تماس تلفنی سران روسیه وتركیه درباره تازه ترین تحولات درادلب

مسكو - ایرنا - روسای جمهوری روسیه و تركیه در گفت وگویی تلفنی درخصوص اوضاع سوریه و تازه ترین تحولات در استان ادلب تبادل نظر كردند.

به گزارش بامداد سه شنبه ایرنا، دفتر مطبوعاتی كاخ كرملین اعلام كرد: ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان شامگاه دوشنبه در گفت وگوی تلفنی خود به تبادل نظر درخصوص مسائل كلیدی اوضاع بحرانی سوریه پرداختند و وضعیت منطقه امن ادلب با توجه به افزایش موارد نقض آتش بس از سوی گروه های مسلح رادیكال در مركز توجه سران روسیه و تركیه قرار داشت.
در این گفت وگوی تلفنی بر هماهنگی بیشتر در تلاش های روسیه و تركیه ازجمله بین سازمان های نظامی دو كشور درباره مسائل مختلف تاكید شد.
پوتین و اردوغان در این مذاكره تلفنی درخصوص مسائل مهم دستور كار روابط دوجانبه در عرصه های سیاسی، اقتصادی و بازرگانی و برخی مسائل بین المللی گفت وگو كردند.
ادلب استانی در شمالی غربی سوریه است كه با سه میلیون جمعیت اكنون به تنها كانون تجمع تروریست ها و مخالفان دولت قانونی سوریه تبدیل شده است و پیش از حمله تمام عیار ارتش سوریه به این منطقه، تركیه از روسیه خواست از بیم گسیل شدن میلیون ها آواره به كشورش به آنكارا فرصت لازم برای جداكردن تروریست ها از مخالفان و حل و فصل اوضاع در ادلب را با كمترین هزینه بدهد.
پوتین نیز از این پیشنهاد استقبال كرد و قرار شد منطقه ای حائل دور ادلب تشكیل شود و پلیس نظامی دو كشور در آن به گشت زنی بپردازند و در مدت زمانی مشخص تركیه با خارج كردن ادوات و تسلیحات سنگین نظامی كار را به سرانجام برساند.
با گذشت زمان تركیه نتوانست طبق زمانبندی پیش برود بنابراین از روسیه زمان بیشتری خواست، پوتین اگر چه تقاضای اردوغان را رد نكرد اما گفت كه وضعیت نمی تواند تا ابد اینگونه باشد و باید تكلیف مشخص شود.
اروپام*391*1346**