۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۳
کد خبر 83313332
۰ نفر
چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن در مشهد گشایش یافت

مشهد - ایرنا - چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت عصر دوشنبه در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد گشایش یافت.

مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: فعالان، قاریان و ناشران قرآنی از 20 كشور اسلامی در این نمایشگاه حضور یافته و فرهنگ قرآنی خود را به نمایش گذاشته اند.
جعفر مروارید افزود: این نمایشگاه در 18 هزار مترمربع فضای نمایشگاهی با 700 غرفه برپا شده و تا چهاردهم ماه مبارك رمضان پذیرای علاقه مندان به فرهنگ و هنر قرآنی است.
وی اظهار داشت: ستاد استانی برگزاری چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت مشهد شامل 22 كمیته با عضویت دستگاههای اجرایی استان است كه 23 بخش از این نمایشگاه را مدیریت می كنند.
وی گفت: در این نمایشگاه بخشهای بین المللی، ناشران قرآن و عترت، برنامه های جانبی، هنرهای تجسمی، تفسیر و تدبر در قرآن كریم، كرسی تلاوت قرآن، ادارات و نهادهای فرهنگی، عفاف و حجاب، موسسات فرهنگی و قرآنی در نظر گرفته شده است.
مروارید، بخش های كودك و نوجوان، عترت و زیارت و تشكلهای مردمی، دانشجویی، شبهات قرآنی، حوزوی، صنایع دستی و هنرهای قرآنی، مطبوعات و خبرگزاریها، آثار نفیس قرآنی، فناوریهای نوین، سحرخوانی و آواهای سنتی رمضان را از دیگر بخش های این نمایشگاه برشمرد.
وی افزود: در بخش برنامه های جانبی نمایشگاه، نمایندگان 20 كشور غرفه غذاهای سنتی، نشستهای بین المللی، جُنگ قرآنی و كرسیهای آزاداندیشی برپا می كنند.
وی اظهار داشت: برگزاری بازیهای معارفی، سحری خوانی و چاوش خوانی از دیگر برنامه های جانبی نمایشگاه است.
مروارید گفت: 110 ناشر در این نمایشگاه حضور دارند كه از این تعداد 14 ناشر از كشورهای عراق، سوریه، لبنان، مصر و تركیه شركت كرده اند و با ارائه 10 هزار عنوان كتاب علاوه بر محصولات خود، كتابهای 45 ناشر خارجی دیگر را نیز در معرض بازدید عموم قرار می دهند.
وی با اشاره به ارائه محصولات 12 موسسه نشر الكترونیك داخلی و 22 سازمان و نهاد در این نمایشگاه افزود: هر شب 9 قاری بین المللی از كشورهای عراق، افغانستان، پاكستان، اندونزی و تانزانیا و 14 قاری بین المللی از ایران در كرسی تلاوت نمایشگاه حضور یافته و با قرائت خود فضا را مملو از نور قرآن می كنند.
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی اظهار داشت: دو میهمان ویژه در حوزه قرآن از كشورهای عمان و عراق نیز در این نمایشگاه حضور یافته و در نشستهای تخصصی شركت می كنند.
وی برگزاری 14 نشست نخبگان، كارگاههای كتابت قرآن و خوشنویسی، اجرای نمایش خیابانی با موضوع قرآنی، پرده خوانی، قصه های قرآنی، عرضه سفال با نقوش اسلامی و قرآنی، پویانمایی و آثار انیمیشنی قرآنی، مناجات خوانی، عكس قرآنی، خوانش متون قرآنی، كارگاههای تصویرسازی آیات قرآن و اجرای برنامه های هنری را از دیگر بخشهای این نمایشگاه عنوان كرد.
7489 / 6053