بی توجهی پالایشگاههای هند به پیشنهاد نفتی عربستان

دهلی نو-ایرنا- یك روزنامه هندی درمطلبی نوشت:شركت ها و پالایشگاههای هند از پیشنهاد عربستان برای افزایش واردات نفت از این كشور برای جبران كمبود واردات نفت از ایران،استقبال نكردند.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه تایمز او ایندیا ، عربستان سعودی ماه گذشته در تماس با شركت های نفتی هند به آنها پیشنهاد فروش نفت برای جبران كاهش عرصه نفت ایران داد.
شركت های نفتی هند از جمله نفت هند، بهارات پترولیوم، پتروشیمی منگلور و هندوستان پترولیوم كه مجموعا 60 درصد از ظرفیت كل( 5 میلیون بشكه در روز) پالایش نفت خام هند را به خود اختصاص می دهند، از جمله مشتریان بزرگ نفتی ایران بوده اند.
در دوره ژانویه تا آوریل سال 2019 هند 304 هزار و 500 بشكه نفت خام در روز از ایران نفت وارد كرد.
اما برای ماه ژوئن، عربستان سعودی 2 میلیون بشكه نفت خام اضافه به شركت پتروشیمی منگلور خواهد فروخت.
یك مقام در شركت پتروشیمی منگلور گفت:این فعالیت نیمی از ظرفیت پالایشگاه خود را به دلیل كمبود آب به حالت تعلیق در آورده است بنابراین این پالایشگاه محموله های اضافی دیگر از عربستان نخواهد خرید.
پالایشگاه منگلور به صورت روزانه به 320 هزار بشكه نفت خام احتیاج دارد.
یك مقام هندی دیگر گفت:عراق و امارات در مقایسه با عربستان سعودی شرایط بهتری را ارائه می دهند. عربستان قیمت نفت خود را افزایش داده است به همین دلیل سایر شركت های هندی از این كشور نفت خریداری نكرده اند.
شری پاراواكراسو رییس بخش نفت آسیا در سازمان مشاوره ای 'اف جی ای' در سنگاپور گفت:عربستان به تنهایی جایگزین ایران نخواهد شد. پالایشگاه های هندی دیگر وابسته به یك تولید كننده نفت نیستند و منابع بیشتری را شناسایی كرده اند.
وی افزود:خاورمیانه همچنان منبع اصلی واردات نفت هند خواهد بود اما این كشور سعی خواهد كرد كه منابع با ثبات تری برای تامین نیاز شدید خود به نفت به دست آورد.
هند 80 درصد از نیاز خود به نفت را از طریق واردات تامین می كند.
مجموع تقاضای نفت خام هند حدود 4.6 میلیون بشكه در روز است كه این كشور را در رتبه سومین مصرف كننده بزرگ جهان پس از آمریكا و چین قرار می‌دهد.
هند پس از چین دومین مشتری بزرگ نفتی ایران است. این كشور در سال مالی گذشته كه در تاریخ 30 ماه مارس به پایان رسید، از ایران 24 میون تن نفت خریداری كرد.
در ماه نوامبر (آبان) بود كه آمریكا پس از بررسی وضعیت موجود بعد از اعمال آن تحریم های اقتصادی، به هشت كشور از جمله كره جنوبی، چین، هند، یونان، ایتالیا، تایوان، ژاپن و تركیه به مدت شش ماه برای خرید نفت از ایران معافیت داد تا با سهمیه ای محدود از ایران نفت بخرند.
آساق**267**1600