پیشگیری هزینه های درمان را كاهش می دهد

زنجان – ایرنا – معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان گفت: پیشگیری از بیماری ها امری مهم تلقی می شود كه با تحقق این مهم هزینه های درمانی به مراتب كاهش می یابد.

به گزارش ایرنا، خدابخش مرادی روز دوشنبه در اولین جلسه كمیته بیماران خاص استان زنجان افزود: گزارش انجمن های مختلف خیریه استان بشارت و نوید نگاه بلند انسانی را در این استان می دهد و اینكه زنجان از ظرفیت های بسیار خوبی در حوزه خیری و خدمات رسانی بهینه به بیماران برخوردار است.
وی اظهار داشت: بیماران خاص سه ویژگی انسان های دردمند، نیازمند و آبرومندرا با خود به همراه دارند ،در عین حال كه برای رفع درد خود تلاش می كنند، اما چون نیازمند و آبرو هستند دست خود را بر كسی دراز نمی كنند.
این مسئول ادامه داد: انجمن های خیریه سلامت علاوه بر رفع درد بیماران و نیاز آنان آبروی بیماران را حفظ می كنند كه این مهم در باورهای دینی و انسانی جای دارد و هنر مساله در این است كه شخصیت، منش، بزرگی و مناعت طبع گروه های هدف حفظ می شود.
وی اضافه كرد: با برگزاری این كمیته هر سه ماه یكبار مسائل بیماران خاص مطرح خواهد شد تا راهكارهایی برای گشودن گره های از مشكلات گروه های هدف باز شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان ادامه داد: انجمن های خیریه حوزه سلامت به این مهم توجه داشته باشند كه مراكز بیمارستانی در ارائه خدمات مورد نیاز خود به بیماران هدف با مشكلاتی از قبیل استهلاك دستگاه های خدمات دهی مواجه هستند كه مشاركت خیران اثر گذار است.
وی اظهار داشت: بیمار برای دریافت خدمات مورد نیاز به انجمن های مختلفی مراجعه می كند و برخی ها نیز به لحاظ مناعت طبع بالا به هیچ مرجعی مراجعه نكرده و در واقع مغفول واقع می شوند.
مرادی افزود: بر این اساس مكانیزمی باید طراحی شود كه بیماری كه برای دریافت خدمت به انجمن خیریه ای مراجعه می كند، مرجع دیگر از خدمات دهی به او خودداری كند.
وی اضافه كرد: مشكلی كه در بیماران مبتلا به ام اس به ویژه در بانوان مبتلا وجود دارد این است كه به دلیل مسائل اجتماعی برای دریافت خدمات مراجعه نمی كند و در این راستا باید فضای جامعه به لحاظ فكری وروانی و اجتماعی فراهم شود تا این نوع مساله برای بیماران مرتفع شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان ادامه داد: رویكرد جدیدی در حوزه آموزش برای پیشگیری از ابتلای به بیماری انجام و در این خصوص یك مكانیزمی بین دانشگاه علوم پزشكی زنجان و انجمن های خیری برای تعامل بیشتر تعریف شود.
وی اظهار داشت: علوم پزشكی زنجان نیز بحث دریافت فرانشیز از بیماران خاص را بررسی و تحلیل كند و نكته دیگر بخشنامه ها یا مكانیزم های كه از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اعلام می شود به انجمن های خیری سلامت استان نیز اطلاع رسانی انجام گیرد.
مرادی خاطر نشان كرد: اطلاع رسانی این مساله به انجمن های خیریه می تواند به توجیه بیماران مراجعه كننده منتهی شده و بار مراجعات متعدد به دانشگاه علوم پزشكی و حتی دیگر متولیان حوزه سلامت را به مراتب كاهش دهد.
9646/6085