۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۶
کد خبر 83314487
۰ نفر
ویلموتس؛ مربی بدون «مارك»

تهران- ایرنا- وعده استخدام مربی بزرگ تر از «كارلوس كی روش» برای هدایت تیم ملی در حالی از بهمن ماه امسال از سوی فدراسیون نشین ها طرح شد كه اخبار حكایت از استخدام «مارك ویلموتس» بلژیكی دارد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، هر چند كه واكاوی زندگی فوتبالی این مربی نشان از آن دارد كه او در زمان بازیگری چهره شناخته شده ای در مستطیل سبز به شمار می رفت اما كارنامه مربی گری «مارك» پر از ناكامی هایی است كه پایان كار به طور معمول با اخراج ها همراه بوده است؛ اخراج هایی كه آخرین مورد آن مربوط به تیم ملی ساحل عاج است.
واكاوی وعده ها و در نهایت بیرون كشیدن نام ویلموتس از گوی سبد نام های پرتعداد اروپایی، در ابتدا این پرسش را در ذهن متبادر می كند كه مهدی تاج رییس و مسئولان فدراسیون فوتبال چه اصراری بر استخدام مربی با دانش تر از كی روش داشتند و چرا در نهایت به ویلموتس بسنده كردند، مربی كه نه كارنامه برابری با كی روش دارد و نه در دنیای فوتبال شناخته شده تر از مرد پرتغالی است؟
بدون شك آنان بهتر از هر كسی می دانستند كه مربی با دانش خارجی هزینه و امكانات می خواهد كه با شرایط كنونی نرخ ارز و اقتصاد ایران تامین هزینه مربیان بزرگی مانند گواردیولا، زیدان، ساری و ... سخت و سرسام آور است. حتی اگر چنین هزینه هایی نیز تامین شود بدون شك با زیر ساخت های فوتبالی این بزرگان نتیجه ای بهتر از كی روش نخواهند گرفت.
هدف گذاری از استخدام مارك بلژیكی چیست؟ اگر قرار است با شرایط و زیر ساخت های كنونی فوتبال، تمام آمال فدراسیون نشین ها حضور در جام جهانی و بازی در مرحله گروهی بدون شك مربیان مانند یحیی گلمحمدی، علیرضا منصوریان، ممهدی مهدوی كیا، وحید هاشمیان و جواد نكونام می توانند ایران را به جام جهانی برده و در قاره آسیا نیز از مرحله گروهی صعود كنند.
لازم است تاج به عنوان سكان دار فوتبال ایران پیش از انعقاد قرارداد به این پرسش ها پاسخ دهد. آیا در زمان باقی مانده تا جام جهانی 2022 قطر، ویلموتس می تواند از زیر بار روانی نام كی روش خارج شود؟ ظرفیت كنونی فوتبال ایران با ویلموتس بلژیكی می تواند تیم ملی ایران را مانند تیم ملی ژاپن شگفتی ساز جام جهانی كند؟ طلسم 44 ساله قهرمانی ایران در جام ملت ها با دست های این مربی باز خواهد شد؟ اگر غیر از این دست هدف نهایی استخدام مربی بلژیكی در ایران چیست؟
اگر تنها هدف از استخدام این مربی سپردن نیمكت تیم ملی به یك چشم آبی اروپایی است، باید گفت كه گزینه مورد نظر فدراسیون فوتبال برند معروفی در فوتبال جهان نیست و از دسته مربیان اروپایی به شمار می رود كه دانش و توانایی آن در حد تیم های درجه 2 و سه آسیایی است؛ تیم هایی كه هدف نهایی آنان عرض اندام در برابر تیم های قدرتمند قاره آسیا و صرف حضور در جام جهانی است.
ورزشی**2052**9129