كشف فسیل انسان هوشمند در غار كلدر خرم آباد

خرم آباد - ایرنا - مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان با اعلام خبر فسیل كشف شده از انسان هوشمند در غار كلدر خرم آباد گفت : این فسیل با حضور مسئولان كشوری رونمایی خواهد شد .

به گزارش ایرنا، سید امین قاسمی روز سه شنبه در جلسه كارگروه غارهای استان افزود: با اتمام كاوش های 2فصل گذشته این غار در سال های 89 توسط هیات ایرانی و كاوش سال 93 با هیات مشترك ایرانی - اسپانیایی، فصل سوم كاوش باستان شناختی در این غار آغاز شده است.
وی اظهار داشت: شواهد فرهنگی از انسان هوشمند در این غار برای اولین بار در غرب آسیا و ایران كشف شد وهدف از كاوش فصل سوم غار كلدر انجام لایه نگاری پارینه سنگی میانه در این غار تاریخی است.
وی ادامه داد: 68 غار در لرستان شناسایی شده كه بخش عمده ای از آنها تاریخی است كه كاوش یا مطالعات اولیه انها صورت گرفته اما بسیاری از غارها همچنان بدون مطالعه هستند.
قاسمی گفت: شرایط غارهای لرستان قابلیت ثبت های ملی و جهانی را دارد و می توان مجموعه ای از این غارها را در سطح دنیا معرفی كرد.
وی تاكید كرد: با توجه به شواهد كشف شده در غاز كلدر و تا زمان ایجاد سایت موزه در این محل، باید اعتباری برای تهیه درب و حراست فیزیكی از غار مصوب شود چرا كه امكان دست درازی حفاران غیرمجاز و یا قاچاقچیان اشیا عتیقه وجود دارد.
غار كلدر مربوط به دوران پارینه‌سنگی - دوران فرادیرینه‌سنگی و دوره نوسنگی است.
نتایج كاوش باستان‌شناختی این غار نشان داد ایران در زمره نخستین زادگاه‌های انسان‌های هوشمندی است كه برای اولین بار موفق به مهاجرت به قاره اروپا شدند.
غار كلدر در شهرستان خرم‌آباد، بخش مركزی، دهستان رباط نمكی، روستای قلعه سنگی واقع شده كه 28 اسفند 1385 با شماره 18796 به‌عنوان یكی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
7269/6060