2 ميليارد ريال به مبارزه با ملخ مهاجم اختصاص يافت

ياسوج- ايرنا- معاون عمراني استاندار كهگيلويه و بويراحمد گفت: : 2 ميليارد ريال اعتبار اوليه به منظور مقابله با ملخ هاي صحرايي موجود در اين استان توسط شوراي هماهنگي مديريت بحران اختصاص يافت كه به صورت اضطراري در اختيار سازمان جهاد كشاورزي كهگيلويه و بويراحمد قرار گرفت.

به گزارش ايرنا، در نشست روز دوشنبه مديريت بحران كهگيلويه و بويراحمد در ياسوج تصميم هاي مهمي در زمينه مقابله با هجوم ملخ هاي صحرايي، پيشگيري از وقوع آتش سوري با توجه به گرم شدن هوا و تعيين تكليف فاضلاب شهر ياسوج اتخاذ شد.
عزيز فيلي در اين نشست اظهار داشت: تاكنون در جنوب غرب استان كهگيلويه و بويراحمد از جمله در مناطق بي بي حكيمه، دشت آهوباز منطقه خشاب در مرز استان بوشهر، ليشتر و باباكلان آفت پوره ملخ شناسايي شده است.
وي افزود: سازمان جهاد كشاورزي كهگيلويه و بويراحمد به عنوان متولي اين امر بايد قرار گاه عملياتي در فرمانداري گچساران تشكيل دهد و با همه توان و امكانات خود در اين راستا اقدام بكنند.
معاون عمراني استاندار كهگيلويه و بويراحمد بيان كرد: نشستي با حضور فرمانداران شهرستان هاي مجاور از جمله بهبهان، نورآباد ممسني و بوشهر و ديگر شهرستان هاي در معرض خطر درباره نحوه تعامل در زمينه مقابله با آفت ملخ برگزار شود.
وي عنوان كرد: با توجه به نزولات جوي امسال و رويش گياهان و مراتع در استان و در پي آن گرم شدن هوا، اين مراتع و علفزارها رو به خشكي مي روند و احتمال وقوع آتش سوزي ها افزايش مي يابد.
فيلي تصريح كرد: در اين خصوص نيز قرار گاه‌هاي عملياتي در فرمانداري هاي هشت گانه استان با دبيري اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري كهگيلويه و بويراحمد تشكيل شوند.
معاون عمراني استاندار كهگيلويه و بوراحمد گفت: تجهيزات مورد نياز براي خاموش كردن آتش از محل اعتبارات استاني تا هفته پيش رو خريداري و به تناسب سطح عرصه در هر منطقه در اختيار فرمانداران هشت گانه قرار مي گيرد.
وي افزود: تمامي دستگاه هاي متولي در اين زمينه بايد پاي كار بيايند تا شاهد كاهش خسارت ناشي از آتش سوزي ها در كهگيلويه و بويراحمد باشيم.
فيلي با اشاره به وضعيت فعلي فاضلاب و تصفيه خانه شهر ياسوج، ابراز داشت: لجن كش هاي روستا هاي فاقد شبكه فاضلاب‌ اطراف شهر ياسوج به تصفيه خانه مركزي اين شهر با هماهنگي آب و فاضلاب شهري ياسوج و مديريت فرمانداري بويراحمد مراجعه كنند تا فاضلاب آنها در اين مكان دفع شوند.
وي گفت: در برنامه دراز مدت نيز مقرر شده در راستاي ارتقاي تصفيه خانه مركز شهر ياسوج و براي ايجاد واحد تعادل سازي آن گام هاي اساسي برداشته شود تا ديگر مشكلات اين تصفيه خانه از جمله بوي بد آن براي هميشه رفع شود.
مديركل مديريت بحران استانداري كهگيلويه و بويراحمد نيز گفت: امسال با مسببان آتش سوزي هاي عمدي در اين استان كه با انگيزي زمين خواري و ديگر موارد رخ مي دهند به جد برخورد خواهد شد.
وحيد محمدي تبار بيان كرد: سال گذشته با هماهنگي و همياري ساير دستگاه هاي اجرايي اين استان وقوع آتش سوزي در كهگيلويه و بويراحمد 50 درصد كاهش داشت.
وي بيان كرد: دستگاه هاي اجرايي مختلف در كهگيلويه و بويراحمد خسارت هاي سيل در اين استان را هر چه سريع تر در سامانه سجا ثبت كنند تا نسبت به جبران خسارت ها اقدام شود.
مديركل بحران استانداري كهگيلويه و بويراحمد عنوان كرد: نگراني از نظر كمبود اعتبار براي مبارزه با ملخ هاي مهاجر در استان وجود ندارد.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي كهگيلويه و بويراحمد نيز گفت: نياز است ضرورت و حساسيت مبارزه با اين ملخ هاي صحرايي نابودگر براي هم استانيان گوشزد شود.
الياس تاج الديني بيان كرد: در راستاي مقابله با هجوم ملخ ها در استان كار سمپاشي در سه نوبت و در حدود 900 هكتار انجام گرفته است.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي كهگيلويه و بويراحمد ابراز داشت: تاكنون حداقل 40 هزار هكتار رديابي و پايش شده اما براي انجام بهتر كارها به امكاناتي از قبيل اعتبار مورد نياز براي سم، خودرو، چراغ، نيرو و ديگر موارد مورد نياز است.
وي با بيان اينكه تخم گذاري هر ملخ كه به صورت خوشه اي انجام مي شود و در آينده منجر به توليد 300 تا 400 ملخ مي شود، افزود: دليل نگراني و جديت مسئولان اين مساله است و تا 2 هفته ديگر بيشتر فرصت مقابله با اين ملخ ها وجود ندارد.
تاج الديني تصريح كرد: چنانچه ظرف مدت دو هفته آينده نسبت به دفع اين آفت اقدام نشود مناطق وسيعي از استان و استان‌هاي همجوار مورد هجوم اين ملخ‌ها قرار مي‌گيرد.
وي گفت: ملخ هاي مهاجر حدود هفت سانتيمتر طول و قدرت پرواز بسيار بالايي دارند و به مراتب گياهان و مراتع و هر سبزينه اي را نابود مي كنند.
وي با اشاره به اينكه آفت ملخ به مراتع هجوم آورده و بر اساس قانون صيانت از مراتع وظيفه همه دستگاه هاي اجرايي استف ادامه داد: مشاركت مسئولان براي دفع ملخ ها به طور جدي نياز است.
ملخ هاي مهاجم تمام گياهان زراعي، باغي و حتي علف هاي هرز را مي خورند، اين نوع ملخ قدرت پرواز بسيار زيادي دارد و در يك شبانه‎ روز مي‎ تواند تا 150 كيلومتر پرواز كند.
ملخ صحرايي از كشوري به كشور ديگر و از استاني به استان ديگر مي تواند مهاجرت كند.
اين نوع از ملخ ها در مسير عبور خود با تغذيه از سبزينه هاي مختلف ازجمله جنگل ها، باغهاي ميوه، علوفه، غلات، صيفي و مراتع را از بين مي برند و با توجه به قدرت تخريبي بالايي كه دارند باعث قحطي در منطقه نيز مي شوند.
كارشناسان مي گويند كه شرايط دمايي بر روي اين آفت تاثيري ندارد و فقط به يك فضاي سبز نياز دارند.
استان كهگيلويه و بويراحمد 270 هزار هكتار زمين كشاورزي دارد كه 160 هزار هكتار آن زراعي است.
9868/1662