۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۱۶
کد خبر: 83313364
۰ نفر
حمایت و توجه نیاز اساسی بیماران خاص زنجانی

زنجان - ایرنا - در جلسه كمیته بیماران خاص استان موضوعاتی ازقبیل نبود امكانات لازم برای خدمات رسانی بهینه به بیماران خاص، فرسوده بودن دستگاه های دیالیز و افزایش هزینه های دارویی بیماران سرطانی مطرح شد.

به گزارش ایرنا، طبق آمارهای ارائه شده شمار بیماران خاص در كشورمان روبه افزایش است و در این میان ایجاد امكانات لازم برای خدمات رسانی بهینه و كاهش آلام آنان از اهمیت خاصی برخوردار است.
بر این اساس اولین كمیته بیماران خاص باهدف تبادل اطلاعات و بررسی مسائل این قشر در استان تشكیل و بر لزوم همكاری های بین بخشی برای رفع مشكلات بیماران تاكید شد.
معاون كاهش آسیبهای دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان گفت: بیماران خاص به دلیل ماهیت بیماری خود مشكلاتی در حوزه های مختلف دارند كه برای آنها، خانواده ها و جامعه مشكلاتی را ایجاد كرده است كه رفع این مسائل نیازمند عزم ملی و همكاری بین دستگاه های دولتی و غیر دولتی است.
سكینه ندرلو افزود: بنیاد امور بیماری های خاص در اردیبهشت 75 بطور رسمی فعالیت خود را آغاز كرده است و با تصویب آئین نامه ای در جلسه هیات وزیران و به منظور بهره گیری از امكانات موجود برای بهبود فعالیت های بیماران خاص با هماهنگی سازمان های دولتی و غیر دولتی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشكی و همكاری استانداری ها و دانشگاه های علوم پزشكی كمیته بیماران خاص استان ها تشكیل شد.
وی اظهار داشت: وظایف این كمیته بررسی وضعیت بیماران خاص در استان از طریق مراجع ذی ربط، رسیدگی به مشكلات بیماران خاص در استان به ویژه مسئولان ذی ربط ، ارائه پیشنهادات لازم برای بهبود بیماران خاص، گسترش امكانات و تجهیزات درمانی از طریق جلب مشاركت های خیریه ها، مشاركت در امر نهادینه سازی فرهنگ پیشگیری، امداد رسانی به خانواده های آنان و انجام امور توانبخشی و مددكاری را شامل می شود.
این مسئول ادامه داد: اهداف این كمیته جمع آوری اطلاعات و آمار بیماران خاص از نظر ویژگی های فردی و وضعیت پزشكی و درمانی، شناسایی نیازهای درمانی و اجتماعی، ارتقای سطح آگاهی و علمی و اجتماعی بیماران و خانواده های آنها و فراهم كردن شرایط بهره گیری از اعتبارات لازم برای ایجاد شرایط علمی، اجتماعی درمانی و مالی برای رفع مشكلات آنان است.
ندرلو افزود: جلب مراكز دولتی و ملی به مسائل اجتماعی بیماران خاص و جلب مشاركت های دولتی و مردمی، ایجاد ارتباط هماهنگی بین انجمن های علمی و حمایت صنفی و گسترش فعالیت های پژوهشی و خدماتی نیز مربوط به تشخیص درمان و افزایش آگاهی اجتماعی و ارائه، اجرای طرح های قابل اجرا برای پیشگیری و بهبود بیماران خاص از مواردی است كه پیگیری می شود.

