۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۸:۱۷
کد خبر: 83313529
۰ نفر
بیش از 2‌ میلیون هكتار اراضی كشور به سامانه آبیاری نوین تجهیز شد

سنندج - ایرنا - مشاور وزیر جهاد كشاورزی در امور سامانه های نوین آبیاری گفت: تاكنون 2 میلیون و 100 هزار هكتار از اراضی پایاب كشور به سامانه های نوین آبیاری مجهز شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، عباس زارع دوشنبه شب در نشست با سرپرست فرمانداری و مسئولان بانه اظهار داشت: در كل كشور 2 میلیون 100 هزار هكتار از حدود هشت میلیون هكتار اراضی كشور به سامانه های نوین آبیاری تبدیل شده ضمن اینكه كل اراضی ظرفیت لازم را برای اجرای این طرح ها دارند.
وی اضافه كرد: از این میزان بیش از یك میلیون و 500 هزار هكتار در اراضی پایاب منابع آبی كوچك سنتی اجرا شده كه بیشترین میزان را در انواع سطوح اراضی دارد.
زارع با اشاره به اینكه بیش از 90 درصد تولید محصولات كشاورزی با آب ارتباط مستقیم دارد، افزود: اجرای طرح سامانه های نوین آبیاری به افزایش بهره وری آب و خاك، خودكفایی كشور و امینت غذایی كمك می كنند.
مشاور وزیر جهاد كشاورزی در امور سامانه های نوین آبیاری یادآور شد: از سال 95 تاكنون یك میلیارد و 650 میلیون دلار اعتبار از صندوق توسعه ملی به اجرای سامانه های نوین آبیاری كشور اختصاص یافته است.
مشاور وزیر جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه امسال در كل كشور 400 هزار هكتار ظرفیت فنی و مهندسی توسعه سامانه های نوین آبیاری وجود دارد، گفت: 2 هزار مشاور و پیمانكار و 430 تولید كننده لوازم و تجهیزات در زمینه توسعه سامانه های نوین آبیاری فعالیت می كنند.
سرپرست فرمانداری بانه نیز به اهمیت بخش كشاورزی در این شهرستان اشاره كرد و گفت: با توجه به اینكه در چند سال اخیر بازار تجاری رونق بسیار خوبی در این منطقه داشته بخش كشاورزی توسعه چندانی نیافته است.
محمد امین زاده افزود: ضروری است با توجه به ركود بازار و كاهش اشتغال، به بخش كشاورزی بخاطر ظرفیت های خوبی كه به لحاظ كشاورزی در این شهرستان داریم توجه بیشتری شده تا تولید و اشتغال توسعه یابد.
به گزارش ایرنا، مشاور وزیر جهاد كشاورزی روز دوشنبه در سفر یك روزه خود به شهرستان بانه از مجتمع آبیاری تحت فشار پایاب سد عباس آباد و كارخانه تولید انواع نوار آبیاری قطره ای و لوله های پلاستیكی آبیاری میران پلاست بازدید كرد.
شهرستان مرزی با 158 هزار نفر جمعیت در 270 كیلومتری غرب سنندج مركز استان كردستان واقع شده است.
7469/9102