۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۴
کد خبر 83313714
۰ نفر
درك ناقص ترامپ از بازار شكننده نفت

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری آمریكا در چند ماه اخیر بر ثبات در بازار نفت از طریق تنظیم عرضه و تقاضا تاكید داشت حال آنكه به اعتقاد كارشناسان بسیاری از مولفه های گوناگون غیراقتصادی بر بازار انرژی اثرگذار هستند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حادثه بندر فجیره امارات نشان داد كه انتظارات و تحلیل های «دونالد ترامپ» از ثبات در بازار نفت بیشتر به تصوراتی شبیه هستند كه قابلیت عملیاتی شدن ندارند.
تا پیش از این نگاه ترامپ به بازار نفت دیدگاهی یك سویه بود كه تنها به دو مولفه عرضه و تقاضا تمركز داشت. این در حالی است كه بسیاری از فعالان و كارشناسان این حوزه، بازار انرژی را بسیار پیچیده و دارای بازیگران متعدد سیاسی و اقتصادی ارزیابی می كنند. براین اساس تنها تولید و عرضه نفت نمی تواند بر ثبات بازار و تثبیت قیمت آن تاثیرگذار باشد بلكه بسیاری از مولفه ها همچون امنیت بین المللی، رشد اقتصادی كشورهای جهان یا تنش های تجاری و اقتصادی قدرت های بزرگ در كنار بحران های سیاسی داخلی و جهانی به راحتی بر توازن این بازار معادله گونه تاثیرگذار هستند.
این واقعیتی است كه در ظاهر رئیس جمهوری آمریكا علاقه ای برای توجه به آن ندارد.

**حادثه در بندر فجیره
اگرچه هنوز اطلاعات دقیق از انفجار چند نفتكش در آبهای فجیره امارات و میزان خسارات ها و نحوه وقوع آن در رسانه های منطقه و جهان منتشر نشده است اما به نوشته نشریه «تایم» دو كشتی متعلق به عربستان سعودی و یك تانكر كه پرچم نروژ روی آن نصب شده بود به علت چیزی كه حملات خرابكارانه گفته شد خسارت شدیدی دیدند.
هنوز بسیاری از جزئیات این امر مبهم و نامشخص باقی مانده است ولی موضوع قابل ذكر افزایش مخاطرات برای نفتكش هایی است كه از مبدا این منطقه حیاتی برای عرضه نفت خام جهان حركت می كنند. بنابر گزارش تایم، این تحولات در حالی رخ می دهد كه تنش میان ایران و آمریكا پس از خروج واشنگتن از توافق هسته ای میان قدرت های جهان و تهران افزایش یافته است.
این حادثه بعد از زمانی نسبتا طولانی از سوی مقام های اماراتی تایید شد. در حالی كه مقام های كشورهای حوزه خلیج فارس در مورد دلایل این حادثه سخن نمی گویند اما آمریكا و امارات برای كشتی ها و ملوانان در خلیج فارس هشدارهای تازه ای را اعلام كردند.
به گفته مقام های عربستانی یك نفتكش كه برای ایالات متحده نفت بار زده بود آسیب جدی دید و دیگر كشتی ها با اینكه آسیب زیادی دیده اند اما خطر غرق شد آن ها را تهدید نمی كند.
همچنین اعلام شد كارشناسان آمریكایی به كمك مقام های اماراتی رفته اند تا علت حادثه را بررسی كنند. تاكنون به هیچ یك از مقامات در نیروی دریایی آمریكا یا در امارات متحده عربی اجازه اظهارنظر داده نشده است. به گزارش خبرگزاری «اسوشیتدپرس» حتی دولت امارات از حركت خبرنگاران با قایق ها برای مشاهده محل حادثه و میزان خسارت به نفتكش ها جلوگیری می كند.
این رخداد تردید و پرسش های فراوانی را در مورد امنیت دریایی امارات متحده عربی مطرح كرده است به ویژه در بندر «جبل علی» دوبی كه بزرگترین بندر عمیق ساخته بشر در جهان بوده و شلوغ ترین بندر دریایی مورد استفاده نیروهای آمریكا در خارج از خاك ایالات متحده است.
رسانه های جهان عنوان داشتند چند انفجار در بندری كه 140 كیلومتر از تنگه هرمز فاصله دارد باعث افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی شد و نفت برنت آمریكا را به مرز 72 دلار در هر بشكه رساند كه حدود 1.5 درصد افزایش را نشان می دهد. اگرچه به گفته وزیر نفت عربستان سعودی این حملات صبحگاهی هیچ تلفات انسانی نداشت و نفت به دریا راه پیدا نكرد اما به شدت امنیت عرضه نفت به مصرف كنندگان در سرتاسر جهان را تحت تاثیر قرار داد.
طبق تحلیل تایم، گرچه برخی تحلیلگران وقوع این خرابكاری را به ایران نسبت دادند اما وزارت امور خارجه ایران اندكی پس از رسانه ای شدن حادثه خواستار شفاف سازی بیشتر در مورد وقایع شد و هشدار داد شایعه پراكنی و گمانه زنی های نادرست تنها خواسته بدخواهان را برآورده می سازد و به سیاست ماجراجویانه كشورهای خارجی دامن می زند.