** فرسودگی دستگاه های دیالیز، مشكل جدی در خدمات رسانی
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان ادامه داد: بیماران خاص بر اساس آخرین دستورالعمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی شامل بیماران هموفیلی تالاسمی، ام اس، همودیالیزی ها، دیالیز صفاقی، بال پروانه ای و بیماران صعب العلاج نیز شامل بیماران پیوندی و سرطانی می شود كه بیماران دیابتی هم مقرر شده كه در این حوزه قرار گیرند، اما با توجه به شمار بالای بیماران این كار انجام نگرفته است.
وی اظهار داشت: تعداد كل بیماران همودیالیزی استان 388 نفر است كه از این تعداد 230بیمار دیالیز خونی در بیمارستان های عصر(ع)، بهمن و مركز شفای(انجمن كلیوی )شهر زنجان و در بیمارستان های امدادی شهر ابهر 36 بیمار، بوعلی خرمدره 47 بیمار و درمراكز درمانی خدابنده نیز 37 بیمار ، طارم 15، ایجرود 12 و ماهنشان 11 خدمات مورد نیاز را دریافت می كنند.
این مسئول ادامه داد: در دابنده مقرر شد كه با همكاری اداره كل اوقاف و امور خیریه در این شهرستان مركز دیالیز راه اندازی شود كه نقشه های اجرایی و آمارها برای اجرای این طرح نیز آماده شده اما تا كنون كاری نشده است.
وی اضافه كرد: همه بیماران همودیالیزی بصورت سرپایی خدمت دریافت می كنند و با توجه شرایط خاص امروزی و بروز مشكلات عدیده ای نظیر بدهی سازمان های بیمه ای، نباید بیماران خاص را از خدمات محروم كرد.
زراعتچی افزود: دستگاه های دیالیز در بیمارستان های زنجان كاركردی بالای 40 هزار ساعت دارند و جایگزین كردن آنها با دستگاه های جدیدتر با توجه به مشكلات اقتصادی امكان پذیر نیست.
وی اظهار داشت: برخی از مراكز درمانی این استان مانند شهرستان خدابنده برای خدمات رسانی به بیماران دیالیزی فضای مناسبی ندارند و در این میان استاندارد سازی آن بیش از گذشته ضروری است از طرفی بیمارستان رازی ماهشان نیز چنین وضعیتی را تجربه می كند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی ودرمانی استان زنجان ادامه داد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی 25 درصد متولی امر سلامت بوده و 75 درصد خدمات سلامت به خارج از این سیستم ارتباط دارد و در این میان باید خیریه ها و سمن ها بیش از گذشته پای كار باشند.
وی اضافه كرد: هر چند نسبت استاندارد بیمار به تخت در استان وضعیت خوبی وجود دارد،اما كاركرد بالای برخی دستگاه های دیالیز موجب شده ساعت های دیالیز و دفعات استفاده آن افزایش یابد و خرید دستگاه های جدید به منابع هنگفتی نیاز دارد.
زراعتچی افزود: دستگاه های دیالیز دربیمارستان های ولی عصر(عج) و بوعلی خرمدره بسیار قدیمی بوده و برای جایگزینی آنها باید اقدام اساسی انجام گیرد و در این میان ورود و مشاركت خیریه ها می تواند به رفع مشكل كمك كند.
وی اظهار داشت: هم اكنون تعداد دستگاه های سالم دیالیز بیمارستان ولی عصر 17 مورد، تعمیراتی 13 مورد و شمار بیماران آنتی ژن مثبت 4 نفر و بیماران پاك 98 نفر هستند كه با این تعداد غیر از دستگاه های كاركرده چهار دستگاه جدید نیاز است.
این مسئول ادامه داد: یكی ازعلل نارسایی كلیه فشارخون بالاست كه عدم كنترل آن به بیماری كلیه منجر شده و در حد پیشرفته فرد دیالیزی می شود كه آمارها از روند افزایشی مبتلایان حكایت دارد.
زراعتچی ادامه داد: هم اكنون 41 بیمار تالاسمی در این استان شناسایی شده كه 29 بیمار در مركز آموزشی و درمانی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان و 12 بیمار نیز در بیمارستان الغدیر ابهر خدمت دریافت می كنند.
وی اضافه كرد: بیماران تالاسمی برای دریافت خون و داروهای آهن زدا به شكل سرپایی مراجعه می كنند كه درمان این نوع بیماران به شكل تزریقی انجام می گیرد و طبق پروتكل های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی باید به سمت داروهای خوراكی هدایت شوند كه عوارض متعددی دارد.
این مسئول ادامه داد: 134 بیمار هموفیلی در این استان وجود دارد كه این نوع بیماران به دلیل مشكل در فاكتورهای انعقادی خون به مركز آموزشی تخصصی و فوق تخصصی آیت الله موسوی زنجان مراجعه و بصورت رایگان خدمات دریافت می كنند كه این بیماران به دلیل شرایط خاص پزشكی به شدت به نسبت سایر افرد عادی در معرض خطر هستند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشكی زنجان ادامه داد: گروه دیگر بیماران خاص استان را بیماران ای بی، بال پروانه ای تشكیل می دهند كه در گذشته اطلاعات كافی در این خصوص وجود نداشت كه این مبتلایان به عارضه های مختلفی مواجه هستند كه نسبت به شناسایی آنها اقدام شده است.
وی یاداوری كرد:این نوع بیماران به دلیل مشكلات ایمونولوژیك معضلات متعددی در ناحیه پوست دارند و به مرور زمان خوردگی اندام پیدا می كنند وبنابراین باید روزانه به دفعات پانسمان شوند كه هزینه های را تحمیل می كند.

