۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۰
کد خبر 83314407
۰ نفر
ماه كوچك می شود!

تهران – ایرنا – نتایج یك مطالعه جدید نشان داد كه ماه همچون انگوری كه به كشمش تبدیل می شود، در حال كوچك شدن است.

به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا به نقل از مجله تایم، نتایج پژوهش منتشر شده در مجله Nature Geoscience حاكی از آن است كه ماه در حال كوچك شدن بوده و این فرآیند باعث ایجاد گسل و ماه لرزه هایی بر روی سطح این قمر سیاره زمین می شود.
نتایج این پژوهش كه با همت سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریكا (ناسا) انجام شده، نشان می دهد كه با سرد شدن داخل ماه، از ابعاد آن كاسته می شود و در جریان این فرآیند، سطح سخت این قمر شكاف برداشته و گسل هایی بر روی آن ایجاد می شود به طوری كه به نقل از محققان، ماه در چند صدمیلیون سال گذشته حدود 150 فوت آب رفته است.
فرآیند تحقیقات اخیر از آن جا شروع شد كه فضانوردان طی ماموریت های فضایی آپولو 11،12، 14،15 و 16 ، لرزه نگارهایی را بر روی ماه تعبیه كردند. لرزه نگار آپولو 11 تنها 3 هفته كار كرد اما چهار لرزه نگار باقی مانده در فاصله سال های 1969 تا 1977، 28 ماه لرزه سطحی را ثبت كردند. شدت این لرزه ها بین 2 تا 5 درجه در مقیاس ریشتر متغیر بود.
تیم تحقیقاتی مربوطه با استفاده از تخمین های موقعیتی به دست آمده از الگوریتم جدید، دریافتند كه 8 مورد از این 28 لرزه در محدوده 30 كیلومتری از گسل های مشهود در سطح ماه، روی داده اند كه به این ترتیب می توان لرزه ها را به گسل های مربوطه نسبت داد.
توماس واترز مولف ارشد این پژوهش و از محققان حوزه هواوفضا در این باره می گوید: «آنالیزهای ما نخستین مدرك دال بر این كه این گسل ها هنوز فعال بوده و امروز همزمان با سرد و كوچك شدن تدریجی ماه، ماه لرزه هایی را ایجاد می كنند، ارائه می دهد.»
به گفته ی واترز، شدت این لرزه ها می تواند به حدود 5 درجه در مقیاس ریشتر برسد.
علمی**9418**1485