ماجرای درج ارز 12 سال پیش در فهرست سال 97 بانك مركزی

تهران– ایرنا- نام موسسه خیریه مكتب امیرالمومنین در حالی در فهرست دریافت كنندگان ارز دولتی در سال 97 درج شده بود كه مدیرعامل این موسسه خیریه می گوید: در بیش از 10 سال گذشته هیچ ارزی را از بانك مركزی دریافت نكرده‌ و حتی كارت بازرگانی نیز ندارند.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، در فهرست منتشر شده توسط بانك مركزی، نام موسسه خیریه مكتب امیرالمومنین به عنوان دریافت كننده ارز در سال 97 درج شده بود كه اعتراض این موسسه خیریه را به دنبال داشت.
در نهایت بانك مركزی با انتشار اطلاعیه ای اعلام كرد كه موسسه یاد شده اقدامی برای دریافت ارز به منظور واردات در سال 97 نداشته است.
برای پیگیری این ماجرا و چرایی دریافت ارز توسط این موسسه خیریه در دهه 1380 به سراغ « میر سعید موسوی اردبیلی» مدیرعامل موسسه خیریه مكتب امیرالمومنین و فرزند مرحوم آیت الله «سید عبدالكریم موسوی اردبیلی» رفتیم.

** در 10 سال گذشته هیچ ارزی نگرفته ایم
«میر سعید موسوی اردبیلی» امروز (سه شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره ماجرای درج اشتباه نام این موسسه خیریه در فهرست دریافت كنندگان ارز دولتی در سال گذشته گفت: اقدام بانك مركزی در شفاف سازی استفاده كنندگان از منابع ارزی دولتی و عمومی قابل تقدیر است كه كمك زیادی به شفافیت اقتصادی می كند.
وی افزود: اما اعتراض ما این است كه در انتشار این فهرست اشتباهی رخ داده و نام موسسه خیریه مكتب امیرالمومنین به عنوان دریافت كننده ارز در سال گذشته درج شده، این درحالی است كه در بیش از 10 سال گذشته هیچ ارزی از بانك مركزی دریافت نكرده‌ایم و حتی كارت بازرگانی هم نداریم.
مدیرعامل موسسه خیریه مكتب امیرالمومنین گفت: بانك مركزی دیروز با انتشار اطلاعیه ای این اشتباه را پذیرفته و موضوع را به سال های 85 و 86 (یعنی حدود 12 سال پیش) مرتبط دانسته است.
موسوی اردبیلی با اشاره به فعالیت های موسسه خیریه مكتب امیرالمومنین، افزود: این موسسه حدود 50 سال پیش به عنوان موسسه ای علمی، تحقیقاتی و دینی تاسیس شده كه دانشگاه، مدارس و مراكز آموزشی و فرهنگی متعددی در زیر مجموعه آن فعالیت دارند.
وی به سایر فعالیت های این موسسه خیریه اشاره كرد و ادامه داد: از طریق این موسسه به افراد بی بضاعت، خانواده‌های مستحق در آستانه ازدواج، طلاب، دانشجویان و دانش آموزان بی بضاعت اما مستعد كمك می‌شود.

