لاوروف: به رایزنی با طرف های اروپایی برای اجرای برجام ادامه می دهیم

مسكو - ایرنا - وزیر امور خارجه روسیه گفت: روسیه به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند است و آنچه را كه برعهده گرفته است، اجرا می كند اما در عین حال به تلاش خود برای متقاعد كردن طرف های اروپایی باقیمانده در این توافق برای اجرای تعهداتشان ادامه می دهد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از وزارت خارجه روسیه، سرگئی لاوروف در گفت وگو با خبرنگاران در سوچی در پاسخ به این پرسش كه روسیه برای حل و فصل وضعیت بحرانی پیرامون برنامه هسته ای ایران چكار باید بكند، اظهار داشت: امیدوارم این سوال به آن معنی نیست كه فقط روسیه باید اقدامای بكند.
وی ادامه داد: روسیه آنچه كه در برجام پیش بینی شده را اجرا می كند ازجمله مطابق با برنامه زمانی، كاربری سایت هسته ای فردو را برای تولید ایزوتوپ های پایدار تغییر می دهد.
لاوروف خاطرنشان كرد: وضعیت به گونه ای نیست كه بتوانیم بگوییم همه طرف های برجام به آنچه وعده داده بودند عمل كرده اند.
وی افزود: تصریح می كنم كاهش تعهدات اعلام شده از سوی ایران در برجام، در رابطه با سقف برای ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین بود كه در هر زمان معینی می تواند در خاك ایران قرار داشته باشد.
وی ادامه داد: برجام مفاد بسیار دقیقی دارد كه از می توان برداشت كرد كه اولا تعهدات ایران داوطلبانه است و دوم اینكه تهران درصورتی كه سایر شركت كنندگان به تعهدات خود عمل نكنند، حق دارد اجرای مفاد این توافق را متوقف كند.
لاوروف افزود: متاسفانه تحریم نفت ایران نشان داده است كه شركای اروپایی ما از اجرای تعهدات خود ناتوان هستند چرا كه متعهد شده بودند ساز و كاری برای دور زدن تحریم های غیرقانونی آمریكا در صادرات نفت ایران راه اندازی كنند.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه یادآوری كرد: ایجاد ساز و كار مالی تسهیل همكاری با ایران اعلام شده است اما بكار گرفته نمی شود. همان گونه كه شركای اروپایی گفته اند در مرحله كنونی فقط برای ارسال كالاهای انسانی باید بكار گرفته شود.
وی ادامه داد: این وضع آن چیزی نیست كه ایران مطابق برجام كه با قطعنامه شورای امنیت تایید شده، به دنبالش بود.
لاوروف گفت: این طرح و این قطعنامه (2231) لازم الاجرا است و صادرات نفت به بازار جهانی را تضمین می كند.
وی افزود: به همین دلیل روسیه تلاش خواهد كرد سایر شركت كنندگان در برجام در وهله اول شركای اروپایی ما سهم خود را در این توافق اجرا كنند چرا كه راه دیگری در این عرصه وجود ندارد.
لاوروف با اشاره به دیدار وزیران خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس در بروكسل با حضور موگرینی گفت: مایك پمپئو وزیر خارجه آمریكا با به عقب انداختن سفر به مسكو راهی بروكس شد.
لاوروف افزود: امیدوارم كه كشورهای اروپایی به آنچه كه در قطعنامه شورای امنیت تایید كننده برجام نوشته شده است، پایبند بمانند. هیچ شكی ندارم كه از سوی پمپئو فشار زیادی بر این كشورها وارد خواهد شد.
وی ادامه داد: در دیدار با پمپئو این موضوع را روشن می كنیم كه طرف آمریكایی چگونه می خواهد از این بحران كه با تصمیمات یكجانبه بوجود آمده خارج شود، امیدوارم گفت وگوی صریحی با وی داشته باشم.

**آمریكا برای پیوستن چین به مذاكرات هسته ای با پكن مذاكره كند
لاوروف در بخش دیگری از سخنانش گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا به تازگی از امكان امضای موافقت نامه هسته ای بین مسكو و واشنگتن سخن گفته است كه چین نیز به آن خواهد پیوست.
وزیر خارجه روسیه با اشاره به مخالفت چین با این ابتكار آمریكا گفت: این در حالی است كه ترامپ گفته بود كه چین به پیشنهاد آمریكا علاقه مند است.
لاوروف افزود: اگر مقام های آمریكایی ابتكاری را مطرح می كنند باید بطور مستقیم با دوستان چینی ما درباره آن بحث كنند.

**استقبال از آغاز مذاكرات آمریكا و كره شمالی
وزیر خارجه روسیه با اشاره به هماهنگی روسیه و چین در مساله هسته ای شبه جزیره كره گفت: ما و شركای چینی از آغاز گفت وگوهای مستقیم بین رهبران آمریكا و كره شمالی استقبال می كنیم.
وی افزود: سعی داریم از هر راه ممكن بر اساس اصول تدریجی و اقدام متقابل و شفافیت این مساله حل شود، البته منظور ما این است كه خلع سلاح هسته ای باید سراسر شبه جزیره كره و نه فقط بخش شمالی آن را فرا گیرد.
لاوروف این را نیز گفت كه مسیر برای حل و فصل مساله شبه جزیره كره باید دوسویه باشد.

**تاكید بر حفظ تمامیت ارضی سوریه
لاوروف در ادامه گفت كه روسیه با چین درباره حفظ تمامیت ارضی سوریه و اجرای مفاد قطعنامه 2254 شورای امنیت مواضع مشترك دارد.
وی افزود: مبارزه با تروریسم و باقی مانده گروه های تروریستی كه هنوز در سوریه فعالند، وظایفی هستند كه همچنان در اولویت قرار دارند.
لاوروف گفت: در مرحله كنونی توجه زیادی به بازسازی سوریه داریم و به بازسازی اقتصادی و اجتماعی این كشور كمك می كنیم.همچنین بر پیشبرد روند حل و فصل سیاسی مسائل سوریه بر اساس تصمیمات كنگره مذاكرات ملی سوریه تاكید داریم.
اروپام*391*1346**