۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۰
کد خبر 83313632
۰ نفر
درس مقاومت به صهیونیستها

بیروت - ایرنا - اوضاع در باریكه غزه به دنبال یك هفته آرامش پس از توافق آتش بس میان گروه های فلسطینی و رژیم صهیونیستی، بار دیگر به سوی تنش پیش می رود .

بامداد 16 اردیبهشت ماه گروههای فلسطینی در غزه و رژیم صهیونیستی پس از سه روز درگیری شدید و بنابر در خواست این رژیم كه انتظار جواب های كوبنده مقاومت را نداشت، با وساطت مصر پس از گفت و گوهای طولانی و سخت به توافق آتش بس دست یافتند.
اكنون با گذشت بیش از یك هفته از 9 بند توافق بین دو طرف فقط سه بند آن شامل محدوده ماهیگیری در غزه ، بازشدن گذرگاه ها و امكان دستیابی به برخی كمك ها به صورت نیم بند اجرایی و حتی یك مورد اساسی آن شامل تیراندازی نكردن نظامیان صهیونیست به سمت راهپیمایان بازگشت نقض شده است، در حالی كه بر اساس اعلام توافق مزبور و به خاطر بدعهدی های تل آویو باید به محض آتش بس اجرای توافق آغاز می شد.
بر اساس توافق مزبور در صورت تیراندازی نظامیان به راهپیمایان بازگشت نیز این توافق خود به خود نقض و باطل شده و گروه های مقاومت نیز تهدید كرده اند كه در صورت اجرایی نشدن و نقض توافق، تل آویو را با موشك خواهند زد.
گروه های فلسطینی در روزهای اخیر بر شدت تهدیدات خود علیه اسراییل به خاطر اجرایی نشدن بندها و نقض آن به دنبال تیراندازی جمعه گذشته به سمت حاضران در راهپیمایی بازگشت رژیم صهیونیستی را تهدید كرده اند كه بار دیگر حملات خود را آغاز می كنند.
در همین حال روزهای آینده با توجه به برخی مناسبت ها نظیر برگزاری شصت و چهارمین مسابقه آواز 'یورو ویژن 2019 ' در تل آویو ( 14 مه و 24 اردیبهشت و چهارشنبه 25 اردیبهشت) و 'روز نكبت' و سالروز اشغال فلسطین و اعلام موجودیت این رژیم از حساسیت های خاصی برخوردار است.
پیشتر قرار بود كه این مسابقه با حضور 140 خواننده از كشورهای اروپایی در شهر بیت المقدس برگزار شود كه به خاطر برخی اعتراض ها و تهدید به تحریم ها، بالاجبار به تل آویو منتقل شد.
در روز نكبت نیز گروه های مقاومت فلسطینی مردم را در هفتاد و یكمین سال اشغال فلسطین به برگزاری راهپیمایی میلیونی دعوت كرده اند و برگزاری این راهپیمایی با توجه به برگه های برنده گروه های مقاومت در سال های اخیر می تواند با برخورد نظامیان صهیونیست و واكنش مقاومت مواجه شود.
در ماه های اخیر بر خلاف گذشته موازنه قدرت در فلسطین اشغالی بین اشغالگران و گروه های مقاومت بسیار حساس شده است و حتی خود تحلیلگران صهیونیست اكنون اعتراف می كنند كه این گروه ها به سطح توان حزب الله لبنان رسیده اند و شلیك 700 موشك در درگیری های 13 تا 15 اردیبهشت از سوی آنان و استفاده از برخی تسلیحات و تجهیزات پیشرفته مانند موشك 'كورنت' و پهپاد نشان داد كه از نظر كمی و كیفی گروه های مقاومت پیشرفت كرده اند.
پایگاه خبری عبری 'والا' به تازگی در گزارشی با اشاره به هماهنگی ها و ایجاد اتاق مشترك از سوی گروه های مقاومت به امكان شلیك یك هزار موشك در صورت آغاز دور جدید درگیری ها در غزه اعتراف كرده است .
در همین حال این پایگاه با اشاره به شرایط حساس در روزهای آینده در فلسطین از وجود نگرانی شدید در بین صهیونیست ها برای آغاز دوباره درگیری ها به خاطر ضربات شدید در جریان درگیری اخیر پرده برداشت .
