از افتتاح بخش بين الملل تا فعاليت خانه فرهنگ ايثار

تهران - ايرنا - همزمان با پنجمين روز فعاليت نمايشگاه قرآن، شاهد افتتاح بخش بين الملل، آغاز فعاليت خانه فرهنگ ايثار وزارت فرهنگ و بنياد بين المللي احياي فرهنگ خمس همراه با ارائه خدمات مشاوره اي و همچنين پاسخ به سؤالات و شبهات مراجعين توسط شوراي عالي قرآن است.

به گزارش عصر دوشنبه خبرنگار فرهنگي ايرنا از معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، براساس برنامه رزي انجام گرفته بخش بين المللي بيست و هفتمين نمايشگاه بين المللي قرآن كريم تا ساعاتي ديگر در محل برگزاري اين رويداد بزرگ معنوي افتتاح خواهد شد.
مسئول بخش بين الملل بيست و هفتمين نمايشگاه بين المللي قرآن كريم با اعلام اين خبر افزود: نمايشگاه امسال با حضور فعالان قرآني 15 كشور از روز دوشنبه 23 ارديبهشت كار خود را آغاز مي كند.
محمود واعظي ادامه داد: امسال 3 كشور مالزي، عمان و تونس به طور رسمي و از سوي دولت خود در نمايشگاه شركت كرده اند. از تونس، «مركز الدراسات لجامعه الزيتونه» كه مركزي پژوهشي و رئيس دانشگاه الزيتونه كه يكي از بزرگترين دانشگاه هاي جهان اسلام در شهر قديمي و تمدني قيروان است حضور دارد. از مالزي بنياد بزرگ نشر و كتابت قرآن كريم معروف به موسسه رستو (Rastu) حضور دارد و از عمان وزارت اوقاف اين كشور شركت كرده است. كشور پاكستان نيز ميهمان ويژه امسال نمايشگاه است.
مسئول بخش بين الملل نمايشگاه قرآن در ادامه بيان كرد: بعضي كشورها هم به طور مردمي در نمايشگاه حضور يافته اند. فعالان قرآني كشورهايي از جمله يمن، نيجريه، تاجيكستان، افغانستان، كومور و ... به عشق قرآن به ايران آمده اند. مردم كشور با ديدار از غرفه هاي كشورهاي خارجي، با فضاي قرآني حاكم بر كشورهاي ديگر و ظرفيت هاي آنان در توليد آثار قرآني و اسلامي آشنا مي شوند.
وي افزود: در نمايشگاه امسال، بخش عتبات عراق شامل عتبه حسينيه، عباسيه و علويه، مجموعه ظرفيت هاي قرآني خود را به نمايش گذاشته اند.
واعظي در پايان تاكيد كرد: ظرفيت جمهوري اسلامي ايران در بخش فعاليت هاي قرآني با هيچ كشوري قابل مقايسه نيست اما اين براي مردم كشور ما مي تواند جالب باشد كه حجم و تنوع فعاليت هاي قرآني در ايران را با ساير كشورها مقايسه كنند. همچنين بخش بين الملل كمك مي كند از تجربه هاي مفيد و كاربردي ديگر كشورها بياموزيم.

** فعاليت غرفه خانه فرهنگ ايثار و از خودگذشتگي
غرفه خانه فرهنگ ايثار در اين دوره از نمايشگاه در بخش سازمان ها و نهادها با محوريت ترويج فرهنگ از خودگذشتگي و ايثار فعاليت مي كند.
خانه فرهنگ ايثار زير مجموعه دفتر امور ايثارگران است كه در اين غرفه به ارائه برنامه ها و فعاليت هايي چون برگزاري مسابقه با عنوان «ايثار نوشت» در قالب دست نوشته اي از اتفاقات و خاطراتي كه تداعي از خودگذشتگي و ايثار مي كند، مي پردازد. دل نوشته هاي جمع آوري شده، توسط كارشناسان بررسي و يك روز در ميان به شاخص ترين آن ها جوايزي همراه با لوح تقدير اهدا مي شود.
همچنين از ديگر برنامه هاي اين غرفه مي توان به ميز گفتمان ايثار، با موضوعاتي در حوزه هاي مختلف اجتماعي، اقتصادي و خانوادگي اشاره كرد. هدف از اين ميزگرد اين است كه به مخاطبان القا كند فرهنگ ايثار تنها منوط به دوران دفاع مقدس نبوده و نيست.
بنا بر گفته وحيد ارونقي، مسئول روابط عمومي خانه فرهنگ ايثار «المان هاي مشاركت مردم با عنوان «رونق توليد از نگاه من» ويژه مخاطبان و بازديد كنندگان و پيش بيني برگزاري بيش از پنج نشست با عناويني چون فرهنگ ايثار به مثابه فرهنگ عمومي، تبيين رابطه فرهنگ ايثار در رونق توليد و تبيين فرهنگ ايثار در گام دوم انقلاب و ... از ديگرنامه هاي در نظر گرفته شده براي بازديدكنندگان اين غرفه است».

