۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۹
کد خبر 83314269
۰ نفر
پذیرش مرگ یك دوست، برای زنان سخت‌تر است

تهران- ایرنا- نتایج یك مطالعه جدید نشان داد كه اثرات منفی ناشی از مرگ یك دوست نزدیك بر وضع جسمی و روحی زنان از مردان بیشتر است.

به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا، تحقیقات اخیر حاكی از آن است كه مرگ یك فرد اثرات قابل توجهی بر سلامت روان و جسم دوستان نزدیك وی برجای می گذارد و فرد سوگوار تا چهار سال این بار احساسی را بردوش خواهد كشید.
پژوهشگران دانشگاه استرلینگ انگلیس در مسیر آزمایش این فرضیه از داده های به دست آمده از پژوهشی 14 ساله (از سال 2002 تا 2015) بر روی 26 هزار و 515 استرالیایی كه 9 هزار و 586 نفر از آن ها تجربه مرگ دستكم یكی از دوستان صمیمی خود را داشتند، استفاده كردند. بررسی ها نشان داد كه مرگ یكی از دوستان نزدیك طیفی از تجربیات منفی و پایدار را برای افراد داغدار به همراه می آورد.
نتایج این تحقیقات همچنین نشان داد كه زنان داغدار در مقایسه با مردان، افت شدیدتری را در میزان شور و نشاط خود تجربه می كنند. بهداشت روان آن ها بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد و با اختلالات بیشتری در عملكرد احساسی و اجتماعی مواجه می شوند.
دكتر لیز فوربات استادیار علوم اجتماعی دانشگاه استرلینگ ضمن تاكید بر اهمیت تشكیل شبكه و سرویس های حمایتی برای تسكین دوستان داغدار، در این باره می گوید: «بخش عمده ای از تحقیقات پیشین در مورد سوگ و عزاداری، بر مرگ یكی از اعضای خانواده و اغلب همسر، تمركز داشت. همه می دانیم كه وقتی كسی همسر، كودك یا فرزندان خود را از دست می دهد، به سوگ می نشیند و تا مدت ها بعد احساس بدتری خواهد داشت. اما غم مرگ یك دوست نوعی سوگ به رسمیت شناخته نشده (Disenfranchised grief) است كه چندان جدی گرفته نمی شود و این بدان معناست كه افرادی كه در چنین موقعیتی قرار می گیرند، سوگشان را به طور علنی ابراز نكرده و اثر ناشی از آن كم اهمیت شمرده می شود.»
جزئیات این پژوهش در مجله PLoS ONE منتشر شده است.
علمی**9418**1485