** اسلحه نفت در بازار انرژی
به اعتقاد كارشناسان با اینكه حادثه در بندر اماراتی چندان بزرگ نبود اما تاثیر سریعی بر بازار نفت و انرژی برجای گذاشت. حال آنكه اگر این بازار با چالش های بزرگتری در منطقه خلیج فارس روبرو شود اثرات آن غیرقابل كنترل خواهد بود. تارنمای نشریه «اویل پرایس» كه به تحولات در بازار انرژی می پردازد در گزارشی نوشت حمله به چند نفتكش نشان داد كه بازار نفت تا چه اندازه ضعیف و شكننده است. حمله به دو كشتی سعودی هراس از آینده بازار را بیشتر كرد و باعث افزایش قیمت ها شد. این افزایش قیمت نه تنها ناگهانی بود بلكه باعث تغییر روند نزولی قیمت هایی شد كه از زمان تشدید جنگ تجاری میان آمریكا و چین ایجاد شده بود.
این گزارش در تحلیل خود حتی نقش تنگه هرمز را برای بازار جهانی نفت بسیار حیاتی تر از بندر اماراتی ارزیابی كرد زیرا 30 درصد از عرضه دریایی نفت خام جهان از این تنگه عبور می كند ضمن اینكه یك سوم ال.ان.جی (LNG) مورد نیاز جهان كه از سوی كشورهای عربستان، ایران، كویت، امارات و بحرین صادر می شود نیز مجبور به عبور از این آبراهه منحصر به فرد است. طبق گزارش اویل پرایس، ایران پیش از این تهدید كرده بود اگر در صادرات نفت این كشور وقفه ای ایجاد شود اجازه صادرات انرژی از تنگه هرمز را به هیچ كشوری نمی دهد.
با همین نگاه شبكه خبری «سی.ان.بی.سی» آمریكا هم به نقل از تحلیلگر خود عنوان داشت عوامل مهم در حال پیروز شدن در بازار نفت هستند. به اعتقاد «اندی لیپو» تحولات نشان می دهند مسائل ژئوپلیتیكی در خاورمیانه مهمتر از دیگر عوامل هستند. تحریم ایران و ونزوئلا در كنار شرایط در لیبی و نیجریه از كمبود عرضه به بازار نفت حكایت دارند اما تنش ها در خاورمیانه می تواند بیشترین تاثیر را بر بازار داشته باشد.
به باور این تحلیلگر حوادث اخیر علیه عربستان و امارات از اهمیت كمتری در مقابل وقایع احتمالی در تنگه هرمز برخوردار هستند.
به اعتقاد تحلیلگران در این شرایط می بینیم در بندری كه مایل ها با تنگه هرمز فاصله دارد حادثه ای برای چند كشتی رخ داد و همزمان بازار نفت هراسان و بی ثبات شده و قیمت ها روند صعودی پیدا كرده اند؛ اگر در این تنگه اختلالی ایجاد شود شرایط برای صادركنندگان و مصرف كنندگان نفت به شدت وخیم خواهد شد.
در واقعیت هرگونه توقف عبور و مرور نفتكش ها از تنگه هرمز نتایج غیرقابل تصوری را بر ثبات در منطقه و بازار جهانی انرژی خواهد داشت. اویل پرایس آورده است: در این شرایط به نظر می رسد این بار اسلحه نفت در عمل مورد استفاده قرار می گیرد و همین امر ممكن است باعث تشدید تنش هایی شود كه فعلا در حد حرف مطرح هستند.
پژوهش**9130**1552