۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۰۸
کد خبر: 83313292
۰ نفر
95 درصد هدفگذاری صادرات غیر نفتی از خوزستان محقق شد

اهواز - ایرنا - استاندار خوزستان با بیان اینكه 95 درصد هدفگذاری میزان صادرات غیرنفتی در سال 97 از خوزستان محقق شد گفت: پارسال از 8.5 میلیارد دلار هدفگذاری صادرات غیر نفتی از خوزستان 8.1 میلیارد دلار آن تحقق یافت.

به گزارش ایرنا غلامرضا شریعتی روز دوشنبه در كارگروه صادرات غیرنفتی خوزستان در سرسرای استانداری بیان كرد: ارزش هر تن صادرات از خوزستان در پارسال 482 دلار و هر تن واردات به استان 442 دلار بود؛ ارزش هر تن صادرات از خوزستان به كشور عراق 534 دلار ارزیابی شد كه این آمار نشان از بالا رفتن ارزش افزوده كالاهای صادراتی از استان است.
وی افزود: میزان ارزش صادرات از خوزستان در سال 97 نسبت به مدت مشابه پیش از آن 12 درصد رشد را نشان می دهد اما از لحاظ وزنی 12 درصد كاهش یافته كه این مهم نشان دهنده رشد كیفی صادرات در استان است.
وی گفت: تراز تجاری خوزستان در سال 97 مثبت 1.3 اعلام شده و میزان صادرات از واردات بیشتر بود.
استاندار خوزستان فعال تر شدن مرزهای خوزستان با عراق و افزایش صادرات به این كشور را از دیگر برنامه های اقتصادی خوزستان بیان كرد.
وی با اشاره به اهمیت مرز چذابه در صادرات كالا به كشور عراق ادامه داد: نیمی از صادرات خوزستان به كشور عراق از مرز چذابه انجام می گیرد و باید مشكلات مرزهای چذابه و شلمچه برطرف شود تا این مرزها فعال و پویا باشند.
شریعتی گفت: با فروكش كردن سیل در خوزستان و بازسازی جاده چذابه كه بر اثر سیلاب آسیب دیده این مرز برای فعالیت های تجاری به زودی بازگشایی می شود و باید شرایط را به گونه ای فراهم كنیم كه صادرات از مرز چذابه همچون گذشته با قوت انجام بگیرد.
وی ادامه داد: دستگاه ایكس ری كه برای مرز شلمچه تهیه شده به زودی ارسال و نصب می شود تا مشكل تاجران در این مرز برطرف شود.
دبیر كل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی خرمشهر نیز در این كارگروه،بااشاره به مشكلاتی كه در بارانداز جدید منطقه آزاد اروند برای تجار وجود دارد بیان كرد: جابجایی بارانداز در منطقه آزاد اروند از محل قدیمی 13 هكتاری به مكانی جدید كه توسط بخش خصوصی اداره می شود مشكلات زیادی را برای فعالان اقتصادی ایجاد كرده است.
كامران مالكیان ادامه داد: متاسفانه رسیدگی و امنیت در بارانداز جدیدی كه ایجاد شده نامناسب است و تاجران و فعالان اقتصادی تقاضا دارند به همان بازانداز قدیمی برگردند.
وی همچنین گفت: یك شركت خصوصی كه در بسیاری موارد وظایف ماموران گمرك را نیز در منطقه انجام می دهد فشارها و مشكلات زیادی را برای فعالان اقتصادی در این منطقه ایجاد كرده است.
دبیر كل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی خرمشهر ادامه داد: طرف عراقی در صورتی اجازه ورود و پذیرش كامیون های كالاهای صادراتی ایرانی از مرز شلمچه به عراق را می دهد كه مانیفست (بیانیه) خود را از این شركت تهیه كرده باشند.
وی همچنین با اشاره به وضعیت صادرات تخم مرغ به كشور عراق گفت: با وجود ارایه مصوبه آزاد شدن صادرات تخم مرغ اما كشور عراق از پذیرش تخم مرغ از ایران به دلیل اینكه احتمال آنفولوآنزای مرغی داشته باشند خودداری می كند.
مالكیان با بیان اینكه ورود مسافران عراقی به شهرستان های آبادان و خرمشهر می تواند یك فرصت باشد ادامه داد: متاسفانه به دلیل اینكه هنوز ساز و كار نحوه برخورد و جابجایی این مسافران در مرز شلمچه مهیا نیست در این زمینه با مشكلاتی روبه رو شده ایم.
7158/ 6037