۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۶
کد خبر 83313882
۰ نفر
سركرده باند «تمساح خلیج فارس» به اعدام محكوم شد

بندرعباس- ایرنا- رییس كل دادگستری استان هرمزگان گفت: حكم محكومیت اعدام سركرده باند بین ‌المللی مواد مخدر به نام «ع.ز» معروف به «تمساح خلیج‌ فارس» و دیگر همدست وی به نام «م.ح» از سوی دادگاه انقلاب اسلامی بندرعباس صادر شد.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام محمدصادق اكبری روز سه شنبه دربیان جزییات این پرونده درجمع خبرنگاران افزود: 16 نفر از متهمان دیگر این پرونده نیز در مجموع به تحمل 472 سال حبس و 23 میلیارد ریال جزای نقدی محكوم شده‌اند و پرونده این باند در صورت تجدید نظرخواهی به دیوان عالی كشور ارسال خواهد شد.
وی بیان داشت: فعالیت این باند سازمان یافته مواد مخدر از 2 سال گذشته در كشورهای پاكستان و افغانستان آغاز شده و دامنه آن از مرز دریایی و خشكی استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان و سپس به استان های فارس، تهران و آذربایجان كشیده شده است.
رییس كل دادگستری استان هرمزگان ادامه داد: این باند در این 2 سال بیش از 400 تن مواد مخدر از كشورهای پاكستان و افغانستان وارد ایران كرده كه با هوشیاری دستگاه‌های نظارتی و امنیتی، بسیاری از این محموله كشف و ضبط شد.
اكبری گفت: از این باند همچنین افزون بر 25 میلیارد ریال وجه نقد، 6 قبضه سلاح شكاری، 16 دستگاه خودرو حمل موادمخدر، چندین فروند شناور صیادی، بیش از 60 واحد منزل مسكونی و تعداد زیادی نیز ملك زراعی كشف شده است.
وی یادآورشد: این باند سازمان یافته با استفاده از راهكارهای پولشویی، بسیاری از وجوه درآمدی حاصل از معاملات مواد مخدر را به اراضی، املاك و مستغلات در اقصی نقاط كشور تبدیل كرده كه بسیاری از این اموال شناسایی و به نفع دولت ضبط شد.
رییس شورای قضایی هرمزگان ادامه داد: سركرده این باند بین المللی با همكاری سایر اعضای خود توانسته است یكی از بزرگترین شبكه‌ های قاچاق و توزیع مواد مخدر را در كشورهای ایران، افغانستان و پاكستان راه‌اندازی كند و خود نیز به عنوان رهبر این سازمان و شبكه پیچیده در چهره‌های مختلف و پوشش ‌های گوناگون در این كشورها فعالیت كند.
7195/6048