پیشتر نیز گزارش هایی مبنی بر افزایش مشكلات روحی و روانی صهیونیست ها به دنبال درگیری های هفته گذشته و كمبود روانپزشك در سرزمینهای اشغالی و استفاده از برخی خدمات روانپزشكی به صورت ویدئویی از كشورهای دیگر اخباری منتشر شده بود.
بر اساس گزارش صندوق ویژه برآورد خسارت مربوط به اداره مالیات رژیم صهیونیستی در جریان درگیری های هفته گذشته با توجه به افزایش برد موشك های مقاومت و قدرت آنها، 754 واحد مسكونی و پایگاه نظامی متعلق به صهیونیست ها در شهرهای 'اشدود ، عسقلان ، كریات گات و سدیروت' آسیب دیده كه بیشترین آنها در دو شهر اول بوده است.
در جریان این درگیری ها 140 دستگاه از خودروهای آنان نیز تخریب شده است كه همگی این آمارها حاكی از افزایش قدرت بازدارندگی مقاومت در برابر دشمن صهیونیستی است.
در مقابل این تخریب ها، بمباران های هوایی رژیم صهیونیستی نیز به مناطق مختلف غزه موجب ویرانی 100 واحد مسكونی و آسیب وارد شدن به 700 واحد مسكونی دیگر در كنار 13 باب مدرسه ، درمانگاه و مراكز عمومی شده است.
شمار نظامیان به هلاكت رسیده صهیونیست و زخمی های آن نیز در این دوره نسبت به درگیری های قبل بشدت افزایش یافته و همه این عوامل موجب شد تا درگیری در كوتاه ترین زمان بنا به درخواست 'بنیامین نیانیاهو' از مصر پایان یابد.
همه این وضعیت حكایت از یك موضوع دارد و آن افزایش قدرت مقاومت به عنوان تنها راه گرفتن حقوق مردم مظلوم فلسطین است.
اگر صهیونیست ها از نظر تجهیزات و امكانات در سطح بالاتری از مقاومت قرار دارند، ولی با توجه به ایمان و انگیزه بالای اعضای گروه های مقاومت برای ایستادگی در برابر دشمن صهیونیست، این امر موجب شده تا در مقطع كنونی تعادل قوای نسبی بین دو طرف برقرار شود و روی همین نگاه است كه اسراییل با توجه به این كه فقط زبان زور را بهتر از هر زبان دیگر می فهمد ، اكنون از جایگاه قبلی فرو افتاده و مجبور به تسلیم و تمكین در برابر برخی خواسته های مقاومت است و مقاومت هم به خوبی به این موضوع پی برد است.
در چنین شرایطی باید این موضوع را نیز در نظر داشت كه مقاومت حاضر به عقب نشینی از خواسته های خود نیست و در صورت هرگونه عهد شكنی و افزایش دامنه بی اعتمادی كه در ذات صهیونیست ها است، می توان گفت كه به دنبال هر اقدام ولو در سطح پایین، بار دیگر آتش جنگ شعله ور خواهد شد. تنها راه جلوگیری از چنین وضعیت حساس و پیچیده ای اجرای سریع بندهای توافق شامل آرام سازی اوضاع در غزه ، افزایش مسافت مجاز برای ماهیگیری در آب های ساحلی غزه به مسافت 15 مایل ، افزایش میزان سوخت ارسالی برای فعالیت نیروگاه تولید برق غزه به ویژه در ماه رمضان، تسهیل واردات كالا به غزه و یا صادرات كالاهای این باریكه به خارج از سوی رژیم صهیونیستی، ضرورت توقف تیراندازی نظامیان ارتش این رژیم به سمت راهپیمایان بازگشت، ممانعت از ترور رهبران فلسطینی، توقف تدابیر امنیتی علیه ساكنان كرانه باختری و قدس به صورت كامل و نه نیم بند است تا رضایت طرف های فلسطینی را به همراه داشته باشد.
در غیر این صورت گروه های مقاومت كه اكنون به تهدیدات خود به خوبی و بسرعت عمل می كنند، مجبور خواهند بود تا فقط به یك بند توافق توجه داشته باشند و آن این است كه در صورت تیراندازی به سوی راهپیمایان توافق اخیر باطل و اهداف صهیونیست ها را آماج موشك های خود قرار دهند و با توجه به توافق مزبور نیز از نظر حقوقی این موضوع محكمه پسند نیز خواهد بود.
از داود پورصحت
خاورم*1436**1651