طرح مقابله با برداشت بي رويه گياهان خوراكي در مهاباد اجرا شد

مهاباد - ايرنا - رييس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري مهاباد گفت: طرح ضربتي مقابله با برداشت بي رويه گياهان خوراكي و كوهي در اين شهرستان اجرا شد.

مجيد پاتو روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: در نخستين روز اجراي اين طرح، حدود يك تُن انواع گياهان خوراكي از جمله ريواس و سير كوهي كشف و ضبط شد.
وي بيان كرد: برخي افراد به صورت غير اصولي و خارج از عرف با هدف فروش گياهان كوهي، اقدام به برداشت اين گياهان مي كنند كه عامل اصلي از بين رفتن گونه هاي مختلف خود رو به شمار مي رود.
رييس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري مهاباد افزود: شهروندان و افرادي كه اقدام به جمع آوري و برداشت گياهان بهاري و كوهي مي كنند بايد به صورت محدود اين كار را انجام دهند و درصورت جمع آوري گسترده نياز به اخذ مجوز از اداره منابع طبيعي و آبخيزداري دارد.
به گزارش ايرنا، از ديرباز محل رويش انواع گياهان كوهي بوده و ‌ساكنان آن همه ساله با فرا رسيدن بهار راهي طبيعت مي شوند تا از انواع گياهاني كه با دست هاي خود آنها را مي چينند، سفره هايشان را زينت ببخشند.
زنان علاوه بر طبخ غذاهاي محلي، اين گياهان را خشك يا فريز مي كنند تا جيره اي براي طبخ در زمستان داشته باشند و برخي از مردان نيز با چيدن و فروش اين گياهان كوهي به دنبال روزي هستند.
گياهان خوراكي محلي با داشتن انواع ويتامين ها، آنتي اكسيدان، كلسيم و فسفر داراي خاصيت هاي درماني از جمله تقويت سيستم گردش خون، سيستم گوارشي، درمان يبوست، تنظيم قند خون و كاهش چربي، افزايش اشتها و بهبود زخم هاي معده است.
3020/2093