2 متخلف قطع درختان روستای «سلم» در مهاباد دستگیر شدند

مهاباد- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: ماموران یگان حفاظت این اداره 2 نفر متخلف كه بدون اخذ مجوز 120 اصله درخت در روستای «سلم» این شهرستان را قطع كرده بودند، دستگیر كردند.

مجید پاتو روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این 2 نفر متخلف 100 اصله درخت صنوبر و 20 اصله درخت نارون را بدون اخذ مجوز قلع و قمع كرده بودند.
وی اضافه كرد: ماموران یگان حفاظت این اداره یك دستگاه اره برقی را از این 2 متخلف كشف و آنان را با تشكیل پرونده به مراجع قضایی معرفی كردند.
وی در خصوص نحوه برخورد با متخلفان قطع درختان جنگلی نیز گفت: جرایم منابع طبیعی در یك سال گذشته بازنگری شده است به طوریكه نقش بازدارندگی آنان بیشتر مورد توجه قرار گرفته و بر همین اساس برای قطع هر درخت 15 تا 75 میلیون ریال جریمه نقدی در نظر گرفته شده است.
«پاتو» با اشاره به افزایش پدیده قاچاق چوب به سبب طرح ملی تنفس جنگل های شمالی، ادامه داد: برخی افراد سودجو از افزایش قیمت چوب نهایت سوء استفاده را می كنند و با قطع درختان كنار رودخانه ها و آبراهه ها به طور غیرقانونی دست به قاچاق و فروش آن می زنند.
وی از دهیاران و شوراهای اسلامی روستاهای این شهرستان خواست در صورت مشاهده قطع درختان توسط افراد متخلف مراتب را با استفاده از سامانه گویای 1504 به این اداره اطلاع دهند.
به گزارش ایرنا، در مهاباد بیش از 197 هزار هكتار مراتع روستایی و ییلاقی و یكهزار هكتار جنگل وجود دارد كه جنگل های این شهرستان بیشتر در مناطق غربی و در روستاهای كاولان و كوران واقع شده است.
جنگل های این شهرستان كه جزو جنگل های زاگرس شمالی بوده در طول بیش از 50 هزار سال گذشته تشكیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاك، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیكی، مصارف درمانی، توانایی های اكوتوریستی و ارزش های زندگی دارای اهمیت زیادی است.
روستای «سلم» در 40 كیلومتر غرب مهاباد و در بخش خلیفان این شهرستان واقع شده است.
3020/7129

سرخط اخبار استان‌ها