اصلاح نظام‌نامه اكران و محدودیت نمایش فیلم‌ها

تهران- ایرنا- رییس سازمان سینمایی از اصلاح نظام‌نامه اكران و محدودیت نمایش فیلم‌ها از تابستان 1398 خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار سینمایی ایرنا، حسین انتظامی در پیامی در حساب شخصی خود درباره درجه‌بندی سنی فیلم‌های سینمایی نوشته كه یك شورا با تخصص‌های مكمل، درجه‌بندی سنی فیلم‌ها را از تابستان آغاز می‌كند.
البته پیش‌نویس «دستورالعمل درجه‌بندی گروه سنی فیلم‌های سینمایی» تابستان سال 1397 منتشر و همزمان با روز ملی سینما ابلاغ شد. اما با توجه به ایراداتی كه برخی منتقدان نسبت به این پیش نویس داشتند حالا حسین انتظامی گفته برای اصلاح این موضوع یك شورا با تخصص‌های مكمل، درجه‌بندی سنی فیلم‌ها را بررسی و از تابستان آغاز می‌كند.
انتظامی درباره نظامنامه اكران هم گفته كه نكاتی در این نظام نامه است كه اصلاح می‌شود و چنین فیلم‌هایی محدودیت اكران خواهند داشت.
رییس سازمان سینمایی در پایان پیام خود از منتقدان هم به خاطر نكات مهمی كه مطرح كردند تشكر كرده است.
متن كامل انتظامی به این شرح است: «یك شورا با تخصص‌های مكمل، درجه‌بندی سنی فیلم‌ها را از تابستان آغاز می‌كند. نظامنامه اكران هم اصلاح می‌شود و چنین فیلم‌هایی محدودیت اكران خواهند داشت. از منتقدان هم به خاطر نكات مهمی كه مطرح كردند ممنونیم.»
به گزارش ایرنا، گروه بندی فیلم ها در نظامنامه اكران كه سال گذشته منتشر شده است، نیز به شرح زیر است:
** گروه 9+ : این فیلم دارای الفاظ یا صحنه‌های نامناسب برای كودكان است و تماشای آن برای كودكان زیر 9 سال توصیه نمی‌شود.
** گروه 12+ : این فیلم دارای صحنه‌های نسبتا خشونت‌آمیز یا دلهره‌آور یا استعمال دخانیات و یا الفاظ نامناسب است و تماشای آن برای افراد زیر 12 سال توصیه نمی‌شود.
**گروه 15+ : این فیلم دارای صحنه‌های خشونت‌آمیز، ترسناك یا استعمال مواد مخدر یا روابط خلاف عرف جامعه و یا زبان تند و نامناسب است و تماشای آن برای افراد زیر 15 سال توصیه نمی‌شود.
** گروه 18+ : این فیلم دارای صحنه‌های افراطی از خشونت یا صحنه‌های استعمال مواد مخدر یا صحنه‌هایی تداعی‌كننده روابط زناشویی و یا الفاظ و حركات نامناسب است و تماشای آن برای افراد زیر 18 سال ممنوع است.
فراهنگ**9246**3009