۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۳
کد خبر 83313394
۰ نفر
وزیر كشور: هیچ گونه احتكار كالاهای اساسی گزارش نشده است

تهران - ایرنا - وزیر كشور و رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی با بیان این كه بازارهای كشور از نظر كالاهای اساسی اشباع شده است، گفت: تاكنون هیچ گونه گزارشی مبنی بر احتكار كالاهای اساسی دریافت نكردیم.

به گزارش دوشنبه شب خبرنگار سیاسی ایرنا، عبدالرضا رحمانی در بیستمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی كشور افزود: درخواست ما از رسانه ها و جراید این است كه در پخش اخبار بعد واقع بینی را مد نظر داشته باشند و اخبار مستند و موثر را منعكس كنند.
وی اظهار داشت: انعكاس اخباری كه مبتنی بر شایعات و شنیده هاست، می تواند برای مردم دغدغه ایجاد كند. بنابراین تاكید وزارت كشور بر اطلاع رسانی به موقع، درست و پاسخگویی به ابهامات و شبهات در رسانه هاست.
رحمانی فضلی خاطر نشان كرد: رسانه ها را رصد می كنیم و چنانچه اخباری در رسانه ها منتشر شود و به نوعی سیاه نمایی باشد، تذكر لازم را به آن رسانه خواهیم داد.
وزیر كشور تاكید كرد: مساله بعد، فضای بازار است كه در شرایط كنونی باید از اصناف تشكر كنیم كه با دولت همراهی می كنند و تلاش دارند كالاها را با شرایط و قیمت های مناسب به دست مردم برسانند، اما همچنان نگرانی هایی در افزایش قیمت ها جدای از دلایل واردات و به خصوص در نظام توزیع وجود دارد.
رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی كشور تصریح كرد: تقاضای ما از بازاریان این است كه در شرایط كنونی به فكر مردم و با دولت همكاری هایی لازم را داشته باشند و خودشان فضا را مدیریت كنند. از وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز خواستاریم تا نظام توزیع را با لحاظ همه ظرفیت ها در توزیع از مبداء به مقصد طوری طراحی كنند تا مردم مشكلی نداشته باشند. امروز دسترسی همه مردم بر میادین مساوی نیست.
رحمانی فضلی ادامه داد: موضوع دیگر بحث پاسخگویی دستگاه های اجرایی است كه در جلسه قبل نیز تذكر داده و قرار شد كه همه دستگاه ها سخنگو داشته باشند و نسبت به اخبار و اطلاعات پاسخگو باشند و این پاسخگویی نباید به گونه ای باشد كه پس از پخش اخبار، پاسخگویی انجام گیرد و پیشاپیش باید از مواردی كه احساس نگرانی داریم پیشگیری كنیم و هم با تخریب هایی كه در فضای مجازی اتفاق می افتد، مقابله كنیم.
وی گفت: بحث خودرو، شكر و ... نیز از موضوعاتی بودند كه در نشست امروز درباره آنها بحث شد و بخش بسیار زیادی از مشكلاتمان به دلیل نبود مدیریت صحیح در فضای مجازی است.
وزیر كشور تاكید كرد: موضوع دیگر بحث كاغذ بود كه از موارد بسیار پرمصرف در كشور است. باید بر روی ظرفیت تولید داخلی كاغذ حساب كنیم. گزارش ها نشان می دهد كه 50 درصد نیاز كاغذ كشور را می توان در داخل تولید كرد. این عدد بسیار خوبی است.
رحمانی فضلی تصریح كرد: باید مواد اولیه را وارد كنیم تا كارخانجات فعال شوند و تولید داخلی افزایش یابد كه این موضوع باعث می‌شود هم تولید داخلی گسترش یابد و قیمت ها كاهش یابد و در كنار آن از جاهایی كه استفاده گسترده ای از كاغذ دارند، خواهش می كنیم در عین حال كه نظارت بر كیفیت می كنند و راهنمایی های هم دارند به دستگاه های ذیربط منتقل می سازند در مصرف كاغذ نیز صرفه جویی كنند و مصرف خود را مدیریت كنند.
وی گفت: مشكل دیگری كه در حوزه كاغذ داریم بحث توزیع است. در گزارشی كه هفته قبل از سوی مسئولان ذیربط در وزارت ارشاد ارائه شد نشان می دهد كه برخی كاغذ هایی كه وارد شده است در مجرای اصلی توزیع نمی شود و این موضوعی بود كه در جلسه امروز هم برخی به آن اشاره كردند. همه باید كمك كنیم تا هم مشكلاتی كه در ترخیص كاغذهای وارد شده وجود دارد، برطرف شود و هم كاغذ ها به چرخه مصرف وارد شوند.
