۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۳۳
کد خبر: 83313400
۰ نفر
14 هزار ورزشكار كشتي پهلواني و زورخانه اي در كشور فعال هستند

بجنورد- ايرنا- رئيس فدراسيون كشتي پهلواني و زورخانه اي گفت: اينك 14 هزار ورزشكار ساماندهي شده در رشته كشتي پهلواني و زورخانه اي در كشور فعال هستند كه به طور رسمي در مسابقات و برنامه هاي ورزشي شركت دارند.

مجتبي جوهري روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در بجنورد اظهار داشت: اين در حالي است كه جمعيت اصلي اين رشته كه به صورت سنتي و خودجوش در زورخانه ها فعال هستند بسيار بيشتر از اين است.
وي افزود: بسياري از ورزشكاراني كه به صورت سنتي در اين رشته از گذشته فعال بوده اند تمايل چنداني به استفاده از بيمه ورزشي ندارند.
وي گفت: با اين وجود براي تمامي ورزشكاراني كه قصد شركت در مسابقات دارند سخت گيري زيادي براي بيمه مي شود تا در مسابقات حتما بيمه شده باشند.
جوهري افزود: هم اكنون افزون بر يكهزار زورخانه در كشور داريم كه از اين تعداد حدود 120 باب بتازگي احداث شده است.
وي يادآور شد: بر اساس برنامه ريزي صورت گرفته سالانه افزون بر 50 باب زورخانه نيز در نقاط مختلف استان احداث مي شود تا تمامي شهرستان هاي استان داراي زورخانه شوند.
وي با اشاره به ضعيف بودن زيرساخت هاي ورزشي اين رشته در سطح كشور و خراسان شمالي، گفت: بر اين اساس وزارت ورزش، دستگاه هاي دولتي، دانشگاه ها و مدارس و ادارات كارگري به مساله ايجاد فضاي زورخانه اي در فضاهاي در اختيار خود وارد شده اند و توجه جدي به اين ورزش شده است.
رئيس فدراسيون كشتي پهلواني و زورخانه اي بيشترين مشكلات اين حوزه را در برگزاري رويدادهاي ورزشي و ايجاد انگيزه در بين نسل جوان دانست و گفت: كشتي پهلواني و زورخانه اي از ورزش هاي كهن و آييني كشور ما است كه قدمت بالايي دارد و ضرورت دارد بيش از اين بويژه در بين نسل نونهال و نوجوان توجه داده شود.
وي افزود: اين ورزش با فرهنگ و تاريخ ما عجين شده و ورزشكاران ما در سطح جهاني بي رقيب هستند به طوري كه هم اينك مقام اول دنيا را داريم.
جوهري خاطرنشان كرد: در گذشته ورزشكاران حرفه اي اين رشته از امتيازات لازم در حوزه هاي خدمت سربازي، استخدام و ... برخوردار نبودند ولي اكنون اين امتيازات با پيگيري هاي انجام گرفته به قهرمانان اين رشته داده مي شود.
وي يادآور شد: در حال حاضر كشتي سنتي ايران زير نظر اتحاديه جهاني كشتي فعاليت دارد تا جمعيت كشتي گيران دنيا افزايش يابد.
به گزارش ايرنا؛ رئيس فدراسيون كشتي پهلواني و زورخانه اي براي شركت در مجمع انتخاباتي هيات كشتي پهلواني و ورزش زورخانه اي خراسان شمالي به اين استان سفر كرده است.
ط/ 6042