۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۲
کد خبر 83314170
۰ نفر
'مارشا' برنده چالش طولانی مدت ناسا شد

تهران- ایرنا- جایزه «چالش زیستگاه مریخی با چاپ 3 بعدی» سازمان فضایی آمریكا (ناسا)، به طراحی موسوم به «مارشا» تعلق گرفت.

به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه دیلی میل، چالش زیستگاه مریخی با چاپ ۳ بعدی از سال 2015 میان ۶۰ تیم كه در این رقابت شركت كرده بودند، آغاز شد. ناسا مبلغ ۲ میلیون دلار به عنوان بودجه این رقابت ها در نظر گرفته بود.
شركت «معماری كارخانه فضایی هوش مصنوعی» (AI SpaceFactory) پس از سپری كردن یك چالش ۳۰ ساعته در مرحله نهایی مسابقات با طراحی موسوم به «مارشا» برنده این چالش شد.
ایده طراحی مارشا به گونه ‌ای است كه محققان به آن تنها به عنوان یك زیستگاه مریخی و به عنوان یك پناهگاه، توجه نكرده اند بلكه آن را به گونه‌ ای طراحی كردند كه ساكنان آن بتوانند به راحتی زندگی كنند و زنده بمانند.
محققان علاوه بر ساخت این زیستگاه، به سلامت روانی و جسمی افرادی كه در آن ساكن خواهند شد نیز اهمیت داده اند؛ آنها یك زیستگاه گنبدی شكل بلند طراحی كردند كه نه تنها انسان می ‌تواند در آنجا سكونت داشته باشد بلكه محل مذكور برای انجام آزمایش طی یك ماموریت فضایی نیز مناسب است.
محققان گروه توسعه دهنده این طرح، گفتند: در حالی كه این زیستگاه برای استفاده در مریخ ساخته شده است، اما مهندسان نیز می‌ توانند از آن به عنوان الگویی برای ساخت زیستگاه در زمین با استفاده از مواد طبیعی و زیست تخریب ‌پذیر به جای بتن غیرقابل بازیافت استفاده كنند.
این ساختار نوآورانه می تواند به فضانوردان در برابر بادهای شدید و پرتوهای خورشید پناه دهد. این ساختار همچنین به آزمایشگاه ها، خوابگاه ها و مكان هایی برای تناسب اندام مجهز است.
شركت معماری 'كارخانه فضایی هوش مصنوعی' (AI SpaceFactory) جایزه اول این مسابقه به مبلغ 500 هزار دلار و تیم ' دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا'(Pennsylvania State University) مبلغ 200 هزار دلار را به عنوان دومین برنده این چالش دریافت كرد.
علمی**2038**1485