بیش از 50 موسسه با موضوع حقوق شهروندی مجوز فعالیت گرفته اند

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت كشور گفت: بیش از 50 موسسه با موضوع حقوق شهروندی در دو سال اخیر با دریافت مجوز از وزارت كشور فعالیت خود را آغاز كرده‌اند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت كشور، « سیدسلمان ساماني» امروز- سه شنبه- تحقق توسعه ایران را در گرو مشاركت احزاب، سمن ها و شركت های اقتصادی بخش خصوصی دانست و گفت: راهبرد وزارت كشور تقویت هر سه ضلع در فضایی امن و امیدوارانه است.
وی افزود: هرچه احزاب در حوزه سیاسی، سازمان های مردم نهاد در حوزه های اجتماعی و شركت های بخش خصوصی در حوزه اقتصادی فعال تر، پویاتر و با انگیزه تر ظاهر شوند، توفیقات بیشتری براي كشور حاصل خواهد شد.
سامانی با اشاره به نقش سازمان های مردم نهاد گفت: سازمان های مردم نهاد یكی از مهمترین گروه های مرجع برای مردم هستند و سرمایه انسانی موجود در این تشكل ها جزو تأثیرگذارترین افراد جامعه هستند و هر چه نقش این گروه ها در هدایت جریانات اجتماعی كشور و ساماندهی مطالبات عمومی و پیگیری آنها بیشتر شود جامعه از منافع بیشتری بهره مند خواهد شد.
قائم مقام وزیر كشور در امور مجلس و هماهنگی استان ها تصریح كرد: وزارت كشور تشكل ها و سازمان های مردم نهاد را یك فرصت می داند و معتقد است این سازمان ها باید تقویت شوند. در این راستا تسهیل روند صدور مجوز فعالیت برای سازمان های مردم نهاد از سیاست های مهم وزارت كشور از ابتدای آغاز بكار دولت تدبیر و امید بوده است.
سخنگوی وزارت كشور تصریح كرد: تعداد سازمان های مردم نهاد كه از وزارت كشور مجوز فعالیت دریافت كردند با احتساب اعتبارنامه سازمان های مردم نهاد جوانان كه در چارچوب همكاری وزارت ورزش و جوانان با وزارت كشور به رسمیت شناخته شده است، از چهار هزار و 200 تشكل در سال ٩٢ به هشت هزار و 600 تشكل در سال ٩٧ افزایش یافته است و این در حالیست كه این سازمان ها هم اكنون نرخ مشاركت 25 درصد را به خود اختصاص داده اند.
سامانی تأكید كرد: افرادی كه در قالب تشكل‌های مردم نهاد فعالیت می كنند دارای اهداف والایي هستند و بیشترین وقت و انرژی خود را صرف آن فعالیت می‌كنند كه این موضوع می تواند موتور محرك رشد و پیشرفت كشور باشد.
سخنگوی وزارت كشور با بیان اینكه سیاست دولت این است كه در همه امور و هر جا كه می تواند وظایف را به مردم و تشكل‌های مردمی واگذار كند، اضافه كرد: هرچه سرمایه اجتماعی تشكل های مردم نهاد و اعتماد مردم به این تشكل ها در فعالیت های اجتماعی بیشتر شود، تحقق تصمیمات مهم كشور در لایه‌های مختلف اجتماعی آسان‌تر می‌شود و این در گرو فرصت دادن به سازمان های مردم نهاد برای مشاركت در تصمیم‌گیری و اجرای بسیاری از تصمیمات مهم است.
سامانی یادآورشد: برای حل مشكلات در زمینه های زیست محیطي، سلامت مردم، مبارزه با آسیب های اجتماعی و ارتقاي فرهنگ ترافیك نیازمند سازمان های غیر دولتی و مردم نهاد هستیم و نیاز داریم تشكل های غیردولتی در این زمینه ها در كنار دولت وارد عمل شوند تا مشكلات را حل و فصل كنیم.
سخنگوی وزارت كشور با اشاره به تاكیدات رییس جمهوری مبنی بر تلاش همه اركان دولت و سایر دستگاه ها و قوا در تبدیل حقوق شهروندی به عنوان یك فرهنگ و گفتمان در جامعه تصریح كرد: در راستای زمینه سازی به منظور تحقق مفاد حقوق شهروندی بیش از 50 موسسه با موضوع حقوق شهروندی در دو سال اخیر با دریافت مجوز از وزارت كشور فعالیت خود را آغاز كرده‌اند كه بررسي عملكرد آنها نشان دهنده تاثیرات مثبت در تحقق حقوق مردم است.
سیام*3061*2021**