۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۷
کد خبر 83314342
۰ نفر
قیمت خودرو و مسكن به سایت ها بازگشت

تهران - ایرنا - قیمت خودرو و مسكن كه دو هفته پیش از سایت های خرید و فروش - همچون «باما» و «دیوار» - حذف شده بود، ساعتی پیش به آگهی های خرید و فروش این سایت ها بازگشت.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، بعد از آنكه قیمت های بی حساب و كتاب خودرو در فضای مجازی و سایت ها، به عنوان یكی از متهمان بروز التهاب در بازار خودروی كشور معرفی شد، دادسرای ناحیه 31 تهران حكم بر حذف قیمت های بازار خودرو و مسكن از این سایت های واسط داد و این حكم توسط پلیس فتا ابلاغ شد.
در این زمینه، كارشناسان بازار خودرو معتقد بودند اعلام قیمت ها در سایت ها هرچند به شفافیت بیشتر می انجامد، اما همچون تیغ دولبه است كه می تواند به ابزاری برای سوء استفاده دلالان تبدیل شود.
آنان می گفتند: در شرایط كنونی نتیجه ای جز افزایش استرس برای مردم به دنبال ندارد و برداشتن قیمت ها از فضای مجازی می تواند «آرامش روانی موقتی» برای مردم به ارمغان آورد.
از امروز اما، شاهد بازگشت قیمت ها به این سایت ها هستیم؛ قیمت هایی كه در مقایسه با هفته های گذشته تغییر آنچنانی نداشته و همچنان غیرمنطقی و بی حساب و كتاب به نظر می رسند.
در این زمینه، «سعید موتمنی» رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران به ایرنا گفت: اتحادیه نمایشگاه داران خودرو این قیمت ها را قبول ندارد، زیرا نرخ ها باید در بازار تعیین شود.
وی بیان داشت: آگهی های فروش خودرو و مسكن باید شناسنامه دار و قابل ردیابی باشد.
به گفته این مقام صنفی، اتحادیه كسب و كارهای اینترنتی مقرر كرده قیمت های كارشناسی شده خودرو همه روزه از اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران گرفته شود، اما در این زمینه تاكنون مراجعه ای به این اتحادیه انجام نشده است.
رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران تاكید كرد: در این زمینه باید هویت فرد آگهی دهنده، اصالت آگهی و اصالت قیمت مشخص باشد.
وی بیان داشت: مطابق تبصره 3 ماده 17 قانون نظام صنفی، انتشار هرگونه آگهی تبلیغاتی به هر طریق توسط صنف فاقد پروانه كسب معتبر ممنوع است و متخلف به جریمه نقدی محكوم می شود؛ علاوه بر آن، تعزیرات حكومتی و اتحادیه مربوطه نیز می تواند در صورت بروز مشكل به بررسی سریع موضوع بپردازد.
موتمنی تاكید كرد: سایت های آگهی دهنده اینترنتی خرید و فروش خودرو باید پیش از هر چیز طبق قانون كپی سند ماشین، آدرس، تلفن و مشخصات فروشنده را دریافت كنند و پس از محرز شدن اصالت آگهی نسبت به درج آن اقدام كنند.
وی گفت: در برخی موارد دیده شده فردی خودرویی را چندین میلیون تومان بالاتر از قیمت كارخانه در این سایت ها قیمتگذاری كرده، اما پس از تماس مشخص شده خودرویی موجود نیست.
موتمنی با ابراز رضایت از حذف موقت نمایش قیمت در آگهی‌های خودرویی در این سایت ها در روزهای گذشته، افزود: در چند روز اخیر التهاب و هیجان كاذب قیمت خودروها فروكش كرده و قیمت ها روند نزولی به خود گرفته بود، به طوری كه قیمت پژو 2008 از 480 به 380 میلیون تومان، سراتو از 380 به 320 میلیون تومان، جك S5 از 380 به 310 میلیون تومان، پژو 206 تیپ 2 از 110 به 95 میلیون تومان، پژو پارس از 118 به 97 میلیون تومان، پراید 111 از 55 به 50 میلیون تومان، پراید 131 از 53 به 50 میلیون تومان، ساینا از 67 به 61 میلیون تومان، تیبا از 58 به 51 میلیون تومان و تیبا 2 از 65 به 57 میلیون تومان كاهش یافت.
وی ادامه داد: در حالی كه امروز صبح پیشنهاد 350 میلیون تومانی برای فروش پژو 2008 هم مشتری نداشت، اما اكنون شاهد بازگشت قیمت آن در سایت ها با قیمت هایی در حدود 480 میلیون تومان هستیم كه به هیچ عنوان منطقی نیست.
این مقام صنفی با بیان اینكه بازار خودرو كاملا راكد است و هیچ خرید و فروشی در عمل انجام نمی شود، به مشتریان توصیه كرد كه خودرو را از افرادی كه پروانه كسب دارند بخرند.
وی بیان داشت: در غیر این صورت اگر خودرویی را از سایت خریداری كرده و با مشكل فنی مواجه شوند، قابل ردیابی نبوده و اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو، سازمان صنعت، معدن و تجارت و تعزیرات حكومتی نمی توانند پاسخگو باشند.
اقتصام*3065**9189