كرملين بهبود روابط با آمريكا را به بعد ازنشست با پمپئو موكول كرد

مسكو - ايرنا - سخنگوي رئيس جمهوري روسيه اعلام كرده است كه ارتقا سطح روابط مسكو و واشنگتن پس از ديدار مايك پمپئو با مقامات روسيه و در نشستي در سطح عالي(سران دو كشور) ممكن است آغاز شود.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار ايرنا از مسكو، دميتري پسكوف در واكنش به پرسش خبرنگاران در خصوص سفر امروز مايك پمپئو وزير امور خارجه آمريكا و نظر كرملين در خصوص روابط با آمريكا اين مطلب را بيان كرد.
وي افزود: دور جديدي روابط ميان دو كشور پس از نشست سران امكان پذير خواهد بود هر چند كه هنوز صحبتي از ديدار ولاديمير پوتين و دونالد ترامپ نيست و من فكر مي كنم كه در ديدار امروز پمپئو در سوچي در اين باره گفت وگو شود.
سخنگوي رئيس جمهوري روسيه اين را هم گفت كه در ديدار پوتين و پمپئو قرار است علاوه بر گفت وگو درباره روابط دوجانبه در خصوص پيمان هاي مربوط به ثبات راهبردي و خلع سلاح، مسائل حساس و مهم منطقه اي از جمله افزايش تنش آمريكا با ايران، بحران سوريه و ونزوئلا و كاهش تنش در شبه جزيره كره و ساير مسائل مهم بين المللي گفت وگو شود.
گفتني است، مايك پمپئو امروز سه شنبه براي ديدار با همتاي روس خود و رئيس جمهوري روسيه راهي شهر بندري سوچي در ساحل درياي سياه شده است.
وي در توئيتي اعلام كرده كه شايد در برخي موضوعات با ديگر طرف ها توافق نداشته باشيم يا مخالف نظر آنها باشيم اما وقتي مساله در خصوص منافع ملي هر دو طرف است وظيفه داريم راهي براي پيشبرد مساله پيدا كنيم.

** جنگ تجاري ميان واشنگتن و پكن ربطي به روسيه ندارد
سخنگوي كاخ كرملين در واكنش به پرسشي در خصوص ديدگاه روسيه درباره جنگ تجاري ميان چين و آمريكا هم گفت: اين جنگ، جنگ ما نيست و روسيه به دنبال روابط مستقل با هر دو كشور است.
وي در خصوص تاثير احتمالي جنگ تجاري آمريكا و چين بر اقتصاد روسيه نيز گفت: جاي نگراني نيست چرا كه اقتصاد روسيه به ميزان مورد نياز براي پايداري در مقابل هر گونه شرايطي رسيده است.
گفتني است، آمريكا به بهانه هاي مختلف دست به افزايش تعرفه واردات كالا از چين مي زند كه اقتصادش به شدت وابسته به تجارت با آمريكاست.
دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا بارها چيني ها را متهم به نقض روابط تجاري عادلانه با اين كشور كرده است.
افزايش تعرفه از 10 به 25 درصد توسط دونالد ترامپ رييس جمهوري آمريكا بر 200 ميليارد دلار از كالاهاي وارداتي از چين و عقب نشيني نكردن دو طرف از مواضع خود، سرنوشت جنگ تجاري پكن واشنگتن را مبهم تر از هر زماني كرده است.
اروپام ** 1346**