۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۲۴
کد خبر: 83313423
۰ نفر
19 هزار هكتار از مراتع درميان قرق شد

بيرجند - ايرنا - رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري درميان گفت: امسال 19 هزار هكتار از مراتع اين شهرستان با هدف جلوگيري از ورود دام و حفظ پوشش گياهي قرق شد.

امان الله مرادي روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اين مراتع كه در سنوات قبل از محل اعتبارات دولتي و با مشاركت بهره برداران احيا و اصلاح شده بود و هم اكنون براي حفاظت از خاك و افزايش توليد علوفه و پوشش گياهي قرق شد.
وي اظهار داشت: اين مراتع اوايل آبان پس از پايان مدت قرق و بهبود وضع پوشش گياهي، به مدت 80 تا 90 روز براي چراي دام آزادسازي مي شود.
مرادي ادامه داد: قرق مراتع يكي از روش‌هاي مديريتي مرتعداري و آبخيزداري است كه به منظور اصلاح و توسعه مراتع اعمال مي‌شود.
وي همچنين با بيان اينكه سه طرح آبخيزداري در شهرستان با اعتبار 486 ميليون تومان در دست اجرا است، افزود: طرح آبخيزداري روستاي تخويج شهرستان با 95 درصد پيشرفت فيزيكي و با اعتبار 168ميليون تومان در دست اجرا است.
رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري درميان يادآور شد: اين طرح از محل اعتبارات ماده 180 استاني اجرا شده و در هفته دولت به بهره برداري خواهد رسيد.
مرادي عنوان كرد: طرح آبخيزداري روستاي كماچي شهرستان نيز از محل اعتبارات ماده 180 استاني با اعتبار 198 ميليون تومان و با 20 درصد پيشرفت فيزكي در دست اجرا است.
وي گفت: بند خاكي روستاي زيدان شهرستان نيز با مشاركت آستان قدس رضوي و قرارگاه پيشرفت و آباداني خراسان جنوبي با اعتبار 120 ميليون تومان و با 80 درصد پيشرفت فيزيكي در حال احداث است.
مرادي اظهار داشت: همچنين سال گذشته از محل اعتبارات صندوق توسعه ملي سه طرح آبخيزداري ديگر با اعتبار بيش از يك ميليارد تومان در شهرستان اجرا شده است.
وي با بيان اينكه با فرا رسيدن فصل بهار برداشت آويشن كوهي از مراتع درميان آغاز شده است، افزود: در اين شهرستان افراد محلي آويشن را براي مصارف خانگي برداشت مي كنند و اين گياه به صورت خودرو در كوه ها و دره ها مي رويد.
رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري درميان عنوان كرد: يكي از عوامل انقراض اين گياه برداشت غيراصولي توسط مردم است، متاسفانه بيشتر اوقات افراد براي تامين معاش خانواده خود به سوي برداشت گياهان دارويي سوق داده مي شوند و اين گياهان را از ريشه مي كنند.
مرادي گفت: آمار دقيقي از برداشت آويشن در شهرستان نداريم، اين گياه دارويي بيشتر توسط افراد بومي براي مصرف خوراكي برداشت مي شود.
شهر اسديه مركز شهرستان مرزي درميان در 105كيلومتري شرق بيرجند قرار دارد.
7556* 6054