رئیس ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی كشور افزود: موضوع دیگر بحث بازار متشكل ارز بود كه بانك مركزی این موضوع را به عنوان یكی از ابزارهای مدیریتی خود مطرح كرد و توضیحاتی كه در جلسه داده شد نشان از این دارد كه كار كارشناسی خوبی بر روی آن در حال انجام است ولی لازمه آن این است كه نسبت به اطلاع رسانی و تبلیغات مناسب و همچنین پاسخگویی به شایعات بهتر ورود كنیم و ایجاد اعتماد در مردم و بخصوص كسانی كه با این بازار متشكل كار می كنند و در كنار آن نظارت درست كه همیشه در آن دچار مشكل هستیم، بهتر ورود كنیم.
رحمانی فضلی اظهار كرد: موضوع دیگر كه در جلسه مورد بحث قرار گرفت بحث احتكار كالا بود كه در این موضوع هم تعزیرات، هم اصناف و هم وزارت صنعت، معدن و تجارت با همكاری استانداری ها و فرمانداری ها به این موضوع ورود كردند و امروز گزارشی با عنوان احتكار به عنوان یك مشكل و معضل در جامعه وجود ندارد و همه محصولات به اندازه است كه نیاز به احتكار وجود ندارد ولی همچنان قوه قضائیه، تعزیرات و وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی هستند تا در كنار اصناف، این موضوع را رصد كنند و به مردم این اعتماد را بدهند كه مایحتاج آنها به خوبی تهیه می گردد.
وی تاكید كرد: در برخی حوزه ها همچون فارس اقداماتی انجام شد كه به خوبی منعكس نشده است كه صدا و سیما و رسانه های استانی باید در اطلاع رسانی مطلوب آن اهتمام ورزند. موضوع سیل در كنار رحمتی كه خداوند برای ایران داشت، مصیبتی را نیز در كشور به وجود آورد ولی در پی آن جلوه ای از وحدت، هماهنگی و مشاركت مردمی بود كه این مهم بسیار ارزشمند است.
رحمانی فضلی ادامه داد: صدا و سیما در این حوزه خوب عمل كرد ولی باید تمام اقداماتی كه انجام می‌شود به خوبی پوشش داده شود. خواسته ما از صدا و سیما و دستگاه های اجرایی این است كه این موضوع را جدی بگیرند. هنوز در برخی شهرستانها با مشكل آب گرفتگی مواجه هستیم و این گونه نیست كه مشكلات به صورت كامل حل شده باشد. فعلا از مرحله اول خارج شده ایم و وارد مرحله دوم شده ایم كه مرحله بازسازی، نوسازی و تعیین خسارت هاست.
وی گفت: در این حوزه كارها به خوبی پیش می رود. روز چهارشنبه گذشته دولت مصوبه خوبی داشت. در حوزه شناسایی یا تامین وسایل زندگی در مناطق سیل زده به خوبی عمل كردیم و استان به استان اقلام را تحویل داده ایم و در حوزه تعمیرات كارها به سرعت در حال انجام است.
وزیر كشور افزود: خواهش من از همه عزیزانی كه در این حوزه چه آسیب دیده اند و چه خسارت های جزیی داشته اند این است كه رسانه ها نباید فضا را به گونه ای نشان دهند كه فضای مناطق سیل زده به سمت ناامیدی حركت كند. قول داده ایم كه ظرف دو ماه آینده تمام تعمیرات انجام شود و تا عید سال آینده همه كسانی كه منازلشان تخریب شده است خانه های جدید تحویل بگیرند.
وی اظهار كرد: در این مدت نیز اجاره بها را تامین می كنیم تا مردم بتوانند به صورت موقت در آنها سكونت یابند. حال در این شرایط نباید موضوعی مطرح شود كه موجب نگرانی در مناطق سیل زده شود. دولت و همه دستگاه های اجرایی به شدت در حال پیگیری كارها هستند.
رحمانی فضلی تاكید كرد: موضوع مالیات اصناف مورد بحث قرار گرفت كه خواهش ما از سازمان مالیات این است كه در شرایط كنونی مراعات لازم را با اصناف داشته باشد و با تعامل و مذاكره به گونه ای عمل كنند كه هم قانون انجام شود و هم مراعات حال مردم در این شرایط صورت گیرد.
رحمانی فضلی تصریح كرد: موضوع دیگر بحث گندم بود كه امسال 24 درصد نسبت به سال گذشته افزایش خرید گندم داشته ایم و نسبت به بارندگی ها پیش بینی وزارت جهاد كشاورزی این است كه خرید گندم نسبت به سال گذشته حتما بهتر می‌شود و همه خریدهایی كه انجام شده پرداخت هایش انجام می گیرد. نظر دولت هم در مورد این موضوع مثبت است و منابع تامین خواهد شد تا مبلغ خریدهای گندم پرداخت شود.
وزیر كشور با اشاره به اخبار و موضوعاتی مبنی بر اینكه گندم در كشور با قیمت های بالا خریداری می‌شود، گفت: برخی مصارف صنعتی گندم مورد نیاز خود را با ویژگی های خاص تامین می كنند كه این موضوع مستلزم آن است كه گندم مورد نیاز را با مبالغ بالاتری تامین كنیم و این موضوع به معنای انبار كردن گندم یا خدایی ناكرده قاچاق آن به خارج نیست.
شبد**سیام**1751**1379