دیوار سخت صادرات فلزات مقابل تحریم های ضد ایرانی آمریكا

تهران - ایرنا - كارشناسان صنعت فلزات ایران اعلام كردند: صادرات فلزات این كشور دیوار سختی مقابل تحریم های ضد ایرانی آمریكا ایجاد خواهد كرد.

به گزارش روز سه شنبه خبرگزاری فرانسه، كارشناسان این بخش افزودند كه كنترل درآمد خارجی حاصل از فروش فولاد و مواد معدنی، دشوار خواهد بود.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا هفته گذشته تحریم هایی را اعمال كرد تا خریداران آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران یا طرف های تجاری با این كشور را مجازات كند.
این تصمیم پس از بازگرداندن تحریم های آمریكا بر صادرات نفت جمهوری اسلامی اتخاذ شد. اما بخش معدن و فولاد ایران كه دومین منبع بزرگ درآمدهای خارجی این كشور است، احتمالا با سختی بیشتری هدف تحریم ها قرار می گیرد.
به گفته كارشناسان، به دلیل تمركز زدایی این صنعت و امكان فروش فرآورده ها به كشورهای مجاور، این صنعت برابر تحریم ها از آسیب پذیری كمتری برخوردار است.
«مجتبی فریدونی» تحلیلگر صنعت فلزات ایران گفت: آمریكا نمی تواند صادرات این حوزه را متوقف كند.
وی افزود: برخی كشورها و شركت های غیرمرتبط با آمریكا برای همكاری با ایران، مناسب هستند. بعلاوه، بازارهای اصلی صادرات ما، عراق و افغانستان و به تازگی سوریه و عمان (همسایگان ما) هستند.
این تحلیگر یادآور شد صنعت فلزات ایران كه با تحریم ها غریبه نیست، از محدودیت های اعمال شده در سال گذشته، تقریبا جان سالم به در برد.
فریدونی گفت كه شركت های تولیدكننده فولاد در ماه اوت سال گذشته (مرداد ماه سال 97) از واردات مواد اولیه و ضروری و هر گونه مبادلات تجاری در زمینه محصولات فولادی منع شدند، اما صادرات برای همان سال به قوت خود باقی ماند.
آمار رسمی حاكی است كه صادرات مواد معدنی ایران در مدت یك سال گذشته، حدود 20 درصد افزایش یافت و به 6 میلیارد و 200 میلیون دلار در 12 ماه منتهی به ماه مارس (اسفند 1397) رسید، ضمن اینكه فولاد بیش از دو سوم این رقم را تشكیل می داد.
«امیر صباق» دیگر كارشناس صنعت فلزات ایران نیز گفت كه هرچند شركت های تولید كننده فلزات با هزینه های مضاعفی رو به رو می شوند، این مساله قابل مدیریت است زیرا به دلیل ارز تضعیف شده كشور، صادرات سودآورتر شده است.
صباق یادآور شد كه احتمالا تحریم ها با افزایش هزینه های حمل دریایی و كاهش قدرت چانه زنی صادركنندگان توام خواهد بود.
این بخش همچنین ممكن است از قبل تحریم های اعمال شده بر بخش بانكی، لطمه خورد.
«هنری روم» تحلیلگر گروه «اوراسیا» در واشنگتن هشدار داد كه این مساله ممكن است به واردكنندگان ایرانی كه بیشتر مواد خام خود را از كشورهای دورتری چون چین، كره جنوبی، قزاقستان و روسیه خریداری می كنند، ضرر زند.
وی كه متخصص تحریم های ایران در این گروه است، افزود: تحریم های مالی دستكم به بخشی از این ارتباطات پایان می دهد.
شبد**9109**9122