وزارت خارجه: رژیم صهیونیستی عامل ایجاد تمام بحران های منطقه ای است

تهران- ایرنا- وزارت امور خارجه در بیانیه ای به مناسبت یوم النكبه (سالگرد اشغال سرزمین فلسطین) تاكید كرد كه 71 سال پیش در این روز، موجودیتی نامشروع به نام رژیم صهیونیستی متولد شد كه امروز عامل اساسی ایجاد تمام بحران های منطقه ای و تهدید كننده واقعی صلح و امنیت بین المللی است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از وزارت امورخارجه، در این بیانیه آمده است: سرزمین فلسطین در 14 می 1948 میلادی شاهد یكی از دردناك ترین حوادث تاریخ اسلام و جهان بود كه از آن زمان تاكنون، مردمان این سرزمین، روی آرامش و آسایش را به خود ندیده اند.
71 سال پیش در این روز، گروهی با دستاویز قرار دادن ایده ها و افكار انحرافی و نژادپرستانه، مردمان بومی سرزمین فلسطین اعم از زن و مرد، پیر و جوان و كودكان معصوم را به قتل رساندند و یا مجبور به ترك خانه و كاشانه خویش كردند. این رویداد در تاریخ ملت مقاوم فلسطین به عنوان یوم النكبه یعنی روز فاجعه و آوارگی صدها هزار فلسطینی شناخته شده است.
در یوم النكبه موجودیتی نامشروع به نام رژیم صهیونیستی با حمایت آمریكا، با اشغال سرزمین فلسطین متولد شد و با جنگ و جنایت و اشغالگری، تداوم یافت و امروز به عامل اساسی ایجاد تمام بحران های منطقه ای و تهدید كننده واقعی صلح و امنیت بین المللی تبدیل شده است.
جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام همبستگی كامل خود با آرمان مردم فلسطین، بار دیگر مسئولیت مهم جامعه بین المللی به ویژه سازمان ملل متحد در پایان دادن به اشغال سازمان یافته سرزمین فلسطین و قدس شریف و كمك به مردم این سرزمین در تعیین سرنوشت خود و تشكیل دولت مستقل فلسطینی به پایتختی بیت المقدس را مورد تاكید قرار می دهد.
همچنین، انتظار می رود مجامع جهانی با گذشت بیش از هفت دهه از اشغال سرزمین تاریخی فلسطین برای پایان اشغالگری و جنایت ها و تجاوزات پی در پی رژیم صهیونیستی گام اساسی بردارد و شرایط لازم را برای بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین آبا و اجدادی خویش و برگزاری همه پرسی با شركت همه ساكنان اصلی این سرزمین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی به منظور تعیین نوع نظام سیاسی خود فراهم كند.
شبد**1953**