۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۵
کد خبر: 83314314
۰ نفر
برنامه های جدید گمرك زنجان برای كمك به رونق تولید

زنجان - ایرنا - مدیركل گمرك استان زنجان از برنامه ‌های جدید این مجموعه در سال جاری برای حمایت از واحدهای تولیدی و كمك به رونق تولید خبر داد و گفت: همه این اقدام ها در جهت كاهش فرآیندها، زمان ترخیص كالا و هزینه‌های تولید است.

به گزارش ایرنا، حمید احمدی روز سه ‌شنبه در نشست خبری در جمع خبرنگاران، ترخیص بخشی از مواد اولیه را یكی از این اقدامات برشمرد و اظهار داشت: در برنامه جدید برای كالاهایی كه هنوز كد رهگیری بانك مبنی بر تامین ارز، صادر نشده، تمهیداتی اندیشیده شده است كه 70 تا 80 درصد كالا در اختیار واحدها قرار گیرد تا روند تولید آن‌ها متوقف نشود.
وی خاطرنشان كرد: اقدام دیگر، اجازه ترخیص كالاهایی است كه ارز آن‌ها با گواهی بانك عامل تامین شده یا معادل ریالی آن گواهی شود كه در این صورت حتی اگر كد رهگیری نداشته باشند نیز تمام كالا ترخیص قطعی می‌شود.
احمدی تصریح كرد: امكان نمونه‌برداری برای كالاهایی كه نیاز به اخذ مجوز قانونی از سازمان‌های همجوار دارند نیز فراهم شده تا در صورتی كه كالا اظهار شود، قبل از ورود به گمرك بتوانند نمونه‌برداری كنند تا فرآیند ترخیص، سریع‌تر انجام شود.
این مسئول، ترخیص كالای اظهار شده بدون نیاز به اصلاح ثبت سفارش طبق ردیف تعرفه استنباطی گمرك را اقدام جدید دیگر برشمرد و افزود: گاهی در فرآیند ترخیص، مواردی پیش می‌آمد كه ثبت سفارش كالا نیاز به اصلاح داشت كه متولی آن سازمان صنعت، معدن و تجارت است و این كار چند روزی طول می‌كشید.
وی اضافه كرد: اما با روش جدید كه مختص واحدهای تولیدی است به شرط اینكه شرح كالا تغییر پیدا نكند امكان ترخیص بدون اصلاح ثبت سفارش وجود دارد.
احمدی با بیان اینكه تفویض اختیار به استان‌ها برای صدور و تمدید مجوز ورود موقت كالا برای پردازش نیز اقدام بعدی در جهت حمایت از واحدهای تولیدی است، ابراز كرد: این تفویض اختیار برای كالاهایی است كه نیاز به پردازش دارند یعنی پس از ورود، عملیاتی بر روی آن‌ها انجام شده و مجددا صادر می‌شوند كه این مجوز قبلا در اختیار گمرك كشور بود و در سال جاری به استان‌ها تفویض شده است.
مدیركل گمرك استان زنجان، مجموع صادرات استان در سال گذشته را 461 میلیون دلار بیان كرد و گفت: این میزان 40 درصد نسبت به سال 96 افزایش داشته است.
وی با بیان اینكه صادرات استان زنجان طی 2 سال گذشته جهش قابل ملاحظه‌ای داشته است، خاطرنشان كرد: صادرات استان از 185 میلیون دلار در سال 95 به 461 میلیون دلار در سال 97 رسیده است.
احمدی اظهار داشت: مجموع واردات استان در سال گذشته 271 میلیون دلار بود كه 17 درصد نسبت به سال 96 كاهش یافته است.
این مسئول افزود: عمده كالاهای وارداتی شامل مواد اولیه و ملزومات و ماشین‌آلات خط تولید بوده و بخش عمده صادرات استان نیز شامل شمش فلزات، محصولات كشاورزی و لبنی و كاغذ است.
وی در خصوص تاسیس دفتر گمرك در برخی شهرستان‌های استان، گفت: پیگیری‌هایی در این زمینه شده اما استقرار آن مجوز هیات دولت را می‌خواهد ضمن اینكه الكترونیكی شدن تشریفات گمركی، بسیاری از نیازها را رفع كرده و برای صادر كردن، نیاز نیست كالا به گمرك وارد شود بلكه با اخذ یك كد رهگیری برای همیشه می‌توان با ورود به سامانه نسبت به اظهار كالاها اقدام كرد.
احمدی ادامه داد: تمام تشریفات به‌صورت الكترونیكی بوده و فقط كنترل اجمالی در مرز انجام می‌شود.
این مسئول با بیان اینكه نماینده گمرك استان در ایستگاه راه‌آهن بناب، مستقر است، گفت: كالاها به‌صورت مستقیم از واگن به كامیون، ترانشیت (منتقل) شده و در گمرك زنجان ترخیص می‌شوند و جهت تسریع در روند كار، پیگیری می‌شود كه ترخیص كالا نیز در همان ایستگاه بناب انجام شود.
مدیركل گمرك استان زنجان در پاسخ به اینكه آیا كالاهایی كه جهت صادرات از زنجان، نیاز به ورود به گمرك سایر استان‌ها را دارند باید مجددا حقوق گمركی پرداخت كنند، اظهار داشت: تشریفات كارشناسی و اظهارنامه كالاها به‌صورت سیستمی انجام شده و نیازی به پرداخت حقوق گمركی نیست و فقط كنترل اجمالی در آنجا صورت می‌پذیرد كه با اظهارنامه مطابقت داشته باشد.
وی خاطرنشان كرد: حقوق گمركی بر 2 مبنای تعرفه كالا و ارزش كالا اخذ می‌شود كه در كل كشور، یكسان است.
احمدی، درآمد گمرك استان در سال گذشته را 181 میلیارد تومان اعلام كرد و گفت: این میزان چهار درصد نسبت به سال 96 كاهش یافته است و از آنجایی كه درآمد گمرك حاصل از واردات است، به دلیل كاهش واردات، درآمد نیز كاهش یافته است.
وی تصریح كرد: در گمركاتی مثل استان زنجان كه واردات آن، مواد اولیه و كالاهای واسطه‌ای خط تولید است، نگاه درآمدی وجود نداشته و بیشتر نگاه تسهیلاتی و حمایت از واحدهای تولیدی است.
9556/3088