ركوردهاي دست نيافتني شياطين سرخ با «فرگوسن» شگفت انگيز

تهران- ايرنا- اگرچه منچسترسيتي و ليورپول در كورس قهرماني ليگ برتر انگليس ركوردهاي زيادي را شكسته اند اما چهار ركورد «سر الكس فرگوسن» و شياطين سرخ همچنان دست نخورده باقي مانده است.

به گزارش روز سه شنبه ايرنا، كورس قهرماني ليگ برتر انگليس با قهرماني مجدد منچستر سيتي به سرانجام رسيد.
در طول اين رقابت داغ بين سيتي و ليورپول، اين 2 تيم ركوردهاي زيادي را شكستند اما چهار ركورد به جا مانده از منچستريونايتد «سر الكس فرگوسن» افسانه اي همچنان دست نخورده باقي مانده است؛ ركوردهايي كه در برخي موارد بعضي تيم ها و سرمربي ها تا نزديكي آن رفتند اما آن ركوردها دست نيافتني تر از آن هستند كه بتوان به همين راحتي آنها را شكست.
در گزارش زير به اين 4 ركورد شگفت انگيز اشاره شده است:
1 – پر گل ترين پيروزي
از زماني كه فرگوسن، شياطين سرخ را براي پيروزي 9 گله مقابل ايپسويچ تاون هدايت كرد 24 سال و 2 ماه و 9 روز مي گذرد.
از آن زمان به بعد ليگ برتر انگليس شاهد درخشش يك دوجين باشگاه بزرگ از جمله چلسي، منچسترسيتي و اخيرا ليورپول بوده است.
با اين حال، هيچكدام از آنها موفق نشده اند تا ركوردي را كه سر الكس و شياطين سرخش در تاريخ چهارم مارس 1995 بر جاي گذاشتند، بشكنند.
البته تعدادي از تيم ها خود را به نزديكي اين ركورد رساندند به ويژه تاتنهام كه در برابر ويگان اتلتيك 9 گل به ثمر رساند اما به دليل دريافت يك گل موفق به شكستن يا رسيدن به آن نشد.
چلسي نيز در 2 موقعيت موفق به ثمر رساندن 8 گل شد و بزرگ ترين و پر گل ترين پيروزي منچسترسيتي نيز به عنوان قهرمان ليگ برتر به برد 7 گله آنها مربوط مي شود.

2 – بيشترين پيروزي
فرگوسن پس از گذراندن دوره اي كوتاه روي نيمكت تيم ملي اسكاتلند، بار ديگر در سال 1986 به اولدترافورد بازگشت و براي بيست و هفت سال بعد هيچگاه آن را ترك نكرد؛ دوره اي طولاني كه به سيزده عنوان قهرماني ليگ برتر انگليس توسط سرخ ها منجر شد.
در طول اين سال ها، فرگوسن در مجموع 810 بازي در ليگ برتر، در 528 بازي موفق به كسب پيروزي شد.
«آرسن ونگر» كه از لحاظ تعداد بازي 18 بار بيشتر از فرگوسن روي نيمكت آرسنال نشست در مجموع تنها در 476 بازي پيروز شد و مرد فرانسوي نزديك ترين فرد به ركورد شگفت انگيز مرد افسانه اي اولدترافورد محسوب مي شود.

3 – سه قهرماني متوالي
ليگ برتر انگليس بي شك يكي از رقابتي ترين ليگ هاي فوتبال است و در آن دست كم 6 تيم براي قهرماني مي جنگند؛ البته اين تعداد در دوران حضور فرگوسن كمتر بود اما رقابتي بودن آن همچنان به قوت خود باقي بود.
در چنين شرايط سخت و دشواري، يونايتد تحت هدايت فرگوسن سه بار پياپي عنوان قهرماني ليگ برتر انگليس را تصاحب كرد؛ دستاوردي كه تاكنون هيچ سرمربي موفق به كسب آن نشده است.
با اين حال، «پپ گوارديولا» سرمربي كنوني منچسترسيتي اين فرصت را دارد تا نام خود را در كنار نام فرگوسن بزرگ ثبت كرده و در تاريخ ليگ برتر انگليس جاودان شود؛ مرد اسپانيايي هم اكنون 2 بار پياپي ليگ برتر را تصاحب كرده است.

4 – بيشترين قهرماني در ليگ برتر انگليس
در ميان تمام ركوردهايي كه الكس فرگوسن در دوران طولاني و پربار حضورش روي نيمكت يونايتد كسب كرده، به نظر يك ركورد بيش از تمامي آنها دست نيافتني بوده است.
مرد اسكاتلندي اسبق يونايتد با فتح 13 عنوان قهرماني بيش از هر سرمربي ديگري موفق به فتح ليگ برتر انگليس شده است.
زنجيره قهرماني هاي چشمگير و شگفت انگيز يونايتد تحت هدايت فرگوسن موجب شد تا ركورد قهرماني هاي ليورپول در ليگ داخلي سرانجام شكسته شود.
نكته قابل تامل اين است كه شياطين سرخ پس از بازنشستگي پيرمرد دوست داشتني هرگز موفق به فتح ليگ برتر نشده اند.
در حقيقت در دوران 6 ساله پس از رفتن وي، آنها مربياني همچون «ديويد مويس»، «لوئيس فن خال»، «خوزه مورينيو» و «اوله گانر سولسشر» را منصوب كرده و در بهترين حالت تنها موفق به قرار گرفتن در جمع چهار تيم اول ليگ شدند.
ورزشي**3991**2024