** دریافت ارز در دهه 80 برای تولید شیشه های دارویی
مدیرعامل موسسه خیریه مكتب امیرالمومنین با بیان اینكه این موسسه خیریه به هیچ وجه از بودجه دولتی استفاده نمی‌كند، گفت: ناچار بوده ایم برای تامین هزینه های موسسه، كار تولیدی انجام دهیم، اما اصولا در بخش واردات فعالیتی نداشته ایم.
موسوی اردبیلی یادآور شد: در دهه 70 پیشنهاد شد برای خودكفایی كشور در تولید شیشه های دارویی، به خصوص شیشه‌های پنی سیلین، كه از اقلام استرتژیك كشور هستند، سرمایه گذاری كنیم.
وی اظهار داشت: در سالی كه به نام رونق تولید نامگذاری شده است باید تاكید كنیم محصولات تولیدی این كارخانه تمام نیاز كشور در زمینه شیشه های پنی سیلین و بخشی از نیاز كشور در زمینه سایر شیشه های دارویی را تامین و سالانه از خروج میلیون ها دلار ارز جلوگیری می كند. همچنین این كارخانه برای 800 نفر به صورت مستقیم و حدود 2 هزار نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال زایی كرده است.
مدیرعامل موسسه خیریه مكتب امیرالمومنین یادآور شد: برای تكمیل خط تولید، تجهیز و تعمیرات ناچار بودیم كه برخی تجهیزات را وارد كنیم، بنابر این در دهه 80 درخواست تخصیص ارز را ارائه كردیم كه در آن زمان، ارز، تك نرخی و نرخ آن نیز دلار حدود 950 تومان بود.
موسوی اردبیلی با بیان اینكه ارز درخواستی را در آن زمان به همه تولیدكنندگان و از جمله شركت دارویی زیر مجموعه ما پرداخت می‌كردند، افزود: این ارز از طریق بانك ملی، به عنوان بانك عامل، تخصیص داده شده و برای بازپرداخت آن نیز مهلتی تعیین شد.
مدیرعامل موسسه خیریه مكتب امیرالمومنین اضافه كرد: سیاست عمومی همه دولت ها پس از پیروزی انقلاب این بوده است كه تولیدكنندگانی كه ارز دریافت كرده اند، بخشی از ارز دریافتی را به شكل اقساط بازپرداخت كنند. ما نیز بازپرداخت ارز دریافتی را برمبنای بخشنامه های رسمی بانكی به صورت ارزی و ریالی آغاز كردیم.
موسوی اردبیلی ادامه داد: پس از پرداخت بخشی از اقساط به صورت ارزی و ریالی، در دولت های نهم و دهم شوك ارزی بزرگی رخ داد كه باعث شد در سیاست‌های ارزی بانك مركزی تجدید نظر شده و روند پرداخت اقساط به دستور خود بانك مركزی متوقف شود.
وی خاطرنشان كرد: در آن زمان بانك مركزی تا مدت ها سردرگم بود به طوری كه مشخص نبود كه بقیه اقساط به چه صورت باید تسویه شود.
مدیرعامل موسسه خیریه مكتب امیرالمومنین اضافه كرد: در نهایت به ما اعلام كردند كه اقساط خود را به صورت ریالی از طریق بانك ملی پرداخت كنید كه موسسه خیریه مكتب امیرالمومنین آخرین قسط آن را در سال گذشته تسویه كرد.
موسوی اردبیلی با بیان اینكه بازپرداخت اقساط به صورت ریالی و نه ارزی بوده است، گفت: اعلام نام موسسه خیریه امیرالمومنین در فهرست دریافت كنندگان ارز به معنای دریافت ارز توسط این موسسه نبوده بلكه احتمالا به این دلیل بوده كه مفاصا حساب بانك ملی و بانك مركزی در سال گذشته به صورت ارزی انجام شده است.
وی خاطر نشان كرد: در واقع اصولا ما اطلاعی نداریم كه تسویه حساب بین بانكی دقیقا چگونه انجام شده و دلار یا یورو چگونه محاسبه شده است، بلكه به ما صرفا بر اساس بخشنامه های بانك مركزی اعلام شده است كه چه مقداراز بدهی خود را به شكل ریالی پرداخت كنید و ما نیز آن را پرداخت كرده‌ایم.
مدیرعامل موسسه خیریه مكتب امیرالمومنین ادامه داد: این بخشنامه ها برای همه تولیدكنندگانی كه ارز دریافت كرده‌اند یكسان بوده و در مورد این موسسه هیچ گونه رانت و تخفیف ویژه‌ای صورت نگرفته است.
وی تصریح كرد: این نكته تایید كننده همان چیزی است كه پیشتر نیزگفتیم؛ یعنی، اصولاً در سال 97 موسسه فاقد كارت بازرگانی بود و نمی توانست ثبت سفارش كند و از این رو هیچ ارزی دریافت نكرده است.
وی گفت: به عبارت دیگر، در سال 97 هیچ ارزی، به نرخ دولتی یا به نرخ نیمایی، نه به شكل نقد، نه به شكل حواله، نه به شكل ثبت سفارش یا گشایش اعتبار به این موسسه پرداخت نشده است. بلكه ارقام دلاری و یورویی كه در جداول بانك مركزی در برابر نام موسسه آمده است صرفا اعدادی هستند كه در حساب های بین بانكی عمل شده است.
موسوی اردبیلی اضافه كرد: موسسه خیریه مكتب امیرالمومنین طبق قانون دارای حسابرس، ممیز مالی و ناظر دارایی است كه همه فعالیت های خود از جمله پرداخت مالیات را طبق قانون انجام می دهد.
وی تصریح كرد: این موسسه به عنوان موسسه خیریه، برای تقسیم سود تشكیل نشده و هیچ سهامداری ندارد، و بنابراین در مالكیت هیچ كس یا خانواده مرحوم آیت الله اردبیلی نیست. تمام درآمد آن نیز صرف اهداف فرهنگی، آموزشی، خیریه و دینی موسسه می شود.
به گزارش ایرنا، بانك مركزی دیروز (دوشنبه) اعلام كرد: موسسه خیریه مكتب امیرالمومنین اقدامی برای دریافت ارز به منظور واردات در سال جاری نداشته و مبالغ ذكر شده در لیست انتشاریافته این بانك صرفاً برای خرید ارز بابت تسویه بخشی از تسهیلات دریافتی این موسسه از محل حساب ذخیره ارزی در سال های 1385 تا 1386 بوده است.
طبق اطلاعیه بانك مركزی، این موسسه طی سال های 1385 تا 1386 نسبت به دریافت تسهیلاتی از محل حساب ذخیره ارزی اقدام كرده است و اكنون با بهره‌گیری از ماده (20) قانون «رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی كشور» برمبنای مكانیزم و آیین نامه اجرایی قانون مورد اشاره نسبت به پرداخت ریال برای بازپرداخت اقساط خود اقدام كرده و عملیات حسابداری ارزی بین بانك عامل و بانك مركزی در جهت تسویه و وصول آن با رعایت مكانیزم تخصیص، تأمین و فروش ارز انجام شده است.
اقتصام**2022**9189