۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۹:۰۷
کد خبر: 83313626
۰ نفر
جولان شهربازی ‌های غیر استاندارد در ایلام

ایلام - ایرنا - در حالی كه به فصل تابستان و تعطیلی مدارس نزدیك می‌شویم باز هم كودكان ایلامی برای این فصل و بازی كردن شاهد وسایلی در شهربازی‌ های غیر استاندارد هستند.

به گزارش ایرنا، سال‌های گذشته همواره شهربازی های غیراستاندارد دغدغه خانواده‌های ایلامی در فصل تابستان برای بازی بچه‌ها بود و هر سال این معضل باعث تعطیلی بیشتر شهربازی‌های استان از سوی نهادهای نظارتی می ‌شود.
برای تابستان امسال هم گویا خبری از استانداردسازی شهربازی‌های استان ایلام نیست و بچه‌ها و كودكان ایلامی باید سالی را بدون شهربازی سپری كنند.
كم بودن مراكز تفریحی و رفاهی، نبود پارك‌ های تخصصی كودكان و شهربازی‌های غیراستاندارد از معضلاتی است كه سال‌های سال است خانواده‌های ایلامی با آن دست و پنجه نرم می‌كنند.
اجباری بودن استاندارد وسایل شهرهای بازی و نقش آن در سلامت مردم بویژه كودكان مهم و حائز اهمیت است و چشم پوشی از آن بازی كردن با سلامت مردم است.

** شهربازی‌ها سال گذشته شاهد اتفاقات تلخی بوده است
یكی از شهروندان ایلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گوید: متأسفانه سال گذشته چند اتفاق تلخ در شهربازی‌های استان باعث رعب و وحشت خانواده‌های ایلامی شد.
علی عباسی اظهار داشت: تنوع شهربازی‌های استان كم و برای كودكان و بچه‌هایی كه تازه مدرسه را تمام كرده اند، مناسب نیست.
وی با اشاره به اینكه كمبود امكانات تفریحی و رفاهی در شهر به خصوص برای كودكان كاملاً مشهود است، تصریح كرد: بچه‌ها در فصل تابستان كه مدرسه ندارند رغبت بیشتری برای استفاده پارك و وسایل بازی دارند ولی این مهم در استان كمتر به چشم می‌خورد.
عباسی اظهار كرد: وسایل بازی موجود در اكثر شهربازی‌ها غیر استاندارد است و حتی سال گذشته چندین شهربازی هم به دلیل نبود استاندارد پلمب شده است.
وی افزود: وسایل بازی ناایمن و غیراستاندارد همچنان در پارك‌های ایلام نصب و قربانی می‌ گیرند و هنوز هیچ پاسخ روشنی برای این پرسش كه چه كسی مسئول حفظ امنیت جان كودكان است، ارائه نمی‌شود.
این شهروند گفت: طی سال های اخیر در پی حوادث و اتفاقات ناگواری كه در شهربازی‌ها به دلیل تجهیزات غیراستاندارد رخ می‌دهد، تجهیزات شهربازی مشمول استاندارد اجباری شده و تمام بهره‌ برداران و مالكان تجهیزات شهربازی باید گواهی ایمنی تجهیزات خود را بگیرند.

** از فعالیت وسایل غیراستاندارد جلوگیری می‌شود
مدیركل استاندارد استان ایلام نیز در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: با توجه به نزدیك شدن به فصل تابستان، همه مالكین، بهره برداران و شهرداران ملزم به استانداردسازی تجهیزات بازی در پارك‌ها و زمین‌های بازی و شهر بازی‌ها هستند و باید از نصب وسایل فاقد استاندارد و فاقد گواهی بهره برداری استاندارد پرهیز شود، تا شاهد حوادث ناگوار در این مكان‌ها نباشیم.
مهناز همتی افزود: تدابیری اندیشیده شده كه با همكاری شهرداری ‌ها و دستگاه ‌های قضائی و نظارتی از فعالیت شهربازی‌های فاقد مجوز استاندارد در سال 98 به صورت جدی جلوگیری بعمل آید.
وی اضافه كرد: به همین منظور لیست 36 وسیله شهربازی دارای مجوز استاندارد به شهرداری‌ ها و همچنین دادستان استان اعلام شده تا از فعالیت سایر بهره برداران وسایل بازی تا حصول نتیجه و دریافت مجوز استاندارد جلوگیری به عمل آید.
وی گفت: سال 97 تعداد 36 مورد مجوز بهره برداری (استاندارد) برای 18 شهربازی در استان ایلام صادر شد كه از این تعداد 7 مجوز مربوط به واحدهای شهربازی سرپوشیده و 19 مورد مربوط به واحدهای شهربازی روباز است.
وی اعلام كرد: شهرداری‌ها باید نسبت به رفع نقص‌های اعلامی از طرف شركت‌های بازرسی اقدام و مراحل استعلام نیز از شهرداری‌ها صورت گرفته است.
همتی عنوان كرد: متأسفانه در زمینه استانداردسازی تجهیزات بازی و زمین‌های بازی كه متعلق به شهرداری‌های استان است اقدام مؤثری كه منجر به استانداردسازی بشود، انجام نشده است و هیچ كدام از تجهیزات زمین بازی روباز گواهی استاندارد دریافت نكرده اند.
مدیركل استاندارد ایلام اظهار كرد: به رغم مصوبات متعدد و پیگیری‌های مكرر، شهرداری‌ها همكاری‌های لازم را در زمینه استاندارد سازی شهربازی‌ها انجام نمی‌دهند.
وی گفت: چنانچه بر اثر غیراستاندارد بودن تجهیزات شهربازی‌ها مشكلی برای شهروندان حادث شود، سازمان استاندارد مقصر نیست زیرا بارها تدكر داده ایم.
همتی افزود: برای استاندارد سازی شهربازی‌ها به شدت نیازمند همكاری شهرداری‌های استان هستیم و حق مردم ایلام است كه از شهربازی‌های استاندارد استفاده كنند.

** آماده استقبال از سرمایه گذاران برای نوسازی شهربازی‌های ایلام
شهردار ایلام نیز در گفت گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شهرداری و شورای اسلامی شهر پذیرای سرمایه گذاران برای مشاركت در پروژه‌های شهری هستند.
طالب صادقیان افزود: پروژه‌های خوبی به منظور مشاركت با بخش خصوصی در حال طی روند قانونی هستند و در روزهای آتی با اعلام فراخوان زمینه ورود سرمایه گذار برای مشاركت در انجام آنها فراهم خواهد شد.
شهردار ایلام اضافه كرد: سرمایه گذارانی كه مایل به سرمایه گذاری در پروژه‌هایی مثل نوسازی شهربازی چغاسبز شهر ایلام می‌توانند برای مذاكره به مدیریت سرمایه گذاری شهرداری ایلام مراجعه كنند.
صادقیان اظهار داشت: استاندارد به معنای وجود كیفیت، ایمنی، سلامت و تضمین خدمات است، اگر جایی تشخیص بدهیم استاندارد سازی انجام نمی‌گیرد، طبق قانون با آنها برخورد جدی خواهد شد.
7177/6119