موتور ایجاد منطقه آزاد در مازندران دوباره روشن شد

ساری - ایرنا - استاندار مازندران با ارائه طرح پیشنهادی خود برای ایجاد سه منطقه آزاد و تصویب آن در كارگروه تخصصی دبیرخانه مناطق آزاد كشور ، بار دیگر موتور دسترسی به این خواسته دیرینه مردم مازندران را روشن كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، روابط عمومی استانداری مازندران امروز سه شنبه اعلام كرد كه با حضور احمد حسین زادگان در كارگروه تخصصی دبیرخانه مناطق آزاد كشور ، طرح پیشنهادی وی در این مرحله مصوب شده است.
استاندار بومی مازندران كه ایجاد همگرایی در استان را مهم ترین شعارش هنگام در دست گرفتن سكان استانداری اعلام كرده بود ، پس از بررسی علل ناكامی در ایجاد منطقه آزاد به سراغ رفع موانع رفت و توانست نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی را با ارائه طرح سه منطقه آزاد در سه نقطه غربی ، مركزی و شرقی مازندران متقاعد كند.
بر اساس طرح حسین زادگان برای بهره گیری سراسر استان از مزیت منطقه آزاد ، سه منطقه شامل امیرآباد، فریدونكنار و نوشهر راه اندازی خواهد شد.
حسین زادگان كه زمستان سال گذشته سكان استانداری را به صورت رسمی در دست گرفت ، پس از كسب موافقت نمایندگان مازندران در مجلس و ایجاد وفاق در استان ، طرحش را اواخر سال گذشته به معاون اول رییس جمهوری ارائه كرد.
**سابقه دستیابی به منطقه آزاد در مازندران
منطقه آزاد به ناحیه ویژه ­ای در خارج از مرز گمركی گفته می­ شود كه تولیداتش جهت­ گیری صادراتی دارند و هدف اصلی ایجاد این مناطق ، توسعه و رشد اقتصادی از طریق سرمایه گذاری خارجی در حوزه تولید و صادرات تبیین شد.
آخرین بار موضوع منطقه آزاد مازندران تابستان سال گذشته حتی تا مرحله تصویب شدن در مجلس شورای اسلامی پیش رفت ولی مخالفت تعدادی از نمایندگان استان با تبدیل بندر امیرآباد به منطقه آزاد از دستور كار نهاد قانونگذاری كنار گذاشته شد.
مجلس در همان جلسه با ایجاد هشت منطقه آزاد دیگر در نقاط مختلف كشور موافقت كرده بود كه در صورت راه اندازی تعداد مناطق آزاد كشور به 15 نقطه افزایش می یابد.
استان هایی كه دارای منطقه آزاد هستند از 22 مزیت اقتصادی اختصاصی این مناطق بهره می برند كه در سایر مناطق مانند مناطق ویژه اقتصادی وجود ندارد.
مهم ترین مزیت های اقتصادی منطقه آزاد نسبت به سایر مناطق از جمله ویژه اقتصادی معافیت های مالیاتی و گاها گمركی صادراتی و وارداتی، جذب سرمایه گذاری خارجی با مالكیت 100درصدی، افزایش درآمد ناشی از فعالیت‌های خدماتی (حمل و نقل، بارگیری و تخلیه، بانكداری، بیمه گری و توریسم) و اشتغال است.
استان مازندران با قرارگیری در منطقه جنوبی دریای خزر و همسایگی پنج كشور حاشیه و با واسطه ارتباط با اروپا از طریق خط ریلی اینچه برون- آسیای میانه و تولید سالانه هفت میلیون تن محصولات كشاورزی و امكانات زیرساختی بیش از هر استانی دارای شرایط خاص برای برخورداری از مزیت های منطقه آزاد اقتصادی است.
براساس قانون تشكیل مناطق آزاد در استان ها نیاز به مصوبه مجلس شورای اسلامی دارد و پس از تایید در شورای عالی مناطق آزاد این مصوبه برای تایید نهایی به هیات وزیران می رود و با تایید هیات وزیران در قالب لایحه ای به مجلس شورای اسلامی ارسال می شود.
6982/1654