** 18 میلیارد تومان خدمات رایگان پرداخت شد
مسئول كلینیك رادیوتراپی انجمن خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان استان زنجان (مهرانه) ادامه داد: انجمن مهرانه در سال 85 با نیت كمك به این نوع بیماران در استان تاسیس شد كه هم اكنون تمامی نخبگان در این مجموعه همكاری می كنند.
جواد گرانمایه افزود: تا كنون بیش از هفت هزار بیمار در مهرانه زنجان تحت پوشش قرار گرفته اند و بین 85 تا 100 درصد هزینه های كلینیكی، پاراكلینیكی و معیشت آنان و حتی پوشش تحصیلی فرزندان مبتلایان انجام شده است.
وی اظهار داشت: در حوزه درمان نیز چهار هزار بیمار در مركز كلینیك مهرانه درمان شده اند كه از هیچ بیماری ریالی دریافت نشده است.
گرانمایه افزود: در داخل مجموعه مهرانه مهمانسرای ویژه بیماران احداث شده كه از دورترین نقاط كشور حتی خارج از كشور كه طول درمان آنان حتی یكماه به طول می انجامد در آن اسكان می یابند.
وی اضافه كرد: در مهرانه 2 دستگاه رادیو تراپی نصب شده و علاوه بر آن بخش شیمی درمانی نیز مطابق با استانداردها طراحی و اجرا شده و آزمایشگاه فوق تخصصی دارد.
این مسئول ادامه داد: در حوزه پیشگیری نیز اقدامات لازم از سال 94 تا كنون در حوزه های ورزش، دخانیات، تغذیه و آموزش پزشكی انجام گرفته كه با همكاری آموزش پرورش كارشناسان با حضور در مدارس اطلاع رسانی های لازم را انجام می دهند.
وی یادآوری كرد: سال گذشته نزدیك به 35 هزار دانش آموز و15 هزار نفر از بانوان زنجانی بصورت چهره به چهره آموزش های لازم را دریافت كرده اند كه بر این مبنا سرلوحه كارهای انجمن اقدامات پیشگیری ، تشخیص به موقع ودرمان های لازم قرار دارد.
گرانمایه افزود: این استان در حوزه خیریه های سلامت ظرفیت های بسیار زیادی دارد و این انجمن 120هزار نفر خیر شناسنامه دار دارد كه با احتساب بدون شناسنامه ها این رقم 50 درصد جمعیت استان را شامل می شود و این رخداد بسیار بی نظیر است.
وی خاطرنشان كرد: هم اكنون مشكلات دارویی هزینه های آن را به مراتب افزایش داده بطوریكه در فروردین سال گذشته 170 میلیون تومان هزینه دارویی بیماران پرداخت شد كه این رقم در اسفند همین سال به 490 میلیون تومان رسید كه توسط خیران پرداخت شد.
مسئول كلینیك رادیوتراپی انجمن خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان استان زنجان (مهرانه) ادامه داد: برخی اقلام دارویی بیماران خاص از لیست بیمه ای خارج شده كه بسیار گران قیمت بوده اما خیرین مشاركت لازم برای تامین آنها را انجام می دهند.

** 1500 بیمار كیلوی از چرخه خارج شده اند
مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران كلیوی استان زنجان گفت: این انجمن به عنوان اولین خیریه حوزه سلامت استان ففعالیت خود را آغاز كرده و بیمار دیالیزی بیشتر عمر خود را با دستگاه های دیالیز طی می كند.
محمد رضا طهماسبی افزود: هم اكنون این انجمن با توجه به خاص بودن بیماری دیالیز و وابستگی آنان به دستگاه، مراكز دیالیزی خود را در شهرستانهای استان افتتاح كرده چرا كه پیش از این برای درمان به مركز استان عزیمت می كردند كه با پوشش كامل این مهم رفع شد.
وی اظهار داشت: این انجمن به دنبال آموزش و پیشگیری و كاهش شمار بیماران كلیوی است و افزایش مبتلایان نیز بیماری های دیگری نظیر دیابت را نیز افزایش می دهد كه هم اكنون بیماران انجمن در ساختمان پنج طبقه در بخش های مختلفی تحت درمان و غربالگری قرار دارند.
طهماسبی افزود: از یكهزار و 850 بیمار كلیوی تحت پوشش استان یكهزار و 500 نفر با پیوند و مراقبت از چرخه دیالیز خارج شدند كه اقدام بزرگی محسوب می شود و بر این اساس بخش پیشگیری نیز بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است.
9646/6085