1.5 ميليارد مترمعكب آب طي 2 ماه به درياچه اروميه تزريق شد

اروميه- ايرنا- مديرعامل شركت آب منطقه‌اي آذربايجان‌غربي با اشاره به رهاسازي بيش از 1.5 ميليارد مترمعكب آب سدهاي استان به سمت درياچه اروميه، گفت: اين رقم در سال آبي جاري به بيش از 2 ميليارد و 72 ميليون مترمعكب مي رسد.

به گزارش ايرنا، كيومرث دانشجو روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بيان اينكه ميزان بارش ها در حوضه آبريز درياچه اروميه در مقايسه با سال آبي گذشته 43 درصد افزايش يافته، بيان كرد: ميزان بارندگي ها از ابتداي سال آبي جاري در آذربايجان غربي به 505 ميلي متر رسيده است.
وي با بيان اينكه تراز درياچه اروميه نسبت به سال گذشته يك متر و 6 سانتي متر افزايش يافته است، اظهار داشت: تراز نگين آبي آذربايجان به يكهزار و 271 متر و 86 سانتي متر رسيد.
وي اضافه كرد: وسعت درياچه اروميه به سه هزار و 209 كيلومتر مربع رسيده است و اين رقم در مقايسه با سال گذشته 864 كيلومتر مربع افزايش را نشان مي دهد.
«دانشجو» همچنين ميزان فعلي آب درياچه اروميه را بيش از پنج ميليارد مترمعكب اعلام كرد و افزود: برف كوه هاي منطقه هنوز به طور كامل آب نشده و پيش بيني مي شود روند افزايش تراز در روزهاي آينده ادامه دار باشد.
به گزارش ايرنا درياچه اروميه در قالب طرح هاي ستاد احيا قرار است ظرف مدت 10 سال/از 1394/ به تراز اكولوژيك خود برسد؛ اين درياچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بين المللي تا سال 2015 ميلادي حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
همه كارشناسان داخلي و خارجي بر اين عقيده هستند كه مشاركت جوامع محلي در كنار اجراي طرح هاي مختلف، نقش مهمي در احياي نگين آبي آذربايجان دارد.
3214/3072