حزب الله بر فرودگاه مزبور جنبه سیاسی دارد و دولت لبنان اهداف آن را می داند.
این مقام لبنانی درباره اقدام انگلیس و آمریكا در تروریستی خواندن حزب الله تصریح كرد: این امر به دولت آمریكا و انگلیس و سیاست خارجی آنها مربوط است.
الحسن ادامه داد، چنین اقدامی از سوی امریكا و انگلیس درباره حزب الله بر كابینه و پارلمان لبنان تاثیری ندارد و طرف های خارجی تفسیر نكرده اند كه آیا این اقدام آنها شامل تعامل با نمایندگان حزب الله در پارلمان و كابینه می شود یا نه.

** وجود سلاح های غیر رسمی نباید ادامه داشته باشد
وزیر كشور لبنان خاطر نشان كرد : مطمئنا وجود سلاح به شكل غیر رسمی در داخل لبنان حالتی است كه نباید ادامه داشته باشد .
الحسن ادامه داد، دولت لبنان این مساله را درك كرده و این مساله باعث نگرانی گروه های لبنانی است اما حل این مساله باید در چارچوب منطقه ای صورت گیرد چرا كه لبنان به تنهایی قادر به حل این مساله نبوده و قدرت های منطقه ای بزرگ در این مساله دخیل هستند.
وی اضافه كرد : آنچه ما می خواهیم اعلام كنیم این است كه ارتش و نیروهای امنیتی رسمی ، مسئول حفظ امنیت كشور بوده و این نیروها مسئول انجام اقدامات امنیتی در داخل لبنان هستند.

** فعالیت های خارج از لبنان حزب الله به ما ارتباط ندارد
وزیر كشور لبنان همچنین اضافه كرد : فعالیت های خارج از این چارچوب از جمله فعالیت های حزب الله در سوریه به ما به طور مستقیم ارتباطی ندارد به این دلیل كه راه حل این مساله در دست لبنان نیست .

** رد دخالت های ایران و سوریه در لبنان
الحسن در پاسخ به پرسشی درباره دخالت ایران و سوریه در به تاخیر افتادن تشكیل دولت لبنان گفت: تشكیل كابینه دولت امری داخلی بوده و ارتباطی به مسایل خارجی ندارد.
وی افزود، این بازه طولانی برای دستیابی به وحدت ملی و ساختاری متناسب با وضعیت داخلی بود و دخالت های خارجی وجود نداشت اما همه احزاب سیاسی بازوان منطقه ای معینی دارند ولی هیچكدام دخالت مستقیم در این مساله نداشتند.

** هر مسافر ایرانی بدون ویزا می تواند وارد لبنان شود
الحسن درباره لغو مهر زدن ویزای ورود و خروج مسافران ایرانی در فرودگاه بیروت نیز تصریح كرد: تا جایی كه من اطلاع دارم هر مسافر ایرانی با ویزای فرودگاهی همراه با مهر می تواند وارد بیروت شود.

** افزایش برج های مراقبت در مرزها
وی درباره بحران سوریه و عواقب آن برای لبنان نیز با تاكید بر ضرورت تحت كنترل گرفتن معابر غیررسمی گفت : با توجه به تصمیم رئیس جمهوری لبنان شمار نیروها در گذرگاه های رسمی و مناطق مرزی افزایش یافته است.
این مقام لبنانی افزود، برج های مراقبت در مرزها نیز برای تحت كنترل قراردادن گذرگاه های غیرقانونی ایجاد شده است.
خاورم*9366*1436*