۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۰
کد خبر 83313570
۰ نفر
«استارتاپ» میانبر گذر از تحریم

بیرجند - ایرنا - «استارتاپ ها» و ایده های مربوط به آن بازار وسیعی در مقایسه با بازار سنتی ایجاد كرده و به اعتقاد كارشناسان نه تنها می تواند در همه عرصه های كشور اثرگذار باشد بلكه راهی میانبر برای گذر از تحریم ها است.

به گزارش ایرنا، استارتاپ ها در كشورهای در حال گذر و توسعه نیافته می توانند به كمك بخش های مختلف از جمله اقتصاد و اشتغال بیایند و با توجه به ماهیت آنها در كمترین زمان به ایجاد شغل و رونق اقتصادی این كشورها كمك كنند.
استارتاپ یا شركت نوپا، به یك شركت یا كسب‌ و كار گفته می‌شود كه به تازگی و در نتیجه كارآفرینی ایجاد شده ‌است، رشد سریعی دارد و برای تولید راه كاری نوآورانه و دوام‌ پذیر برای رفع یك نیاز در بازار شكل گرفته ‌است.
مدیر كارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه بیرجند در خصوص استارتاپ ها معتقد است؛ استارتاپ ها از این منظر كه ایده های آن بازار وسیع تری به نسبت بازار سنتی ایجاد می كند مشكل خود را در مقایسه با كسب و كار سنتی بهتر رفع كرده و در برطرف كردن بخشی از مشكل تحریم می توانند اثرگذار باشند.
ناصر ولی پور مطلق افزود: استارتاپ ها به نوبه خود ایده های نوآورانه كاری بوده كه افراد به شكل گروهی به دنبال ایجاد آن هستند اما اینكه تا چه حدی این شركت های نوپا در شرایط تحریم كنونی كشور می تواند راهكاری برای برون رفت از این مشكل باشد نیاز به یك تحقیق و پژوهش میدانی دارد.
وی اظهار داشت: ما به عنوان كسانی كه در حوزه دانشگاهی بوده و نگاه آكادمیك به این موضوع داریم باید به دنبال روش های علمی برای پاسخگویی به سوالات باشیم و در حال حاضر در هیچ جای كشور تحقیق علمی در خصوص تاثیر استارتاپ ها بر شرایط تحریم انجام نشده است.
عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه بیرجند گفت: استارتاپ ها برای اقتصادی كه بخواهد چیزی را تولید كرده و خدماتی را به جامعه ارائه كند ظرفیت خوبی است.
ولی پور مطلق افزود: استارت ها جامعه مخاطب و بازار هر رشته و كسب و كار را گسترش و از سبك سنتی به سمت ایده های نوین سوق می دهد و بازار بزرگ تری را ایجاد می كند.
وی اظهار داشت: در حوزه « آی تی » استارتاپ های كشور پیشرفت خوبی داشته و این بخش از استارتاپ ها نیاز به سرمایه ندارند اما در حوزه های دیگر مثل دارو و حوزه های غذایی، به سرمایه اولیه نیاز دارند كه این بخش هم از نیاز كشور است.
مدیر كارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه بیرجند بیان كرد: برای رشد ظرفیت اقتصادی كشور و همچنین ایجاد ظرفیت های اقتصادی جدید استارتاپ ها بسیار موثر هستند.
ولی پور مطلق گفت: ظرفیت نیروی انسانی ما در كشور نسبت به دیگر كشورها بالاتر است اما همه چیز ایده و فكر نیست چون ممكن است در مرحله اجرا و عمل با مشكلاتی ایجاد شود اما استارتاپ های داخلی در حال حاضر قابل رقابت با نمونه های خارجی هستند.
وی افزود: اگر یك استارتاپ در كشور تقویت شده وقتی با استعداد برتر نیروی انسانی كشور همراه می شود خروجی آن برای جامعه مناسب است.
مدیر روابط عمومی و امور بین الملل پارك علم و فناوری خراسان جنوبی هم گفت: اكنون با سخت شدن واردات و گران شدن آن، نگاه به ظرفیت های داخلی از سوی مصرف كنندگان در بخش های صنعت، كشاورزی و خدمات زیاد شده و این شرایط را باید به عنوان یك فرصت در نظر گرفت كه زمینه تقویت استارتاپ ها در این شرایط بیشتر فراهم شده است.
پیمان حاجی رضایی افزود: تقویت استارتاپ ها فقط به معنای تخصیص اعتبار به این شركت ها نیست بلكه باید قوانین دست و پا گیر در بحث ارائه مجوز در این حوزه اصلاح شود كه باید صدور این مجوزها صرفا با نظر پارك های علم و فناروی و وزارت ارتباطات باشد.
مدیر روابط عمومی و امور بین الملل پارك علم و فناوری خراسان جنوبی یادآور شد: استارتاپ ها دنیا را متحول كرده اند و بشر به جایی در تكنولوژی رسیده كه صرف تولید محصول صنعتی جوابگوی نیازش نیست.
وی اظهار داشت: سال 2013 كه كوكاكولا برند نخست را در جهان داشت بعد از 80 سال جایش را به گوگل داد و تیر خلاص به عصر صنعت در آن دوران زده شد و عصر صنعت جایش را به عصر ارتباطات داد.
مدیر روابط عمومی و امور بین الملل پارك علم و فناوری خراسان جنوبی بیان كرد: در حوزه استارتاپ افراد پول سواد و مهارت نه پول تولید خود را دریافت می كنند و یك اقتصاد درون زا و مداوم ایجاد می شود.
حاجی رضایی گفت: همیشه بعضی از تولید هزینه بوده و در بهترین شكل ممكن 30 درصد تولید هزینه است اما در حوزه استارتاپ ها تولیدات فقط ارزش افزوده داشته و نیاز به ماده اولیه ندارند و بالاترین میزان اشتغال زایی را دارند.
وی افزود: اشتغال زایی در حوزه استارتاپ ها برای نیروی متخصص است و از سیستم تئوری دانشگاهی خارج شده و شكل عملیاتی به خود گرفته اند كه افراد در این حوزه متخصص محور و نه تحصیلات محور هستند.
وی اظهار داشت: در حال حاضر قوانین دست و پا گیر اخذ مجوز برای استارتاپ ها وجود دارد و این قوانین باید اصلاح شود تا امكان فعالیت سریع تر استارتاپ ایجاد شود.
مدیر روابط عمومی و امور بین الملل پارك علم و فناوری خراسان جنوبی بیان كرد: امروز استارتاپ های داخلی مثل شركت پازلی هستند كه فعالیتش در حوزه اپلیكیشن ساز آنلاین است و توان مقابله با نمونه های خارجی را هم دارد.
7559 * 6054