** نمايشگاه قرآن و حضور بنياد بين المللي احياي فرهنگ خمس
معاون تبليغ و آموزش هاي كاربردي بنياد بين المللي احياي فرهنگ خمس، گفت: براي نخستين سالي است كه در نمايشگاه قرآن كريم حاضر شديم.
حجت الاسلام محمدرضا نعيم آبادي با اشاره به دو بخش حوزوي و عترت بيان كرد: رويكرد اصلي به بحث ترويج فرهنگ خمس از طريق ارائه بروشور و ارائه فايل هاي سخنراني و نيز پرسش و پاسخ انجام مي شود.
نعيم آبادي افزود: همچنين تابلوهايي به منظور فرهنگ سازي موضوع خمس و ساخت كليپ هايي در اين موضوع و ارائه كتاب ها با موضوع خمس و موشن گرافي به بازديدكنندگان از غرفه ارائه مي شود.
وي با اشاره به فعاليت اين غرفه در بخش عترت گفت:علاوه بر ارائه اين فعاليت هاي، سخنراني‌ها در قالب چند رسانه اي و بيان شبهات خمس و ارائه احكام و فلسفه خمس در غرفه ديگر در نظر گرفته شده است.
او تأكيد كرد: افراد تخصصي از بخش حوزوي بازديد مي كنند و در بخش عترت بازديدكنندگان عمومي حضور دارند.
بنياد بين المللي احياي فرهنگ خمس در بخش حوزوي و عترت بيست و هفتمين نمايشگاه بين المللي قرآن آماده تبيين شبهات و احكام خمس است.

** ارائه خدمات مشاوره اي به مخاطبان
طبق روال سال گذشته، شوراي عالي قرآن با حضور در اين دوره از نمايشگاه به ارائه خدمات مشاوره اي و همچنين پاسخ به سؤالات و شبهات مراجعين درباره پخش ترتيل ها و ترتيل خواني و تلاوت ها از شبكه هاي مختلف صدا و سيما پس از افطار مي پردازد.
مشاوره قرائت توسط كارشناسان كميته اعزام و دعوت از قاريان قرآن به كشورهاي مختلف براساس ضوابط و شرايط، عرضه محصولات ديجيتال و مكتوب و عرضه دو اثر جديد تازه رونمايي شده با عنوان گنيجنه نور و مناجات فارسي با تخفيف پنج درصد به بالا از ديگر فعاليت هاي اين غرفه است. يادآور مي شود، اين غرفه در راهروي اصلي نمايشگاه مستقر است.

** نمايشگاه قرآن در يك نگاه
به گزارش ايرنا ، بيست و هفتمين نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم با شعار «قرآن، معناي زندگي» از 21 ارديبهشت تا چهارم خرداد به مدت دو هفته تا شب 19ماه مبارك رمضان پذيراي علاقه مندان و بازديد كنندگان از اين رويداد بزرگ معنوي خواهد بود.
از10 كشور شامل پاكستان، تركيه، يمن، هند، عراق، اندونزي، تونس، فلسطين و افغانستان و روسيه براي شركت در بيست و هفتمين نمايشگاه بين المللي قرآن كريم دعوت شده اند.
شوراي برنامه ريزي نمايشگاه، حدود 100 برنامه منتخب در حوزه هاي متعدد علمي، پژوهشي، كودك، خانواده، ترجمه و غيره دو طول برگزاري اين دوره نمايشگاهي اجرا خواهد كرد.
افزايش مشاركت مردمي، ملي و بين المللي تر شدن نمايشگاه نسبت سال هاي گذشته از جمله ويژگي هاي امسال نمايشگاه قرآن به شمار مي رود.
تمامي فعاليت هاي اين دوره نمايشگاه بين المللي قرآن از ثبت نام تا ديگر فعاليت هاي آن بصورت الكترونيكي بوده است.
در بخش عفاف و حجاب اين دوره از نمايشگاه، 131 غرفه با محوريت عرضه چادر، شال و روسري و ملزومات حجاب فعاليت مي‌كند.
همچنين آثار هنري قرآني در حوزه هاي مختلف تجسمي، صنايع دستي، تابلو فرش، انواع نقاشيخط با مضامين قرآني و عفاف و حجاب، نرم افزارها و رسانه هاي ديجيتال قرآني بصورت صوتي و تصويري و... خدمات خود را به بازديدكنندگان از اين رويداد بزرگ معنوي ارائه مي كنند.
فراهنگ ** 1355 **9246**