بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در زنجان مشاهده نشده است

زنجان – ایرنا – مدیركل دامپزشكی استان زنجان گفت: از ابتدای سالجاری تاكنون موردی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مرغداری های صنعتی این استان مشاهده نشده و هیچ نگرانی در این درباره وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، محمدباقرحاج كاظمی روز سه شنبه در جلسه قرارگاه پدافند غیرعامل زیستی افزود: با توجه به شیوع وسیع سویه جدید این بیماری در سال های گذشته در بیشتر استان ها و قرار گرفتن زنجان در مسیر كوچ پرندگان مهاجر و ورود و خروج طیور بومی و صنعتی، احتمال بروز آنفلوآنزای فوق حاد و در نتیجه خطر تهدید بهداشت عمومی و صنعت پرورش طیور وجود دارد.
وی با بیان اینكه این بیماری مشترك بین انسان و طیور است، اظهار داشت: برای پیشگیری از این بیماری مراقبت فعال و غیرفعال و سرمی در واحدهای صنعتی و بومی برای تشخیص سریع موارد بیماری در سال گذشته 22 میلیون و 266 هزار قطعه جوجه ریزی انواع طیور در استان تحت عملیات بررسی و مراقبت قرار گرفت.
مدیركل دامپزشكی استان زنجان گفت: یكهزار و 190 مورد نمونه برداری و 2 هزار و 910 آزمایش بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان انجام شده است.
مدیركل دامپزشكی استان زنجان گفت: آموزش مرغداران در مراكز صنعتی و سنتی، نظارت بر ضدعفوفی بهینه مزارع صنعتی و كشتارگاه های طیور، ممیزی بهداشتی همه مزارع مرغ مادر و تخمگذار و بولت و مراكز پرورش بوقلمون انجام شد.
حاج كاظمی به بیماری های بروسلوز(تب برفكی)، هاری، شاربن(سیاه زخم)، تب خوبریزی دهنده كریمه كنگو اشاره كرد و ادامه داد: این بیماری ها مشترك بین انسان و دام است كه بیماری بروسلوز به نام بیماری هزارچهره و شغلی شناخته می شود چون كه علائم متعدد دارد و دامپزشكان، دامداران و كسانی كه با دام ها در ارتباط هستند در صورت رعایت نكردن موارد بهداشتی به آن مبتلا می شوند.
وی یادآورشد: این بیماری خسارت های اقتصادی برای دامداران از جمله سقط جنین، كاهش تولید شیر، عقیمی و نازایی را به دنبال دارد.
مدیركل دامپزشكی استان زنجان گفت: بیماری بروسلوز در منطقه شمالغرب كشور از جمله زنجان شیوع بیشتری در بین دام و انسان (تب مالت) دارد.
حاج كاظمی افزود: سال گذشته 265 هزار و 179 راس دام سبك و سنگین علیه این بیماری واكسینه شده است.
وی، هاری را یكی دیگر از بیماری های مشترك دانست و گفت: سال گذشته هفت هزار و 864 راس دام علیه این بیماری واكسینه شد.
مدیركل دامپزشكی استان زنجان گفت: طی پنج سال اخیر كانون دامی بیماری شاربن (سیاه زخم) در استان شناسایی و گزارش نشده است.
حاج كاظمی خاطرنشان كرد: واكسیناسیون فراگیر در مناطق هدف، مراقبت های فعال و غیرفعال و آموزش و ترویج نیز درباره این بیماری انجام شده است.
وی تاكید كرد: بیماری تب خونریزی دهنده كریمه كنگو نیز مشترك است و برای پیشگیری از شیوع آن اعمال مقررات بهداشتی قرنطینه ای قبل از حمل و با صدور دام زنده از مبداء و مقصد، ساماندهی كشتارگاه های دام، نظارت بهداشتی بر استحصال، حمل و عرضه گوشت و آلایش دامی و الزام كشتارگاه به نگهداری لاشه های كشتاری در اتاق سرد به مدت 24 ساعت، انجام شده است.

** هفت زنجانی بر اثر مصرف قارچ سمی مسموم شده اند
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی و رئیس مركز بهداشت استان زنجان گفت: از ابتدای امسال تاكنون هفت نفر در استان به دلیل مصرف قارچ های سمی دچار مسمومیت شده اند كه سال گذشته این تعداد 66 نفر بود.
محمدرضا صائینی اظهارداشت: برای پیشگیری و كنترل مسمومیت های ناشی از مصرف قارچ های سمی در استان زنجان، تیم های عملیاتی برای بررسی و مراقبت موارد احتمالی مسمومیت و بررسی میدانی برای شناسایی و مراقبت سایر افراد مصرف كننده این قارچ، تشدید بر مراكز تهیه و توزیع مواد غذایی، جلوگیری از عرضه قارچ های خود رو در معابر عمومی و فروشی توسط دستفروشان با همكاری شهرداری انجام شده است.
وی تاكید كرد: از روی ظاهر، بو و یا مزه قارچ ها نمی توان به قابل مصرف بودن آنها پی برد و این مهم فقط از طریق بررسی های آزمایشگاهی قابل تشخیص است.
به گزارش ایرنا، جلسه قرارگاه پدافند غیرعامل زیستی بعد از هفت سال تعطیلی مجدد برای نخستین بار در سالجاری تشكیل شد.
9505/6085