۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴
کد خبر 83313787
۰ نفر
مسير رودخانه هاي خلخال آزاد سازي مي شود

اردبيل - ايرنا - رييس اداره امور آب خلخال گفت: با هدف پيشگيري از هرگونه خسارات ناشي از سيل و طغيان ، مسير رودخانه ها و مسيل آبهاي روان در اين شهرستان لايروبي و پاكسازي مي شود.

به گزارش ايرنا ، رضا شمس روز سه شنبه در جلسه كارگروه سيل و طغيان رودخانه هاي خلخال از آغاز لايروبي رودخانه و مسيل آبهاي روان منتهي به اين شهر از در سال جاري خبر داد.
وي گفت: مسيل روستاي خانقاه سادات به سمت شهر خلخال از جمله مسيرهاي تهديد كننده مناطق مسكوني اين شهر در مواقع بارندگي بود كه لايروبي و نخاله هاي تخليه شده در بستر اين مسيل نيز جابجا شد.
او افزود: با تشكيل 17 مورد پرونده تجاوز به حريم و بستر رودخانه ها و مسيل ها و صدور حكم قضايي در دادگستري خلخال بيش از 2 هكتار از اراضي تصرف شده توسط افراد سودجو و فرصت طلب رفع تصرف شد.
او به افزايش شدت برخورد با متجاوزان به حريم و بستر رودخانه ها و مسيل هاي اين شهرستان اشاره كرد و گفت: اشخاصي كه اقدام به تصرف غيرقانوني اراضي واقع در حريم و بستر رودخانه ها و مسيل ها مي كنند ، پس از 2 بار اخطار كتبي و پايان مهلت مقرر براي رفع تصرف به مراجع قضايي شهرستان معرفي مي شوند.
وي با بيان اينكه در حال حاضر 17 كيلومتر از مسير رودخانه ها و مسيل آب هاي روان در اين شهرستان نياز به لايروبي و پاكسازي دارند، اظهار داشت: تلاش مي شود تا با تامين اعتبار مورد نياز تمام مسيرهاي اعلام شده لايروبي شود.
معاون امور عمراني فرماندار خلخال نيز در اين جلسه گفت: صدور حكم در پرونده هاي كميسيون ماده 100 شهرداري خلخال و در خصوص افرادي كه بدون دريافت پروانه ساخت از شهرداري اقدام به ساخت و ساز در حريم و بستر رودخانه ها و مسيل ها كرده اند، بر اساس نظر اداره امور آب شهرستان صورت مي گيرد.
رضوان صادقي با توصيه به مردم جهت پرهيز از ساخت بنا در حريم و بستر رودخانه ها براي پيشگيري از حوادث سيل و طغيان رودخانه ها بيان كرد: در صورتي كه تشخيص و نظر امور آب خلخال مبني بر واقع شدن بنا در حريم و بستر رودخانه و مسيل آب هاي روان باشد، حكم تخريب و قلع و قمع بنا صادر مي شود.
خلخال در جنوب اردبيل قرار دارد ، 60 رودخانه و مسيل آب هاي روان به طول 600 كيلومتر در اين شهرستان وجود دارد و تاكنون 250 كيلومتر از اين مسير مطالعه ، تعيين حريم و بستر و ميله گذاري شده است.
7119/6018