كارشناس بازار سرمايه: ريزش شاخص بورس ديگر شتاب نخواهد داشت

تهران - ايرنا - يك كارشناس بازار سرمايه پيش بيني كرد كه شاخص بورس ديگر با شتاب چند روز گذشته ريزش ندارد و بايد منتظر ماند تا بازار به تعادل برسد.

«حميدرضا صفري» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي ايرنا، وضعيت شاخص بورس در بازار امروز را مورد ارزيابي قرارداد و گفت: به محض ورود شاخص بورس به محدوده 205 هزار واحد، شاهد آغاز برخي از تنش هاي سياسي بوديم و با توجه به رشد پرشتاب بورس، بيشتر سهامداران كه در حاشيه سودهاي خوبي قرار گرفته بودند تصميم به خروج از بازار گرفتند.
وي اظهار داشت: بازار در رشد چند روز اخير حدود يك هزار و 900 ميليارد تومان نقدينگي جذب كرد كه در سه روز گذشته حدود 750 ميليارد تومان از اين سرمايه ها از بازار خارج شد.
اين كارشناس بازار سرمايه ادامه داد: در مهر ماه شاخص بورس سقفي جديد را تجربه كرد و در انتها به دليل ريزش با فرآيند ركود دست و پنجه نرم كرد كه در آن زمان هم برخي نسبت به خروج بازار اقدام كردند.

** خروج حجم گسترده سرمايه از بورس
وي به تفاوت ريزش شاخص بورس در مهر ماه سال گذشته نسبت به امسال اشاره و بيان كرد: در مهر ماه قيمت نفت و كالاهاي اساسي در بازار جهاني با ريزش همراه شدند.
صفري با بيان اينكه اكنون قيمت نفت در موقعيت مناسب و در محدوده 70 دلار قرار دارد، گفت: قيمت هاي جهاني به دليل عدم توافق چين و آمريكا ريزشي شدند اما چندان جاي نگراني نيست.
اين كارشناس بازار سرمايه به نقطه حمايتي شاخص هاي صنايع بزرگ مانند فولاد، پالايش و خودرو تاكيد كرد و گفت: اين صنايع در بازار امروز مي توانستند نسبت به قيمت ديروز تا 5 درصد ريزش داشته باشند در حالي كه بازار چنين ريزشي را تجربه نكرد و به مسير افزايشي خود بازگشت.
وي گفت: به دليل خروج حجم گسترده اي از سرمايه ها از بورس، شاخص تا حدودي در زمينه رشد با مشكل مواجه است.
صفري اظهار داشت: با توجه به نزديك بودن فصل مجامع بيشتر از اين نمي توان شاهد ريزش شاخص بورس باشيم و برخي از سهم هاي بنيادي كه با تقسيم سود خوبي در مجامع همراه هستند چندان كاهشي نخواهند شد.

** همسويي قيمت دلار با اخبار سياسي
اين كارشناس بازار سرمايه با اشاره به اينكه اكنون در بازارهاي رقيب خبري از معاملات با حجم گسترده نيست، گفت: بازار دلار هميشه همسو با اخبار سياسي با شتاب تند حركت مي كرد به همين دليل با وجود انتشار اخبار سياسي چند روز گذشته، دلار 500 تومان گران شد اما بلافاصله روند نزولي را در پيش گرفت، بازار سكه هم به همين صورت به مسير قيمتي خود ادامه داد.
وي اظهار داشت: اكنون در بازار رقيب مانند طلا و سكه كه از قدرت نقدشوندگي پاييني برخوردارند خبري از سرمايه گذاري نيست و بانك ها هم با توجه به مسايل تورمي اصلا گزينه مناسبي براي سرمايه گذاري محسوب نمي شوند بنابراين سرمايه هايي كه به دنبال اخبار سياسي از بورس خارج شدند جاي مناسب تري از بازار سرمايه براي سرمايه گذاري ندارند.
به گزارش ايرنا، شاخص كل در بازار بورس امروز (دوشنبه) بعد از دو روز ريزش، سه هزار و 682 واحد رشد داشت و در نهايت به رقم 207 هزار و 751 واحد رسيد.
اقتصام ** 9206**9189